Czy feminatywy są potrzebne? Naukowcy są zgodni
Językowi konserwatyści uważają, że stosowanie feminatywów jest sztuczne i niepotrzebne. Feminiści i feministki stosują argument, że skoro "nauczycielka" nie boli w język, to "chirurżka" też nie powinna. Niemieccy psychologowie postanowili rozwiązać kwestię używania feminatywów z naukowego punktu widzenia.
Czy feminatywy są wymysłem XXI wieku? Wielu tradycjonalistów językowych uważa, nie ma sensu używać damskich wersji słów, ponieważ wystarczy dodać słowo "pani". Co ciekawe, ci sami tradycjonaliści nie mają problemu z "nauczycielką", "pielęgniarką" czy "sprzątaczką". Często okazuje się, że "sztuczne komplikowanie języka" występuje, gdy mowa o zawodach uznawanych za poważne i szanowane, takich jak neurochirurg, prezes czy prawnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marti Renti: "Freak fight to jest mocno szowinistyczny świat" | VibezTalk
Niemieccy psychologowie przyjrzeli się feminatywom
Kwestia feminatywów zainteresowała Fritza Stracka i Patricka Rothermunda, psychologów z Uniwersytetu w Wurzburgu. Badacze postanowili sprawdzić, jak odbierane są nazwy zawodów z męskimi końcówkami. Ich praca opublikowana w magazynie "Journal of Language and Social Psychology" może sporo namieszać w kwestii językoznawczej.
Badanie Stracka i Rotermunda było banalnie proste: naukowcy poprosili prawie 200 ankietowanych o określenie, jakiej płci są osoby wymienione w wybranych, konkretnych zdaniach. Osoby badane były informowane, że teksty mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
W drugim zdaniu pojawiła się podgrupa z zadania pierwszego, w której skład wchodzili wyłącznie mężczyźni lub wyłącznie kobiety. Po jego przeczytaniu uczestnicy badania byli proszeni o jak najszybsze wskazanie, czy zdanie drugie jest poprawną kontynuacją zdania pierwszego.
Wyniki badania wiele mówią o feminatywach
Jaki był wynik badania? Okazało się, że ankietowani częściej wskazywali drugie zdanie jako poprawną kontynuację pierwszego, jeśli wspomniano w nich o grupie mężczyzn. Oznacza to, że badani kojarzyli męskie rodzaje słów przede wszystkim z płcią męską. Mimo przypominania przez badaczy, że zdania mogą odnosić się zarówno do kobiet, jak i mężczyzn - dla większości ankietowanych męska końcówka oznacza mężczyznę.
Badanie Fritza Stracka i Patricka Rothermunda jednoznacznie wskazuje na konieczność stosowania feminatywów nie tylko ze względu na szacunek do określanej osoby, ale przede wszystkim dla usprawnienia komunikacji międzyludzkiej.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją