a

Japońska kąpiel w lesie. Medytacja dla opornych?

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
29.08.2023 17:18

Shinrin-yoku, czyli "kąpiel w lesie", jest oficjalnie zalecana w Japonii jako wsparcie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Czym jest i na czym polega jej korzystny wpływ?

Medytacja nie jest jedyną znaną od wieków praktyką, której pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne został potwierdzony przez badania naukowe. Praktykowane w Japonii shinrin-yoku, czyli "kąpiele w lesie", również mają korzystne działanie dla naszego układu nerwowego. Nie wymagają na szczęście zaciągania do lasu wanny. Ich istotą jest zanurzenie się w leśnej atmosferze.

Od lat 80. XX w. shinrin-yoku jest formalnie zalecane w Japonii jako prewencja i wspomaganie leczenia objawów wypalenia, nerwic i depresji. Przebywanie wśród drzew aktywuje nasz układ przywspółczulny, czyli tę część układu nerwowego, która odpowiada za odprężenie. W konsekwencji następują w organizmie zmiany w kierunku normalizowania. U osób z wysokim wyjściowym ciśnieniem krwi i tętnem shinrin-yoku może powodować spadek ich wartości, a u tych z niskimi ich wzrost.

trwa ładowanie posta...

Jak działa shinrin-yoku?

Trwają badania nad przewagą środowiska leśnego nad innymi w zakresie powodów, dla których wśród drzew łatwiej nam się odprężyć i wyregulować. Jest kilku "podejrzanych" o to działanie. Na pierwszy plan wysuwają się czynniki charakterystyczne dla leśnego powietrza: fitoncydy (wydzielane przez rośliny substancje hamujące wzrost mikroorganizmów) i olejki eteryczne.

Innym wyjaśnieniem może być to, że sam powrót do środowiska zbilansowanego przez naturę pod względem oświetlenia, wilgotności, zapachów, dźwięków i faktur "przypomina" naszym ciałom o ich "ustawieniach fabrycznych". Mamy coraz większą świadomość, jak rozregulowujący dla naszych ciał i umysłów jest współczesny, oderwany od natury styl życia.

Łagodzą nasz stres i zmartwienia, pomagają nam się zrelaksować i myśleć jaśniej. Przebywanie na łonie natury może poprawić nasz nastrój, przywrócić nam energię i witalność, odświeżyć nas i odmłodzić.

- Dr Qing Li

Wielkim orędownikiem kąpieli w lesie jest Dr Qing Li, immunolog, który opublikował wiele prac naukowych na ich temat. W przytaczanych w magazynie "Time" fragmentach książki "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych" Dr Li przekonuje: "Dwugodzinna kąpiel w lesie pomoże ci odłączyć się od technologii i zwolnić".

Wsłuchaj się w śpiew ptaków i szelest wiatru w liściach drzew. Przyjrzyj się różnym odcieniom zieleni i światłu przenikającemu przez gałęzie. Poczuj zapach lasu [...]. Smakuj świeżość powietrza, biorąc głębokie wdechy. Połóż dłonie na pniu drzewa. Zanurz palce rąk lub stóp w strumieniu. Połóż się na ziemi.

- Dr Qing Li

Dr Li podkreśla, że kluczowe dla pełnego skorzystania z kąpieli w lesie jest zanurzenie się w nim wszystkimi zmysłami. Zaleca "wpuszczenie natury" za pomocą uszu, oczu, nosa, ust, rąk i stóp. Shinrin-yoku może być sposobem na relaks i wyciszenie dla tych z nas, którym za trudne wydaje się zatrzymanie w codziennym biegu przy pomocy medytacji.

Źródło: Time

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Polewka,zgłoś
M to porażka dla Polski porażka wychowawcza No chyba że jest chory to mu należy wybaczyć
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się