Kamera w szkolnej toalecie

Kamery w szkolnych toaletach. Organizacje interweniują w Urzędzie Miasta

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,29.11.2023 13:45

W Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Mieszka I w Szczecinie pojawiły się kamery w toaletach dla uczniów i uczennic. Zaskakująca decyzja dyrekcji o utrzymaniu działania monitoringu wywołała falę sprzeciwu wśród młodych osób oraz organizacji pozarządowych, które domagają się interwencji ze strony Urzędu Miasta Szczecina.

Ostatnie doniesienia ze Szczecina wstrząsnęły lokalną społecznością. Według relacji uczniów i uczennic od 25 października w szkole działa monitoring, który umieszczono w toaletach przeznaczonych dla młodzieży. Osoby uczące się nie były informowane o wprowadzeniu tych działań przez placówkę.

Dyrekcja szkoły nie chce wyłączyć kamer w toaletach

W obliczu licznych interwencji ze strony organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Równie i lokalnej aktywistki Dagmary Adamiak, miasto nie zdołało wyłączyć ani zdjąć kamer. Dyrekcja szkoły podjęła decyzję o przywróceniu działania monitoringu, argumentując to rzekomymi zachowaniami uczniów i uczennic, które miały wskazywać na demoralizację i naruszanie przepisów.

Miało to być m.in. palenie wyrobów tytoniowych w toaletach szkolnych.

Uczniowie i uczennice 29 października złożyli skargę do dyrekcji szkoły w związku z bezprawnym charakterem monitoringu w toaletach. Zarówno sposób wprowadzenia monitoringu, jak i jego umiejscowienie budziło wiele wątpliwości. W odpowiedzi władze szkoły zorganizowały tzw. okrągły stół, w którym uczestniczyli przedstawiciele każdej klasy. Niestety ta inicjatywa nie przyniosła żadnych konkretnych rezultatów ani rozwiązania sytuacji.

Skutki dla zdrowia psychicznego młodzieży

Fundacja GrowSPACE zwraca uwagę na druzgocące konsekwencje umieszczenia kamer w miejscach wymagających prywatności takich jak toalety szkolne.

- Kamery zamontowane w toaletach nie rozwiązują problemów, a tylko tworzą kolejne. Uderza to w poczucie godności i bezpieczeństwo psychiczne osób uczniowskich

- Wojciech Szumiło

- Zamiast tworzyć nowe sposoby kontroli, powinniśmy zastanowić się, czy osoby uczniowskie mają miejsce oraz zaufane osoby, które mogą pomóc im w rozwiązywaniu ich problemów, np. psychologów i psycholożki szkolne. Ustawienie monitoringu powoduje zwiększenie się stanów lękowych, może powodować traumy i długotrwałe skutki dla psychiki młodzieży - komentuje Wojciech Szumiło, koordynator woj. zachodniopomorskiego Fundacji GrowSPACE.

Interwencja w Urzędzie Miasta

Organizacje pozarządowe - w tym Fundacja GrowSPACE, Fundacja Równie, Dopamina Lab, Szczeciński Kongres Kobiet oraz Fundacja Varia Posnania - zwróciły się z interwencją do Urzędu Miasta Szczecin. W piśmie do władz miasta podniesiono kwestię bezprawnego wprowadzenia monitoringu przez szkołę oraz domagano się podjęcia działań kontrolnych. Aktualnie trwa debata komisji edukacji, a organizacje społeczne wyrażają nadzieję, że pismo spowoduje działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa uczniów i uczennic.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
50cent,zgłoś
A jak ktos zaslabnie w wc albo ktos kogos pobije tam to jest przynajmniej dowod z kamer i można interweniować,o co tyle szumu ludzie,przeciez drzwi do każdego kibla sa osobne
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Mirka,zgłoś
Kto nie zna tematu, to nie powinien się wypowiadać… w artykule napisane jest o „rzekomym niszczeniu toalet” , to jest skrajny wandalizm, toaleta jest od załatwiania potrzeb fizjologicznych, jednak to, co tam się wyrabia, nimi nie jest. BRAWO DYREKCJA SZKOŁY!
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
a kto otwiera drzw do kabiny.podczas załatwiania..
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4