"Strefy wolne od pieniędzy z UE". Unia przeciwko dyskryminacji LGBTQ+
Komisja Europejska potwierdziła, że polskie dyskryminacyjne "strefy wolne od LGBT" nie dostaną pieniędzy z unijnych funduszy. Samorządy po cichu wycofują się z homofobicznych zapisów.
Fundusze Europejskie z budżetu na lata 2021-27 nie będą wypłacane gminom, w których obowiązują ustawy dyskryminujące społeczność LGBTQ+. O oficjalne potwierdzenie stanowiska Unii w tej sprawie ubiegał się francuski europoseł Pierre Karleskind.
Podobne
- Wyrok za zniszczenie homofobusa. Internet zapłonął
- Wycofali uchwałę anty-LGBTQ+. Atlas Nienawiści się kurczy
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- Miesiąc Dumy: trwa. Fundacja Kai Godek: to propagowanie wypaczeń
Pisemną odpowiedź Komisji Europejskiej opublikował na Twitterze 16 maja, w przeddzień Międzynarodowego Dnia przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Karleskind pisze w tweecie, że "ani jedno Euro z funduszy unijnych nie będzie finansowało 'stref bez LGBT' w Polsce".
"Strefy wolne od LGBT" nie dostaną pieniędzy z UE
Dyskryminacyjne uchwały polskich gmin zaczęły pojawiać się w 2019 r. To w tamtym roku PiS na kozły ofiarne swojej kampanii wyborczej do parlamentu wybrał mniejszość nieheteronormatywną. Jak pamiętamy, to cyniczne rozegranie okazało się skuteczne, wybory zostały przez PiS wygrane, a osoby LGBTQ+ do dziś czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznie.
W 2020 r. już w niemal 30 proc. jednostek administracyjnych w Polsce obowiązywały uchwały o "strefach wolnych od LGBT". Walczył z nimi ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który zaskarżył do wojewódzkich sądów administracyjnych dziewięć takich dokumentów. Wszystkie zostały uznane za uchwalone bez podstawy prawnej i z rażącymi naruszeniami prawa.
Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy okazało się, że przydzielanie funduszy unijnych na lata 2021-27 może być uzależnione od nieepatowania homofobią. Z ustaw dyskryminacyjnych wycofała się po cichu większość ze 190 jednostek administracyjnych, w których obowiązywały. Dziś zostało ich ok. 40. Ich rozmieszczenie pokazuje atlasnienawiści.pl Kampanii przeciw Homofobii.
Polska zgodziła się na klauzulę antydyskryminacyjną
Przedstawiciele Komisji Europejskiej w liście w odpowiedzi na zapytanie posła Karleskinda podkreślają, że Polska zgodziła się zawrzeć w budżecie na lata 2021-27 klauzulę antydyskryminacyjną. Wyklucza ona wspieranie środkami unijnymi samorządów, które podejmują jakiekolwiek działania dyskryminacyjne.
Popularne
- Nowa dziewczyna Marcina Dubiela ma już chłopaka? Influencer w szoku
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- "Zakaz wnoszenia bagażu niezależnie od rozmiaru". UOKiK stawia zarzuty Live Nation.
- Dlaczego Taco nie zagrał na koncercie Quebo? "Szykują coś nowego"
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą
- Krzysztof Gonciarz wrócił do Polski jak bohater? Na lotnisku witali go widzowie
- Ewa Farna przyjedzie do Polski. Zaprasza na Nie Ma Lipy Tour
- Fagata ostro komentuje viralowy film Wersow. "To najłatwiejsza praca na świecie"