school

Pedagog czy psycholog – do kogo udać się w szkole?

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
MTB,
28.02.2021 15:00

Masz problem, z którym nie umiesz sobie sam poradzić. Szukasz pomocy, ale nie wiesz do kogo po nią się udać. Wiesz, że w Twojej szkole jest ktoś taki, jak pedagog oraz psycholog, ale który z nich zrozumie Cię lepiej? Kto okaże się bardziej pomocny?

Pedagog i psycholog to dwa zawody, które pomimo tego, że mają ze sobą dużo wspólnego, to jednocześnie różnią się w paru ważnych kwestiach. Poniższe opisy odnoszą się głównie do sytuacji tradycyjnego nauczania w szkole – pamiętaj jednak, że podczas nauki zdalnej możesz kontaktować się z psychologiem/peedagogiem szkolnym drogą mailową.

Jeśli więc czujesz, że nikt Cię nie rozumie, masz problemy w domu, chcesz porozmawiać o tym, co Cię gryzie, jesteś przygnębiony, doświadczasz sytuacji kryzysowej (np. śmierci osoby bliskiej), próbujesz odnaleźć siebie – udaj się do psychologa. Jest to osoba, która Cię wysłucha, postara się Ci pomóc. Może nawet zaoferować Ci cykl spotkań (jeśli czujesz, że rzeczywiście z tego skorzystasz). Psycholog będzie pracował z Tobą mając na celu poukładanie Twoich myśli, rozjaśnienie sytuacji, znalezienie rozwiązania do Twojego problemu. Psycholog oferuje również pomoc mediacyjną w przypadku, kiedy nie dogadujesz się z kolegami w klasie i pojawiają się między Wami spięcia. Do takiej osoby możesz się udać również, kiedy problem, który Cię męczy nie do końca dotyczy Ciebie – np. kiedy wiesz, że osoba Ci bliska ma myśli samobójcze/okalecza się, ale nie wiesz, co zrobić aby jej pomóc.

Jeśli jednak znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej i chcesz ubiegać się o stypendium, masz problemy w nauce, nie możesz się skupić, nie wiesz jaką ścieżkę kariery obrać, uważasz, że potrzebujesz zajęć z socjoterapii, ubiegasz się o indywidualny tryb nauczania – udaj się do pedagoga. Postara się on pomóc w rozwiązaniu każdego z tych problemów.

W wypadku, kiedy psychologa nie byłoby akurat w szkole, a potrzebujesz pomocy z zakresu zdrowia psychicznego – bez wahania udaj się do pedagoga. Tak, kiedy wypisuje się zakres ich obowiązków, rzeczywiście może się wydawać, że mają zupełnie inne kwalifikacje. W rzeczywistości jednak ich zadania się powielają. Zarówno więc psycholog, jak i pedagog mają podobne doświadczenia. Dlatego więc jeśli coś Cię męczy, nie zwlekaj – możesz poprosić o pomoc każdego z nich.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0