Odetną Czarnka od 700 mln zł? Wniosek organizacji pozarządowych
Koalicja organizacji pozarządowych Equality Watch złożyła wniosek o zawieszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki w dysponowaniu środkami unijnymi. Lista zarzutów wobec Czarnka jest długa.
Koalicja Equality Watch to projekt 15 organizacji pozarządowych, którego zadaniem jest monitorowanie przestrzegania w Polsce zasady niedyskryminacji i europejskiej Karty Praw Podstawowych w projektach finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. W skład koalicji wchodzą m.in. Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Wiara i Tęcza i Stowarzyszenie Fabryka Równości.
20 września koalicja Equality Watch złożyła na ręce ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy petycję o czasowe odsunięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki kierowanego przez Przemysława Czarnka od dysponowania środkami pochodzącymi z funduszy unijnych.
Petycja została również przekazana do wiadomości: Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Elisy Ferreiry, Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i Komisarz UE ds. wartości i przejrzystości Very Jourovej, Europejskiej Komisarz ds. Równości Heleny Dalli, Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, Rzecznika Funduszy Europejskich Tomasza Kota oraz do Agencji Praw Podstawowych UE.
Equality Watch argumentuje potrzebę odsunięcia Czarnka od pośredniczenia w przyznawaniu funduszy europejskich m.in. jego licznymi homofobicznymi wypowiedziami. Są one nie tylko sprzeczne z europejskimi wartościami, ale, jak podkreśla koalicja, także łamaniem Traktatu o Unii Europejskiej i Karty Praw Podstawowych EU.
Kolejne zrzuty pod adresem ministra edukacji i nauki to nieprawidłowości przy prowadzeniu konkursów finansowanych z środków UE. Jako przykład koalicja podaje konkurs określany w mediach jako "willa plus", w którym pulę środków idącą w miliony przyznano organizacjom powiązanym politycznie, ideowo i personalnie z obozem rządzącym.
Petycja wspomina też o "lex Czarnek", którego celem jest utrudnienie niezależnym edukatorom dostępu do szkół i o szkodliwych społecznie treściach zawartych w zatwierdzonym przez MEiN podręczniku "Historia i Teraźniejszość".
Do końca 2023 r. MEiN chce rozdysponować 700 mln zł z UE
Pod petycją podpisały się również organizacje nienależące do Equality Watch m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Inicjatywa nauczycielska Protest z Wykrzyknikiem oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Sygnatariusze apelują o niezwłoczne rozpatrzenie ich wniosku z uwagi "na to, iż MEiN zaplanowało do końca 2023 roku aż 24 naborów na znaczącą kwotę alokacji z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na 2021-2027". Według wnioskodawców ta kwota przekracza już 700 mln zł.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos