Przewodnik po nurtach terapeutycznych, czyli jak znaleźć terapię dla siebie
Szukając pomocy, często nie wiemy, do kogo się zwrócić. Sprawa komplikuje się także wtedy, gdy już zdecydowaliśmy się pójść na terapię, ale gubimy się w gąszczu dostępnych nurtów. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Wam w wyborze.
Nie ważne, czy jesteście przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty, czy macie już za sobą kilka udanych - bądź nie - wizyt. Ten przewodnik pomoże Wam wybrać nurt (czyli sposób pracy danego specjalisty), dzięki któremu wspólnie z terapeutą będziecie mogli popracować nad tym, z czym aktualnie się zmagacie.
Podobne
- Co zrobić dla siebie na Dzień Kobiet? 6 darmowych pomysłów
- Dlaczego Demi Lovato jest piosenkarko? Czyli jak mówić o osobach niebinarnych
- Kacper Potępski u Gonciarza i Quebonafide, czyli jak rozmawiać o transpłciowości
- Krzysztof Gonciarz w najważniejszym dla siebie filmie przyznaje: "Całe życie żyłem z traumą"
- Członkini partii Razem Marta Tycner chce PRZYMUSOWO wysyłać facetów na terapię "Kobiety będą ci dozgonnie wdzięczne"
Psychoterapię można podjąć zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Jeżeli interesuje Was opcja finansowana przez państwo, potrzebujecie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu albo od psychiatry. Szczegółowych informacji - dotyczących zwłaszcza pracy specjalistów podczas pandemii - musicie szukać jednak w konkretnych placówkach (czas oczekiwania i np. sposoby kwalifikacji na terapię mogą się różnić).
Terapia psychodynamiczna
Nurt psychodynamiczny zrodził się z psychoanalizy zapoczątkowanej przez Freuda. Podczas terapii wraz z terapeutą pracujesz nad uczuciami, najczęściej tymi nieuświadomionymi. Istotne są swobodne skojarzenia i wszystko to, co podczas rozmowy przychodzi nam do głowy.
Terapia ta opiera się bowiem na założeniu, że na to, jakie obecnie trudności ma dana osoba, wpływ mają nie do końca świadome emocje i mechanizmy. Z tego względu bardzo często częścią terapii jest rozmowa o rodzicach, dzieciństwie i wczesnych latach. Oczywiście tylko wtedy, gdy okaże się, że mają one wpływ na to, z czym obecnie sobie nie radzimy.
Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym
W tym nurcie nacisk położony jest na to, jak myślimy o sobie i o świecie. To trochę jak sieć połączeń – jedne wydarzenia wywołują w nas pewne myśli, które potem przekładają się na nasze emocje i to, jak reagujemy w różnych sytuacjach. Istotna jest nasza samoocena i to, jak patrzymy na siebie w kontekście świata. Brany jest tutaj też pod uwagę kontekst, tzn. to, co przekazali nam bliscy.
Najważniejsze jest to, jak się czujemy, co myślimy o danej sytuacji, ponieważ to możemy obserwować i zmieniać. Terapeuta pomaga dostrzec takie przekonania i pomaga nam zmienić sposób myślenia.
Tę terapię szczególnie poleca się dla osób, które zmagają się np. z bulimią, anoreksją, czy depresją.
Terapia systemowa
Jak sama nazwa wskazuje, ta terapia skupia się na systemie. Razem z terapeutą zastanawiasz się, jaki jest związek między Twoim funkcjonowaniem a Twoją rodziną, kulturą i środowiskiem, w którym żyjesz. Pokazuje zależności, wpływy i relacje, tworząc siatkę powiązań.
Podczas terapii dochodzi się do tego, jakie układy wytworzyły się w rodzinie, co zostało przekazane z pokolenia na pokolenie, jakie role i schematy pełnią poszczególne osoby z danego rodu. Terapeuta jest dość wycofany, jego rola polega głównie na zadawaniu pytań i kierowaniu rozmową.
Tę terapię szczególnie poleca się w przypadku konfliktów rodzinnych i małżeńskich.
Terapia egzystencjalno-humanistyczna
Podczas tej terapii duży nacisk kładzie się na szukanie i badanie "ja" pacjenta, które ostatecznie ma na celu wzrost jego samoświadomości.
Psychoterapeuta w tym nurcie jest bardziej przewodnikiem, a na pacjenta/klienta patrzy nie jak na osobę chorą, a jednostkę, która zmaga się z problemami emocjonalnymi wynikającymi z poszukiwania sensu życia. Rezultatem takiej terapii ma być wiedza, jak żyć, a nie jak walczyć z problemami i wydarzeniami, które nas dotykają.
Ten nurt polecany jest dla osób, które mają trudności z nawiązywaniem relacji oraz dla tych, którzy mają niską samoocenę.
Gestalt
Łączy się tutaj kilka rodzajów terapii, m.in. egzystencjalizm i filozofię wschodnią. Człowiek widziany jest jako całość – ważny jest zarówno duch, jak i ciało. Znajdziecie tutaj pytanie egzystencjalne, ale duży nacisk położony jest też na teraźniejsze problemy, z którymi zmaga się pacjent/klient. Podczas terapii próbujesz dojść do tego, kim w zasadzie jesteś i jak chcesz przeżyć swoje życie.
Terapia pomaga budować silną tożsamość przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na to, że nie jesteśmy samotnymi wyspami, a żyjemy otoczeni innymi ludźmi, z którymi wymieniamy się doświadczeniami i energią.
Ten nurt poleca się w leczeniu nerwicy, fobii, depresji oraz tym, którzy szczególny nacisk chcą położyć na samorozwój.
Terapia ACT
Terapia akceptacji i zaangażowania to nurt należący do trzeciej fali terapii behawioralnej. Tutaj najważniejsze jest to, co przeżywamy. Odczuwanie jest jednym z kluczowych zagadnień poruszanych podczas terapii.
Ma nam ona pomóc w radzeniu sobie z emocjami, tak by nas one nie ograniczały. Uczy patrzenia z boku na to, co aktualnie czujemy, tak abyśmy mogli zaakceptować sytuację, w której się znajdujemy.
Podczas terapii wraz z terapeutą pracuje się nad tym, by pacjent nauczył się skupiać na tym, co tu i teraz. Jak sama nazwa wskazuje – uczymy się akceptować to, co jest oraz swoje emocje i dzięki temu możemy być w pełni zaangażowani w nasze życie oraz to, co sprawia nam radość.
Ten nurt poleca się osobom, które blokuje lęk np. społeczny oraz tym, które zmagają się z dużą ilością stresu.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku