Ilu dorosłych mieszka z rodzicami? Polacy są "wygodniccy"
Mieszkanie z rodzicami po przekroczeniu pewnego wieku przez wiele osób uznawane jest za powód do wstydu. Wokół tematu urosło ogromne tabu, a osoby mieszkające z rodzicami pogardliwie określane są mianem "gniazdowników". GUS postanowił przyjrzeć się sprawie znacznie bliżej.
Mieszkanie z rodzicami po osiągnięciu pewnego wieku w wielu kręgach traktowane jest jako porażka zarówno dorosłego dziecka, jak i jego opiekunów. Czasem taką decyzję tłumaczy się stanem zdrowia rodziców lub ich potomków, kwestią wygody czy chęcią pomocy starszym osobom. Mimo tego w kulturze popularnej dorośli mieszkający z rodzicami pogardliwie nazywani są "gniazdownikami". Termin ten pochodzi z zoologii i określa zwierzęta, które po urodzeniu nie są w stanie funkcjonować samemu, a więc ptaki, gryzonie czy niektóre ryby. Do gniazdowników należą także ludzie.
Podobne
- Jak mieszka pokolenie Z? Wchodzimy im na "Kwadrat"
- Co dalej z końmi z Morskiego Oka? Burmistrz Zakopanego ma pomysł
- Lil Masti zapowiedziała film z porodu. Aktywistka oburzona
- Co dalej z końmi na Morskim Oku? Posłanki KO podpadły aktywistom
- Na porodówce z pizzą. "A typy później się dziwią, że laski wybierają niedźwiedzie zamiast nich"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Ilu "gniazdowników" żyje w Polsce?
Statystykom europejskim dotyczącym gniazdowników przyjrzał się Główny Urząd Statystyczny. Z badania GUS pod tytułem "Polska w Unii Europejskiej 2024" wynika, że Polacy opuszczają domy rodzinne później niż przedstawiciele innych europejskich krajów. Jak dokładnie wyglądają dane liczbowe? Według badaczy aż 52,9 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Przeciętnie wiek opuszczenia domu wynosi 28,2 lat w przypadku Polaków oraz 26 lat w kwestii Polek. W Europie wiek ten wynosi odpowiednio 27,2 oraz 25,4.
Polska należy do grona krajów, w którym odsetek dorosłych mieszkających z rodzicami przekroczył 50 proc. To plasuje Polskę obok m.in. Włoch, Portugalii, Grecji oraz Chorwacji. Po drugiej stronie tabeli znajdują się kraje skandynawskie, takie jak Szwecja i Finlandia. W tamtym rejonie Europy odsetek "gniazdowników" wynosi od 3,4 do 9,9 proc.
Polacy są wygodniccy?
Wiele osób krytykuje Polaków, którzy decydują się mieszkać z rodzicami. Są oni nazywani wygodnickimi oraz maminsynkami. Obrońcy podkreślają natomiast, że problemem nie jest przywiązanie do rodziców, a kwestia kosztów mieszkania samemu oraz problemów z kupnem lub wynajmem mieszkania. Rynek nieruchomości w Polsce jest obecnie opanowany przez flipperów, którzy skutecznie zawyżają ceny mieszkań.
Jeden z komentujących raport napisał na portalu X: "Zwrot 'gniazdownicy' w odniesieniu do osób mieszkających z rodzicami jest obraźliwy i stygmatyzujący, ponieważ sugeruje lenistwo lub brak samodzielności. Tego rodzaju określenia mogą prowadzić do piętnowania ludzi, którzy z różnych przyczyn wybierają lub muszą mieszkać z rodziną". Raport nie bada bowiem, kto mieszka z rodzicami ze względu na konieczność wynikającą np. ze stanu zdrowia starszych osób.
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Julia Żugaj wzruszona sukcesem swojego chłopaka? "Jestem dumna"
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Łatwogang nagra collab z bbno$? Internauci muszą spełnić jeden warunek
- Zestawy Reziego w Pasibusie. Ile kosztuje zaskakująca nowość?
- Uczestnik "Twoje 5 minut 3" wydał oświadczenie. "Nie jestem psycholem"
- Lokal sushi sparodiował zmarłego kilka dni temu rapera. "Joka zszedł z nieba"
- Influencerka tłumaczy włoskie brainroty. Żarłacz Biegacz, Aligator Detonator i Patyk