Brainrot Słowem Roku

"Brainrot" wybrane Słowem Roku 2024. Co oznacza?

Źródło zdjęć: © YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,02.12.2024 16:15

Wybór Słowa Roku 2024 nie należał do najłatwiejszych. Eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego postawili na "brainrot". Słowo to może być znane polskim odbiorcom, gdyż otrzymało nominację do rodzimego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Koniec każdego roku wiąże się z różnorodnymi plebiscytami na najpopularniejsze słowo minionych 12 miesięcy. W Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszy się konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku. Inicjatywa wzbudza wiele emocji i pokazuje, jakim wpływom oraz trendom poddaje się język polski.

Na Wyspach Brytyjskich nad Słowem Roku debatują eksperci z "Oxford English Dictionary". Ich zdaniem na miano zwycięzcy zasługuje "brainrot". W dosłownym tłumaczeniu jest to "zgnilizna mózgu". Specjaliści wyjaśniają, że termin oznacza "rzekome pogorszenie stanu psychicznego lub intelektualnego osoby". Zjawisko to jest wywoływane przez oglądanie trywialnych, niskojakościowych materiałów w sieci.

Co oznacza "brainrot"?

Organizatorzy plebiscytu zauważyli, że pierwsze użycie "zgnilizny mózgu" zanotowano w 1854 r. w książce Henry'ego Davida Thoreau. Autor zauważył wtedy, że społeczeństwo ma tendencję do upraszczania złożonych idei i ogólnie wykazuje się spadkiem poziomu wysiłku umysłowego.

"Brainrot" zyskało na znaczeniu w erze kultury cyfrowej. Według ekspertów częstotliwość używania tego terminu wzrosła o 230 proc. między 2023 r. a 2024 r. Autorzy plebiscytu zwracają uwagę, że "zgnilizna mózgu" jest wyrazem obawy przed nadmierną konsumpcją treści online.

Kto używa słowa "brainrot"?

- Fascynujące jest to, że pokolenie Z i pokolenie Alfa, grupy odpowiedzialne za tworzenie i konsumowanie treści cyfrowych, tak ochoczo przyjęły termin "brainrot". Młodzi użytkownicy rozpowszechnili to wyrażenie za pomocą mediów społecznościowych, czyli w środowisku, które powoduje "zgniliznę mózgu". Jest to przejaw bezczelnej samoświadomości młodszych pokoleń na temat szkodliwego wpływu mediów społecznościowych - stwierdził Casper Grathwohl, przewodniczący Oxford Languages.

Brainrot zostało zgłoszone w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 grudnia.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0