Przyczyny klęski Konfederacji w wyborach

Konfederacja przegranym wyborów. Klęska zaczęła się od TikToka

Źródło zdjęć: © Sławomir Mentzen / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.10.2023 11:00

W marzeniach Sławomira Mentzena Konfederacja miała dostać w wyborach dwucyfrowy wynik i kilkudziesięciu posłów. W rzeczywistości partia ledwo przekroczyła próg wyborczy. Jakie są przyczyny porażki? Internauci przeanalizowali błędy ugrupowania.

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych. W wyścigu o miejsca w Sejmie zwyciężyło PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 35,38 proc., co jest zbyt mało, by samodzielnie rządzić. Partie opozycyjne w składzie Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zdobyły łącznie 53,71 proc. Do urn poszło ponad 21,9 mln Polaków.

Najgorszy wynik wyborczy zdobyła Konfederacja - 7,16 proc. Jeden z liderów tego ugrupowania Sławomir Mentzen zapewniał podczas kampanii, że partia idzie po dwucyfrowy wynik. Jeszcze w lipcu sondaże dawały Konfederacji nawet 14 proc. poparcie. W wieczór wyborczy Mentzen przeżył bolesne zderzenie z rzeczywistością. Stwierdził, że wynik partii jest jego największą porażką w życiu.

trwa ładowanie posta...

Wybory parlamentarne 2023. Przyczyny klęski Konfederacji

Błędy Konfederacji przeanalizował Adam Pasierb, influencer, który posiada niemal 400 tys. obserwujących na TikToku. Twórca skupił się na działaniach Sławomira Mentzena na TikToku. Diagnoza Adama jest taka, że konserwatywny polityk mimo ogromnych zasięgów (ponad 800 tys. obserwujących), jest odpowiedzialny za porażkę kampanii Konfederacji.

Adam wskazał, kiedy przypadł okres największej popularności Mentzena na TikToku. Był to przełom stycznia i lutego. Wtedy lider Konfederacji otrzymał duży zastrzyk wyświetleń i obserwatorów na platformie. Było to jednak za wcześnie. Mentzenowi zabrakło długofalowego pomysłu na siebie, przez co Polacy zmęczyli się nim ("zmentzyli" - jak ironicznie pisze Adam).

Mentzen przeżył spadek zainteresowania na TikToku w najgorętszym okresie kampanii, czyli w sierpniu i we wrześniu. "Spadek zainteresowania był ogromny, choć i tak z perspektywy osoby, która nie kuma tej platformy, mogło się wydawać, że było okej. Skończył się też wtedy monopol Mentzena na TikToku" - zauważa Adam.

trwa ładowanie posta...

Polityk próbował ratować pikujące zainteresowanie w ostatnim tygodniu kampanii. Na przekonanie potencjalnych wyborców było już jednak za późno. Poza tym Mentzen w końcówce kampanii postawił na humorystyczne treści, które może i poprawiały statystyki na TikToku, ale nie przekładały się na poparcie wyborców. Zabrakło promocji merytorycznych atutów Konfederacji.

"Jego cztery ostatnie najpopularniejsze tiktoki - z helikoptera o niczym, o taśmach Morawieckiego, o Morawieckim i z głosowaniem wpisując 'XD'. Żenujący finisz kampanii" - stwierdza Adam.

trwa ładowanie posta...

"TikTok nie sprzyja budowaniu stałej grupy odbiorców. Pogoń za cyferkami jest tak ustawiona, że odbiorca po zaobserwowaniu konta będzie dostawał mniej treści od tego konta w zakładce 'Dla Ciebie'" - zauważa Adam. Influencer diagnozuje, że sposobem na głosy wyborców nie są kontrowersyjne filmiki. Te może i zapewniają rozgłos na TikToku, ale nie wystarczą do sukcesu w wyborach.

Konfa w małych miastach nie istniała, spotkania były skierowane do ludzi, którzy i tak by na nich zagłosowali. Trzeba działać na każdej płaszczyźnie. Mentzen przez błąd poznawczy sam ukręcił na siebie bat.

- Adam Pasierb

"Pokemony" na listach Konfederacji

Ciekawą analizę klęski Konfederacji przeprowadził twitterowicz o nicku Koroluk. Internauta, którego obserwuje niemal 50 tys. osób, w okresie kampanii wielokrotnie demaskował poglądy Konfederacji i nagłaśniał kontrowersyjnych kandydatów. W jego wpisie podsumowującym przyczyny klęski partii Mentzena znajdziemy kilka punktów wspólnych z diagnozą Adama Pasierba. Obaj panowie wskazują, że część winy za słaby wynik Konfederacji ponoszą osoby wyznające teorie spiskowe (prześmiewczo nazywane "pokemonami").

Na łamach Vibez pisaliśmy o kilku wyjątkowo kontrowersyjnych kandydatach Konfederacji. Byli to m.in. Żaneta Nochowicz, która wierzy w płaską Ziemię i zabójcze 5G; Krystyna Jarocka, która powielała teorie o illuminati, globalnym spisku czy demonicznym Billu Gatesie; Monika Jakulewicz, która promuje fanklub Putina, starożytnych gigantów czy kpiny z Żydów. Wynikowi Konfederacji na pewno nie pomogła Natalia Jabłońska, która nie widzi nic złego w jedzeniu mięsa z psów.

Skandaliczna wypowiedź Korwin-Mikkego

Gwoździem do trumny Konfederacji był Janusz Korwin-Mikke. 80-letni polityk "wyszedł z szafy" w okresie wybuchu Pandora Gate, afery pedofilskiej na YouTube. Zasugerował wtedy, że granica wieku zgody jest umowna.

- Normalny mężczyzna nie planuje seksu. Normalny mężczyzna rozmawia z dziewczyną, chce ją lepiej poznać, prawda, i czasami się myli - stwierdził Korwin-Mikke na nagraniu w internecie.

Piwo z Mentzenem wylane do zlewu

Według Koroluka błędami Konfederacji były także:

  • obnażenie prawdziwych poglądów Mentzena (np. 100 ustaw czy zakaz aborcji w przypadku gwałtu);
  • wizerunek Mentzena z piwem. "To może imponować 18-latkom, starszych i poważniejszych wyborców to odrzuciło" - zauważa Koroluk;
  • transfer posłanki Suwerennej Polski Anny Marii Sierakowskiej do Konfederacji. Tym ruchem Mentzen zaprzeczył samemu sobie i zapewnieniom, że jest antysystemowy i "wywróci stolik" z PiS.

Zachęcamy was do przeczytania relacji Vibez ze startu trasy wyborczej "Bosak i Mentzen na żywo". Spoiler: zapamiętaliśmy z tego wydarzenia jedynie Mentzena odtwarzającego pokaz slajdów z memami.

Na niekorzyść Konfederacji zadziałała rekordowo duża frekwencja (74,38 proc.). Ten czynnik sprawił, że wyborcy o skrajnych poglądach "zginęli w masie". Konfederacja straciła część wolnorynkowego elektoratu na rzecz Trzeciej Drogi. Lider tej formacji Szymon Hołownia świetnie wypadł podczas debaty przedwyborczej.

Całą analizę klęski Konfederacji znajdziecie w wątku Koroluka na X:

trwa ładowanie posta...

Po wyborach Mentzen daje sobie czas na przeanalizowanie wyniku Konfederacji. Nie wie, czy poda się do dymisji. Na antenie Radia Zet przyznał, że "wszystkie absolutnie opcje są na stole".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 11
Rafał,zgłoś
Szkoda Mencena. Na początku jak gadał o przedsiębiorcach i podatkach to był moim idolem. Razem z rodziną chcieliśmy na niego głosować. Potem jak zaczął opowiadać o biciu dzieci, zakazach rozwodów, i o zakazie aborcji , to stracił moje całe zainteresowanie. Albo facet jesteś nowoczesny i żyjesz dniem i problemami dzisiejszymi, albo mentalnie tkwisz w średniowieczu i zero wiesz o życiu. Tak więc sorry Sławek, ale myśmy tobie podziękowali.
Odpowiedz
10Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Dać władzę takim ludziom, to jak bajka o dziewczynce z zapałkami. Sorry ale pan żabka nie będzie mi skakał po głowie.
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
faktograf,zgłoś
Konfederacja przegrała, totalna opozycja wygrała. Teraz drogie misie czeka was przyjazd inżynierów i lekarzy z Afryki. O tym jak to zmieni wasze życie przekonacie się za 2-3 lata...
Odpowiedz
4Zgadzam się7Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 13