W Hiszpanii powstają schrony klimatyczne. Świat sztukuje się na wojnę z temperaturami
W Barcelonie działa już nieco ponad 200 schronów klimatycznych. Na czym polegają "oazy chłodu"? Kiedy powstaną w Polsce?
Skutki katastrofy klimatycznej odczuwamy już wszyscy. W niektórych miejscach zaczynają pojawiają się rozwiązania, które teraz mogą dziwić, a które wkrótce staną się naszą codziennością.
Podobne
- Śnieżka i najsilniejsze porywy wiatru na świecie. Klimatolog wyjaśnia
- 28 stopni w styczniu. Temperatura w Hiszpanii bije kolejne rekordy
- "Już się w Polsce pojawia". Eksperci o pladze szarańczy
- Dramat na południu Europy. Walczą z suszą i falami upałów
- Pożary w Portugalii. Czy turyści również są zagrożeni?
W Hiszpanii już funkcjonują tzw. schrony klimatyczne. Obiekty zwane także "oazami chłodu" mają chronić przed uciążliwymi falami ciepła, za które odpowiada kryzys klimatyczny.
Schrony klimatyczne w Hiszpanii
Środkowa i południowa część Europy naprawdę znacząco odczuwa skutki globalnego ocieplenia. W czerwcu sporo mówiło się o piekielnie wysokich temperaturach w Hiszpanii i rozległych, niszczycielskich pożarach, z którymi musieli zmagać się mieszkańcy.
Hiszpania postanowiła pomóc swoim mieszkańcom w przetrwaniu największych fal ciepła. W Barcelonie, Bilbao i Sewilli już działają schrony klimatyczne, w których można schronić się przed upałami.
Czym są "oazy chłodu" w Hiszpanii?
Schrony klimatyczne, czyli "oazy chłodu" to miejsca, w których można spędzić parę godzin w ciągu dnia, gdy temperatury na zewnątrz są najwyższe. Można z nich korzystać bezpłatnie, a docelowo mają być rozmieszczone w taki sposób, by mieszkańcy mogli do nich dotrzeć w maksymalnie 10 minut. Temperatura w tych miejscach nie powinna przekroczyć 26 st. C.
W Barcelonie można już znaleźć ponad 200 takich schronów klimatycznych. "Oazy chłodu" znajdują się m.in. w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, parkach, ogrodach, a nawet w bibliotekach. Miejsca są specjalnie klimatyzowane, a na ich obszarze znajdą się strefy odpoczynku i wody, które mają łagodzić odczuwanie gorąca. Z kolei w parkach czy ogrodach, które stają się takimi schronami klimatycznymi, zwiększa się liczbę fontann i drzew.
Po co nam schrony klimatyczne?
Kolejne schrony klimatyczne mają powstać w Victorii, Maladze i Murcji. To ostatnie miejsce naprawdę będzie ich potrzebowało. W trakcie tegorocznej fali upałów temperatury w tym mieście przekroczyły 45 st. C.
Biorąc pod uwagę postępujące ocieplenie klimatu takie schrony klimatyczne będą powstawały coraz częściej. W Polsce na razie ich nie potrzebujemy, ale za rok czy za pięć lat ich obecność może stać się koniecznością. Biorąc pod uwagę nasze zamiłowanie do wycinania drzew, worzenia betonowych placów, czy politykę klimatyczną rządzących, prędzej uda nam się stworzyć "oazy piekła" niż "oazy chłodu".
Źródło: digismak.com, www.archdaily.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos