Jad żaby lekiem na depresję?

Jad żaby lekiem na depresję? Naukowcy robią, co mogą

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
13.05.2024 14:45

Naukowcy zaskakują nas regularnie. Rozwój medycyny oraz technologii ułatwia walkę z różnymi schorzeniami i chorobami. Tym razem badacze dają nadzieję na stworzenie nowego leku na depresję. Ma pochodzić od jadowitej żaby.

Żyjemy w czasach, w których niemożliwe staje się możliwe. Grypa nie jest wyrokiem śmierci, HIV nie oznacza powolnego umierania w męczarniach, a stworzenie szczepionek nie zajmuje kilkudziesięciu lat. Technologia wciąż się rozwija i idzie do przodu. Tym razem naukowcy starają się stworzyć nowoczesny lek na depresję. Odkryli, że potrzebują do tego jadu pewnej żaby.

Jak informuje portal unicef.pl, depresja jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów zaburzeń psychicznych i często rozwija się wraz z poczuciem lęku. Według Światowej Organizacji Zdrowia stanowi główną przyczynę niesprawności oraz niezdolności do pracy na świecie, jest także najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. W ciągu całego życia choruje na nią kilkanaście procent populacji osób dorosłych.

Jad żaby lekiem na depresję

Na łamach czasopisma National Library of Medicine i Nature ukazało się najnowsze badanie. Wynika z niego, że istnieje szansa, iż pewnego dnia lekarstwem na depresję może okazać się toksyna ropuchy koloradzkiej. Jak informuje geekweek.interia.pl, badacze rozszyfrowali działanie strukturalne związku psychodelicznego pochodzącego od Incilius alvarius (ropucha koloradzka), a jego zmodyfikowaną wersję przetestowali na myszach. 

Największa spina w Sabotażyście. Yoshi: Prawie się pobiliśmy z Dubielem

- Zaintrygowały nas liczne doniesienia o potężnych i zmieniających życie doświadczeniach związanych z jego eksperymentalnym zastosowaniem klinicznym, co sprawiło, że zaczęliśmy się zastanawiać nad potencjałem terapeutycznym i leżącymi u jego podstaw mechanizmami - powiedział w rozmowie z mediami autor badania, neurofarmakolog David Lankri.

Już w czerwcu 2024 r. eksperci z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków ocenią dane fazy trzeciej. Te dotyczą stosowania psychoterapii wspomaganej MDMA w walce z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Jeżeli wydadzą pozytywną opinię, będzie to oznaczało otworzenie drogi do zatwierdzenia leku. Co ciekawe, naukowcy nie znają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób jad żaby leczy depresję, ale cieszą się, że ta metoda działa.

Źródło: geekweek.interia.pl

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0