Janusz Kowalskie przeciwnikiem "gościni"

Janusz Kowalski w rozpaczy. Odkrył, że język polski ma żeńskie końcówki [OPINIA]

Źródło zdjęć: © Adrian Grycuk, Canva, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,15.06.2023 11:45

Janusz Kowalski z Suwerennej Polski popadł w rozpacz, bo odkrył, że język polski ma żeńskie końcówki i istnieje takie słowo jak "gościni". Internauci postanowili go pocieszyć i wyedukować w kwestii feminatywów.

Feminatywy. Są osoby, które pewnie na sam dźwięk tego słowa dostają zawału. W końcu nic tak nie zniszczyło polskiego języka w ostatnim czasie jak ich popularność. Wystarczy, że gdzieś tylko pojawi się "pilotka", internauci zaczynają kpić i pytają, czy ma to coś wspólnego z pilotem od telewizora.

Nie "śmieszność" feminatywów jest jednak najgorsza. Najgorsze jest w nich lewactwo. Taki wniosek można wysnuć z posta posła Janusza Kowalskiego z Suwerennej Polski, któremu nie spodobała się "gościni". Reakcje internautów były jednak dość zaskakujące.

Janusz Kowalski rozpacza przez "gościnię"

Campus Polska Przyszłość na Twitterze zapowiedział swoją kolejną gościnię - dziennikarkę Justynę Dobrosz-Oracz. Januszowi Kowalskiemu jednak niezbyt spodobało się to ogłoszenie głównie ze względu na okropny feminatyw, którym według niego lewica niszczy piękny, polski język.

Choć zazwyczaj przy tego typu postach pojawiają się negatywne komentarze - tak było w przypadku świadkini - tym razem było trochę inaczej. Internauci pod postem Kowalskiego tłumaczyli, że "gościni" pojawiała się w słownikach już w 1900 r. i nie jest żadnym lewicowym wymysłem.

trwa ładowanie posta...

"Leksemy gościni i gościa (ten drugi przed stuleciem oceniony jako przestarzały) są zanotowane w 'Słowniku języka polskiego' pod red. J. Karłowicza, A.A. Kryńskiego i W. Niedźwiedzkiego (1900–1927), tzw. słowniku warszawskim" - przytaczał za Obserwatorium Językowym internauta.

"Panie pośle, szczerze - dla mnie w tym momencie feminatywy są również nienaturalne, bo po prostu przez około 25 lat mojego życia (a mam 32) nikt ich nie stosował. Wyobrażam sobie natomiast, że kiedy dorośnie mój syn, będzie zszokowany, że kiedyś na gościnię ktoś mówił gość, a na posłankę - pani poseł. Po drugie - jeśli druga strona woli być określana gościnią, to jaki to dla nas problem, żeby tak mówić?" - argumentowała kolejna osoba.

"Dorosły chłop odkrywa, że w jego języku występuje rodzaj żeński" - dodała artystka Herzyk.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Feminatywy będą się pojawiały, czy tego chcemy, czy nie

Jeśli mam być szczera, to nie chce mi się po raz setny tłumaczyć dziadersom, czemu słowo "gościni" powinno być używane. Ile można tłumaczyć, że formy żeńskie istniały już dawno temu, tylko po prostu sukcesywnie znikały z języka w trakcie PRL-u? Ile razy można mówić, że jak ktoś chce, by posługiwano się w stosunku do niego feminatywami, to po prostu należy to uszanować?

Stwierdzenie, że żeńskie końcówki to ideologia czy wymysł lewicy, może świadczyć tylko o braku edukacji osób, które wypowiadają się w ten sposób. Wystarczy zerknąć do słownika, a jak ktoś woli to nawet do Biblii, by odkryć - szokujące - że pojawia się tam takie słowo jak "prorokini". Nie wiem, jak wierzący konserwatyści są w stanie żyć z taką świadomością. Jedna z ważniejszych książek w ich życiu została "skażona" feminatywami. Straszne.

W każdym razie jeśli chcielibyście posłuchać merytorycznego i przy tym zabawnego wywodu, który moim zdaniem jest w stanie przekonać nieprzekonanych, to zapraszam do TEDx Talks Macieja Makselona. Tłumaczy tam nie tylko, czemu nie mówimy "pani mężczyzna", ale i wyjaśnia, co wspólnego ma "chirużka" ze stacją Gdańsk-Wrzesz. Dowiecie się też, po co nam feminatywy i tu mały spoiler - nie, nie po to, by rozlać lewacką propagandę po Polsce.

trwa ładowanie posta...

FEMINATYWY. O genderowej nowomowie słów kilka. | Maciej Makselon | TEDxKoszalin

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 23
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 135
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 13
  • emoji kupka - liczba głosów: 32
Paulina,zgłoś
A dlaczego na pana w sklepie mówimy kasjer a nie kasjerka ? Tylko w drugą stronę się nie podoba ? Ciężko się przestawić ale nie rozumiem wyśmiewania tego. Ale tak to już jest w tym zaściankowym kraju, że kobieta to ma cicho siedzieć...
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
płeć nr 69,zgłoś
Gościni już jest passe. Teraz mówi się gościszcze. Autorzyszcze tych wypociniszcz powinno wiedzieć.
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Im więcej tak żenujących prymitywów w PiS-ie tym lepiej dla Polski !!!!
Odpowiedz
8Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 139
Komentarze (139)
Powrót