Kamery w szkolnych toaletach. Organizacje interweniują w Urzędzie Miasta
W Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Mieszka I w Szczecinie pojawiły się kamery w toaletach dla uczniów i uczennic. Zaskakująca decyzja dyrekcji o utrzymaniu działania monitoringu wywołała falę sprzeciwu wśród młodych osób oraz organizacji pozarządowych, które domagają się interwencji ze strony Urzędu Miasta Szczecina.
Ostatnie doniesienia ze Szczecina wstrząsnęły lokalną społecznością. Według relacji uczniów i uczennic od 25 października w szkole działa monitoring, który umieszczono w toaletach przeznaczonych dla młodzieży. Osoby uczące się nie były informowane o wprowadzeniu tych działań przez placówkę.
Podobne
- "Bity, kopany, obrażany". Interweniują u Czarnka w sprawie prześladowania
- Znieczulica wśród uczniów. Brutalne pobicie we wrocławskim liceum
- Ukłon dla mniejszości niemieckiej. Cofną kontrowersyjną decyzję
- Uczniowie w szkołach zamarzają. Umarłe Statuty interweniują
- Strajk w oświacie. Nauczyciele wyjdą na ulice w symbolicznym dniu
Dyrekcja szkoły nie chce wyłączyć kamer w toaletach
W obliczu licznych interwencji ze strony organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Równie i lokalnej aktywistki Dagmary Adamiak, miasto nie zdołało wyłączyć ani zdjąć kamer. Dyrekcja szkoły podjęła decyzję o przywróceniu działania monitoringu, argumentując to rzekomymi zachowaniami uczniów i uczennic, które miały wskazywać na demoralizację i naruszanie przepisów.
Miało to być m.in. palenie wyrobów tytoniowych w toaletach szkolnych.
Uczniowie i uczennice 29 października złożyli skargę do dyrekcji szkoły w związku z bezprawnym charakterem monitoringu w toaletach. Zarówno sposób wprowadzenia monitoringu, jak i jego umiejscowienie budziło wiele wątpliwości. W odpowiedzi władze szkoły zorganizowały tzw. okrągły stół, w którym uczestniczyli przedstawiciele każdej klasy. Niestety ta inicjatywa nie przyniosła żadnych konkretnych rezultatów ani rozwiązania sytuacji.
Skutki dla zdrowia psychicznego młodzieży
Fundacja GrowSPACE zwraca uwagę na druzgocące konsekwencje umieszczenia kamer w miejscach wymagających prywatności takich jak toalety szkolne.
- Zamiast tworzyć nowe sposoby kontroli, powinniśmy zastanowić się, czy osoby uczniowskie mają miejsce oraz zaufane osoby, które mogą pomóc im w rozwiązywaniu ich problemów, np. psychologów i psycholożki szkolne. Ustawienie monitoringu powoduje zwiększenie się stanów lękowych, może powodować traumy i długotrwałe skutki dla psychiki młodzieży - komentuje Wojciech Szumiło, koordynator woj. zachodniopomorskiego Fundacji GrowSPACE.
Interwencja w Urzędzie Miasta
Organizacje pozarządowe - w tym Fundacja GrowSPACE, Fundacja Równie, Dopamina Lab, Szczeciński Kongres Kobiet oraz Fundacja Varia Posnania - zwróciły się z interwencją do Urzędu Miasta Szczecin. W piśmie do władz miasta podniesiono kwestię bezprawnego wprowadzenia monitoringu przez szkołę oraz domagano się podjęcia działań kontrolnych. Aktualnie trwa debata komisji edukacji, a organizacje społeczne wyrażają nadzieję, że pismo spowoduje działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa uczniów i uczennic.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku