Brainrot

Jak poradzić sobie z brainrot? Oto sposoby na gnijący mózg

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.11.2024 16:15

Masz wrażenie, że twój mózg zamienił się w kisiel po tym, gdy ostatnią godzinę scrollowałeś TikToka? Nie wiesz teraz, jaki jest wynik działania dwa dodać dwa? Bardzo prawdopodobne, że dostałeś "zgnilizny mózgu". Spokojnie, jest dla ciebie nadzieja na ratunek. Poznaj, jak poradzić sobie z brainrot.

Termin brainrot jest połączeniem dwóch słów z języka angielskiego. "Brain", czyli "mózg"; "rot", czyli "gnicie". "Gnijący mózg" nie oznacza bynajmniej, że pleśń wychodzi człowiekowi z uszu czy coś równie obrzydliwego. Jest to metaforyczne określenie na zjawisko, które spotyka wiele młodych osób zanurzonych w świecie social mediów.

Z wyjaśnieniem zjawiska pospieszyła kapituła Młodzieżowego Słowa Roku 2024, która wybrała wspomniany termin do grona 20 najpopularniejszych słów używanych przez młode pokolenie. Brainrot to "pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa i są nieustannie 'podłączeni' do mediów społecznościowych. Słowo wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza 'gnicie mózgu’ i nazywa praktykę tworzenia i pochłanianie treści wyłącznie rozrywkowych, wiralowych, memicznych, niemających określonego znaczenia i celu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał

Brainrot problemem XXI wieku

Popularne platformy społecznościowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby od siebie uzależniać. Co chwila pojawia się nowe powiadomienie, nowe zdjęcie, nowy film, nowa opinia. Scrollowanie social mediów wywołuje krótkie wystrzały dopaminy, które sprawiają, że trudno oderwać się od ekranu i odłożyć telefon na bok. Użytkownik podłącza się do nieskończonego strumienia contentu, którym nie tyle karmi, co faszeruje swój mózg.

Duża ilość cyfrowej papki - miks filmików o skibidi toilet, głupich editów z kotami, urywków filmów z Hollywood, reklam, stand-upów, kilkusekundowych wywiadów - może prowadzić do zmian w mózgu. Efektem może być krótszy czas koncentracji, większa podatność na rozproszenia; mniejsza zdolność do zapamiętywania. Po kilkugodzinnym wchłanianiu filmików z TikToka, ogromnym wyzwaniem jest czytać książkę ze zrozumieniem czy zabrać się za naukę obcego języka.

trwa ładowanie posta...

Jak zapobiegać gniciu mózgu?

Warto rozważyć ograniczenie czasu spędzanego w social mediach oraz unikanie treści o charakterze negatywnym. Istnieją aplikacje, które mierzą, ile minut dziennie użytkownik przeznaczył na internet lub - co jest bardziej radykalne - blokują telefon, gdy przekroczymy dzienną dawkę social mediów.

Warto dokładnie przejrzeć, kogo śledzimy w social mediach. Jeśli są to twórcy, którzy wywołują w nas smutek, złość czy wiele negatywnych emocji, warto ich odsubskrybować.

Zalecane jest znalezienie sobie hobby, które wiąże się z wyjściem ze świata wirtualnego np. koszykówka, pływanie, spacery na świeżym powietrzu. Ruch pomaga rozwijać nowe komórki nerwowe i poprawiać funkcjonowanie mózgu. Idealnie byłoby trenować 30 minut dziennie.

Jeśli czujemy, że sami nie radzimy sobie z problemem, warto skorzystać z pomocy terapeuty. Oto jak wybrać terapię dla siebie.

Źródła: wikiHow/Rzeczpospolita/NDTV

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Bluncio,zgłoś
"Jak poradzić sobie z brainrot?" Ja wiem że w reklamach taka nowomowa musi być bo się im nie przetłumaczy używając normalnych argumentów ale tutaj chyba normalnie dyskutujemy z ludźmi. Powiedzenie "z brainrotem" uwłacza dyskusji na temat tej jakże ważnej przypadłości dotyczącej młodego pokolenia? Może by być konsekwentnym powinniśmy pójść dalej i mówić "ja grać na komputer w nowość gra i jeździć nowość samochód"?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się