Mateusz Morawiecki w dniu ustąpienia z urzędu premiera

Nierówna walka. PiS kontra Uwagi Społeczności

Źródło zdjęć: © Aleksander Zieliński / @sejm.gov.pl
Marta Grzeszczuk,
15.12.2023 17:00

Pod wpisami polityków i polityczek PiS na platformie X często pojawiają się Uwagi Społeczności. Skąd się biorą i dlaczego pojawiają się właśnie pod wpisami osób z PiS?

Od niedawna pod postami polityków i polityczek Prawa i Sprawiedliwości na portalu X często można zobaczyć małe niebieskie ludziki. Towarzyszy im informacja, że "czytelnicy dodali informacje kontekstowe, które mogą być przydatne dla innych". Tak jak pod ostatnim ubolewaniem europosłanki Beaty Szydło na temat feminatywów, których używa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod kierownictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Beata Szydło kontra "kłamliwe trolle"

Beata Szydło kontra sjp.pl
Beata Szydło kontra sjp.pl (@BeataSzydło X)

Pod postem Szydło pojawiło się sprostowanie, że "gościni" jest jak najbardziej poprawnym słowem w języku polskim. Zostało zaopatrzone w link do sjp.pl, a także w przypomnienie stanowiska Rady Języka Polskiego w sprawie potrzeby większej symetrii używania nazw osobowych męskich i żeńskich.

Beata Szydło nie lubi Uwag Społeczności
Beata Szydło nie lubi Uwag Społeczności (@BeataSzydło X)

To nie pierwsza potyczka Szydło z Uwagami Społeczności. Kumulacja nastąpiła 10 grudnia, gdy narzekanie europosłanki na tę funkcję platformy X zostało sprostowane przez Uwagi Społeczności. Pojawił się w nich m.in. komentarz, że wyświetlanie Uwag wymaga zgodności między takimi użytkownikami uprawnionymi do ich publikowania, którzy nie zgadzali się między sobą w poprzednich ocenach. Ma to zapobiegać stronniczości.

Do programu Uwagi Społeczności może przystąpić każdy użytkownik X
Do programu Uwagi Społeczności może przystąpić każdy użytkownik X (@X)

Aby mieć możliwość tworzenia kontekstów i ocen w ramach Uwag Społeczności na X, trzeba zarejestrować chęć przystąpienia do programu. Jest kilka warunków. Trzeba mieć konto na X przynajmniej od sześciu miesięcy. Trzeba mieć również "czyste konto" w zakresie naruszeń zasad serwisu. Konieczne jest zarejestrowanie numeru telefonu. Na początku można jedynie oceniać Uwagi tworzone przez innych, z czasem dostaje się pozwolenie na ich pisanie.

Uwagi Społeczności uwzięły się na PiS?

Mateusz Morawiecki motywował Sejm do roboty
Mateusz Morawiecki motywował Sejm do roboty (@MorawieckiM)

"Ofiarą" Uwag Społeczności padł również wtedy jeszcze premier Mateusz Morawiecki. Gdy narzekał na X na bezczynność Sejmu, jednocześnie opóźniając powołanie przez niego rządu. W Uwagach pojawiło się sprostowanie, że procedowane przez Sejm X kadencji jest już 18 projektów ustaw.

Czarnek narzekał na Hołownię
Czarnek narzekał na Hołownię (@CzarnekP X)

Poległ również poseł Czarnek, który próbował połączyć skandaliczny incydent wywołany przez Grzegorza Brauna z ponownym otwarciem Sejmu m.in. dla dziennikarzy przez marszałka Hołownię. O tym, że Czarnek nie czuje się z tym faktem komfortowo, pisaliśmy już tutaj. Uwagi Społeczności cierpliwe wytłumaczyły byłemu ministrowi, że Braun jest posłem, więc jego dostęp do Sejmu nie był regulowany przez marszałka Hołownię.

Dlaczego Uwagi Społeczności tak często pojawiają się właśnie pod wpisami polityków i polityczek PiS? Odpowiedź wydaje się być oczywista.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0