Uczniowie zamarzają w szkołach. Umarłe Statuty interweniują

Uczniowie w szkołach zamarzają. Umarłe Statuty interweniują

Źródło zdjęć: © canva / canva
Weronika Paliczka,
23.10.2023 13:30

Uczniowie skarżą się na niskie temperatury w szkołach. W niektórych pomieszczeniach słupek rtęci nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Stowarzyszenie Umarłe Statuty interweniuje.

Choć do zimy jeszcze daleko, to temperatura w niektórych szkołach pozostawia wiele do życzenia. Anonimowa skarga wpłynęła do stowarzyszenia Umarłe Statuty. Uczniowie skarżą się na brak ogrzewania w szkołach. Latem w budynku jest gorąco, a jesienią - źle i zimno.

Dyrektor nic nie robi z temperaturą w budynku

W anonimowej wiadomości do Umarłych Statutów uczeń napisał: "Co można zrobić z niską temperaturą w szkole? Niestety jest to 'tradycja' od wielu lat. Upały - bardzo wysoka temperatura, jak jest zimno - w szkole potrafi być zimniej niż na dworze. Dyrekcja nic z tym nie robi."

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

W dalszej części listu uczeń napisał: "Dziś w niektórych salach lekcyjnych temperatura oscylowała w granicy 16-17 stopni, natomiast w toaletach 14 stopni. Wiele osób z mojej szkoły jest już chora. Ja osobiście leżę z gorączką. Część nauczycieli pozwala siedzieć w kurtkach na lekcjach, niektórzy nie. (...) Dyrekcja wie o problemie i nic z tym nie robi."

Umarłe Statuty ratują szkołę

Działacze Umarłych Statutów zaproponowali anonimowej uczennicy, aby przyniosła do szkoły termometr. To dzięki tej radzie wiadomo, że w budynku panuje mróz - od 14 do 17 stopni Celsjusza. Naciski na dyrekcję odniosły połowiczny sukces: jak napisało Stowarzyszenie Umarłych Statutów, władze szkoły podjęły decyzję o skróceniu lekcji, jednak wyłącznie jednego dnia. Oznacza to, że w pozostałe dni uczniowie i nauczyciele zmuszeni są przebywać w wychłodzonych pomieszczeniach.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów powołuje się na Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz.U.2020.1604), z którego wynika, że "temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych do prowadzenia zajęć lekcyjnych powinna wynosić najmniej 18℃. Jeśli zapewnienie takiej temperatury nie jest możliwe, dyrektor szkoły jest zobowiązany do zawieszenia zajęć na czas oznaczony".

trwa ładowanie posta...

Uczniowie nie są pozostawieni sami sobie. Kwestię za niskiej temperatury w salach lekcyjnych można zgłaszać do sanepidu, kuratorium, Państwowej Inspekcji Pracy czy organu prowadzącego szkołę. Wszystko po to, aby uniknąć chorób wynikających z za niskich temperatur w klasach.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 1