Kto zarabia na polskim drewnie? Skarga prawników do Komisji Europejskiej
Organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Dotyczy kwestii legalności obrotu drewnem w naszym kraju.
ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która ajmuje się zwalczaniem łamania prawa w zakresie ochrony środowiska. Ma swój oddział również w Warszawie. 24 lipca poinformowała o skierowaniu do Komisji Europejskiej skargi na Polskę w związku z brakiem kontroli nad rynkiem drewna w naszym kraju.
Podobne
- Monstrancja od Lasów Państwowych. Kto bogatemu zabroni?
- Aktywiści wdarli się do salonu samochodowego. Przebili setki opon
- 14 tys. owiec uwięzionych na statku. "Tortura dla zwierząt"
- Rząd przeciwny neutralności klimatycznej? Kolejne skargi na Fit for 55
- Unia wypowiada wojnę przedsiębiorcom. Przestaną w końcu szkodzić?
Chodzi o brak spełniania wymogów rozporządzenia UE z 2010 r. dotyczącego legalnego obrotu drewnem (EU Timber Regulation - EUTR). Każde przedsiębiorstwo, które chce sprzedawać drewno na terenie UE, musi opracować i stosować odpowiednie procedury, minimalizujące ryzyko, że drewno pochodzi z nielegalnej wycinki.
ClientEarth twierdzi, że w Polsce handluje się drewnem z nielegalnych wycinek
Jak donoszą Prawnicy dla Ziemi kontrole przestrzegania EUTR odbyły się w latach 2015-2022 w zaledwie 774 przedsiębiorstwach drzewnych, podczas gdy ich szacowana liczba przekracza 8000. Według prawniczki ClientEarth Ranji Łuszczek: "niejasne prawo i niedofinansowanie organów ochrony środowiska powoduje ryzyko, że do naszego kraju trafia drewno z nielegalnych wycinek".
ClientEarth jest również zaniepokojone sposobem funkcjonowania Lasów Państwowych, które odpowiadają za ponad 90 proc. zapotrzebowania na drewno w Polsce. Prawnicy dla Ziemi podają za wypowiedzią Najwyższej Izby Kontroli z 2022 r., że liczba inspekcji w nadleśnictwach przeprowadzonych w latach 2019-2020 była "znikoma".
Według Client Earth od momentu wejścia EUTR w życie w 2015 r. do końca 2022 r. kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska miały miejsce tylko w 92 nadleśnictwach. Oznaczałoby to, że prawie 80 proc. struktur Lasów Państwowych nie zostało sprawdzone pod kątem spełniania wymagań rozporządzenia.
Kto kontroluje Lasy Państwowe?
Lasy Państwowe to organ państwowy nie posiadający osobowości prawnej. Reprezentują Skarb Państwa w zarządzaniu terenami leśnymi. W Polsce w wyniku upaństwowienia po II wojnie światowej aż 85 proc. z nich należy do państwa. To aż 7,6 mln ha terenów. Blisko 24 proc. powierzchni kraju.
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych powołuje i odwołuje minister środowiska. Ma on też formalną kontrolę nad organizacją, jednak jej zakres nie jest sprecyzowany w obowiązującej ustawie o lasach z 1991 r. ani w innych przepisy prawnych. Sprawia to, że Dyrektor Generalny sprawuje praktycznie nieskrępowana politykę gospodarczą.
Charakter Lasów Państwowych, jako organizacji jest wielowymiarowy. Z jednej strony odpowiadają za: "wykorzystanie lasów jako narzędzia ochrony i kształtowania środowiska przyrodniczego", z drugiej mają faktyczny monopol na politykę gospodarczą w zakresie produkcji drewna.
W maju 2023 r. Lasy Państwowe opublikowały raport finansowy, z którego wynika, że przychód w 2022 r. wyniósł rekordowe 15, 2 mld zł. To o 50 proc. więcej niż w 2021 r. 13,5 mld z tej kwoty to zysk ze sprzedaży drewna wycinanego w polskich lasach. Na ochronę przyrody w 2022 r. Lasy Państwowe wydały 63 mln zł, czyli 0,4 proc. przychodu.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu