Pedagog czy psycholog – do kogo udać się w szkole?
Masz problem, z którym nie umiesz sobie sam poradzić. Szukasz pomocy, ale nie wiesz do kogo po nią się udać. Wiesz, że w Twojej szkole jest ktoś taki, jak pedagog oraz psycholog, ale który z nich zrozumie Cię lepiej? Kto okaże się bardziej pomocny?
Pedagog i psycholog to dwa zawody, które pomimo tego, że mają ze sobą dużo wspólnego, to jednocześnie różnią się w paru ważnych kwestiach. Poniższe opisy odnoszą się głównie do sytuacji tradycyjnego nauczania w szkole – pamiętaj jednak, że podczas nauki zdalnej możesz kontaktować się z psychologiem/peedagogiem szkolnym drogą mailową.
Podobne
- Golić czy nie golić? A kogo to w ogóle obchodzi
- Marcin Gortat opowiedział dlaczego GARDZI kobietami. Ex-koszykarzowi radzimy udać się do terapeuty
- Do kogo należą pieniądze z komunii? Prawnik rozwiewa wątpliwości
- Mięso z probówek do kupienia w sklepie mięsnym. Kogo na nie stać?
- Za kogo nie przebierać się na Halloween? Jeffrey Dahmer odpada
Jeśli więc czujesz, że nikt Cię nie rozumie, masz problemy w domu, chcesz porozmawiać o tym, co Cię gryzie, jesteś przygnębiony, doświadczasz sytuacji kryzysowej (np. śmierci osoby bliskiej), próbujesz odnaleźć siebie – udaj się do psychologa. Jest to osoba, która Cię wysłucha, postara się Ci pomóc. Może nawet zaoferować Ci cykl spotkań (jeśli czujesz, że rzeczywiście z tego skorzystasz). Psycholog będzie pracował z Tobą mając na celu poukładanie Twoich myśli, rozjaśnienie sytuacji, znalezienie rozwiązania do Twojego problemu. Psycholog oferuje również pomoc mediacyjną w przypadku, kiedy nie dogadujesz się z kolegami w klasie i pojawiają się między Wami spięcia. Do takiej osoby możesz się udać również, kiedy problem, który Cię męczy nie do końca dotyczy Ciebie – np. kiedy wiesz, że osoba Ci bliska ma myśli samobójcze/okalecza się, ale nie wiesz, co zrobić aby jej pomóc.
Jeśli jednak znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej i chcesz ubiegać się o stypendium, masz problemy w nauce, nie możesz się skupić, nie wiesz jaką ścieżkę kariery obrać, uważasz, że potrzebujesz zajęć z socjoterapii, ubiegasz się o indywidualny tryb nauczania – udaj się do pedagoga. Postara się on pomóc w rozwiązaniu każdego z tych problemów.
W wypadku, kiedy psychologa nie byłoby akurat w szkole, a potrzebujesz pomocy z zakresu zdrowia psychicznego – bez wahania udaj się do pedagoga. Tak, kiedy wypisuje się zakres ich obowiązków, rzeczywiście może się wydawać, że mają zupełnie inne kwalifikacje. W rzeczywistości jednak ich zadania się powielają. Zarówno więc psycholog, jak i pedagog mają podobne doświadczenia. Dlatego więc jeśli coś Cię męczy, nie zwlekaj – możesz poprosić o pomoc każdego z nich.
W temacie lifestyle
- Milion złotych za strefę na Open'erze. Tyle na promocję miasta wydała Warszawa
- Tea - randkowa aplikacja tylko dla kobiet jest hitem w USA. Chroni przed toksykami?
- Paragony grozy to nic. Restauracja we Wrocławiu dolicza opłatę za... klimatyzację
- Harry Styles będzie sprzedawać wibratory? Nowe produkty Pleasing zadowolą fanów
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Fagata dostała bana na Instagramie. Potężne czystki na serwisie
- Ariana Grande wraca na scenę? Wcale nie kończy kariery muzycznej
- Mortalcio ma nową dziewczynę? Zagrała w jego teledysku
- Gimper miał rację w sprawie z Lil Masti? Rzecznik Praw Dziecka protestuje przeciwko sharentingowi
- Rekordowa kara dla Sylwestra Wardęgi. Influencer uważa, że sędzia się pomylił
- Nowe napoje bambi już w sklepach. Było Banger Ice Tea, jest też Banger Soda
- Alberto zatrzymany. Grzał 120 na godzinę, na koncie ma zakaz prowadzenia pojazdów