Wycofali uchwałę anty-LGBTQ+. Atlas Nienawiści się kurczy
Atlas Nienawiści to interaktywna mapa jednostek samorządowych z uchwałami anty-LGBTQ+. Dzięki aktywistom i stanowczemu stanowisku UE obejmuje coraz mniej miejsc w Polsce.
W 2019 r. radni powiatu przysuskiego w woj. mazowieckim przyjęli uchwałę wpisującą się w trend "stref wolnych od LGBT". Została przygotowana przez Ordo Iuris. Uchwała głosiła "świętość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny". Zabraniała finansowania projektów, które "godzą w autonomię rodziny". Samorządowcy sprzeciwiali się m.in. wprowadzeniu do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.
Podobne
- Odetną Czarnka od 700 mln zł? Wniosek organizacji pozarządowych
- Janusz Kowalski w formie. Trenuje nienawiść do drugiego człowieka
- Mowa nienawiści wobec osób LGBT w kodeksie karnym? Jest plan
- Janusz Kowalski krzyczy na spotkaniu PiS. "Nie będziemy się cackać"
- Studentka skazana za krzyczenie "j***ć PiS" odwołuje się do Strasburga
Ordo Iuris pozwało aktywistów
Powiat trafił więc na interaktywną mapę atlasnienawisci.pl ilustrującą rozkład samorządów zapisujących bigoterię i homofobię w uchwałach. Nie spodobało się to radnym z Przysuchy, którzy za pośrednictwem prawników z Ordo Iuris oskarżyli aktywistów tworzących Atlas o naruszenie dobrego imienia oraz "piętnowanie" powiatu.
18 października 2023 r. sędzia Bartłomiej Drotkiewicz poinformował stronę pozwaną, że powiat przysuski cofnął powództwo i zrzekł się roszczenia. "Według sądu pismo w tej sprawie wysłano jeszcze przed wyborami" - powiedziała portalowi oko.press adwokatka Karolina Gierdal. Powiat zapłaci też zasądzone koszty postępowania w wysokości 21,6 tys. zł - to równowartość zadośćuczynienia, o które pozwał aktywistów.
Do tej pory aktywiści Atlasu Nienawiści wygrali cztery z siedmiu postępowań, które toczą się przeciwko nim przed sądami. Sprawa powiatu przysuskiego była z nich najstarsza.
Atlas Nienawiści się kurczy
16 października radni z Przysuchy uchylili dyskryminacyjna uchwałę, wprost uzasadniając to brakiem możliwości uzyskania blisko 4,8 mln zł z funduszy unijnych. Komisja Europejska już w maju 2023 r. jednoznacznie potwierdziła, że samorządy dyskryminujące prawnie mniejszość LGBTQ+ nie będą miały dostępu do unijnych pieniędzy.
Pisaliśmy już o tym, że gminy, które na fali otwartej wrogości do osób nieheteronormatywnych, podsycanej również przez rząd PiS, uchwaliły dyskryminujące przepisy, masowo się z nich wycofują. Przede wszystkim ze względu na konsekwencje finansowe. 20 października Atlas Nienawiści poinformował, że uchwałę uchyli także powiat przasnyski.
Według danych Atlasu Nienawiści w 2020 r. w Polsce było ok. 105 uchwał anty-LGBTQ+. Obowiązywały na jednej trzeciej powierzchni kraju. 9 października 2023 r. było ich już tylko 21, obejmujących mniej niż 3 proc. Polski. To wciąż o 3 proc. za dużo.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj