Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+

"Strefa wolna od LGBT+" przestaje istnieć. Dobro wraca?

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
26.10.2023 15:45

Powiat świdnicki, który przyjął pierwszą uchwałę anty-LGBT w Polsce, unieważnił dokument. To jasne światełko w tunelu queerfobicznej propagandy.

Pierwsza "strefa wolna od LGBT+" została ustanowiona w powiecie świdnickim.2019 r. radny Radosław Brzózka doprowadził do ustanowienia kontrowersyjnej uchwały. Brzózka jest bliskim współpracownikiem ministra nauki i edukacji Przemysława Czarnka, co prawdopodobnie miało wpływ na decyzję przewodniczącego rady. Niestety za ciosem poszły również inne gminy, powiaty, a nawet województwa. Wtedy ustawę przyjęło np. województwo lubelskie. Sytuacja na szczęście powoli się poprawia.

Radni mają dość ustawy anty-LGBT +

"Strefy wolne od LGBT+" miały swoich zwolenników. Duża część radnych powielała prawicową propagandę. Do głosu doszli również przedstawiciele władz samorządowych, którzy nie tolerują ustawy anty-LGBT+.

Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+
Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+ (Canva)

Spora grupa osób nie zgadzała się na "'instalowanie' w szkołach latarników, czyli 'funkcjonariuszy politycznej poprawności', wstęp do szkół 'gorszycieli zainteresowanych wczesną seksualizacją polskich dzieci' oraz 'homopropagandę' w wybranych zawodach i wywieranie presji na przedsiębiorcach". Dyskryminujące zapisy przyczyniły się do braku przyznania środków od Unii Europejskiej.

Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+
Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+ (Canva)

Strach przed utratą dofinansowania zmusił radnych popierających strefy "wolne od LGBT+" do refleksji. Politycy zaczęli wypowiadać się na temat delikatnej sytuacji. Większość z nich podtrzymała jednak swoje przekonania. Radosław Brzózka zaparcie twierdził, że ustawa z 2019 r. zawiera trafne spostrzeżenia. Powiatowy radny jest przekonany również o kłamliwości stwierdzeń promowanych przez krytyków strefy wolnej od LGBT+.

Wywalczyli większą wolność

Dzięki nieustannym próbom uchylenia ustawy z 2019 r. w końcu udało się wywalczyć większą wolność. Co prawda, do idealnego rozporządzenia jeszcze daleko, natomiast jest to pierwszy kompromisowy krok. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 24 października, radni przyjęli warunki PiS, ponieważ wcześniejsze postulaty zostały wielokrotnie odrzucone.

Rada Powiatu w Świdniku wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań, naruszających podstawowe prawa i wolności gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionujących wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerujących w autonomię wspólnot religijnych.

- fragment dokumentu uchylającyego ustawę z 2019 r.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+
Powiat Świdnicki rezygnuje ze strefy wolnej od LGBT+ (Canva)

W nowym dokumencie nie poruszono wątku: LGBT+, homopropagandy, latarników czy seksualizacji dzieci. Pozytywnym skutkiem ustawy jest również likwidacja większości stref wolnych od LGBT+ na terenie województwa lubelskiego. Jedynym wyjątkiem są gminy Kock i Radzyń Podlaski.

Źródło: Jawny Lublin

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0