Gdzie najlepiej na studia? Nowy ranking uczelni nie pozostawia złudzeń
Który kraj jest kolebką najlepszych uczelni wyższych na świecie? Najnowszy ranking Światowego Centrum Rankingów Uniwersytetów jednoznacznie wskazuje na akademicką potęgę. Czy wyniki rankingu powinny być wskazówką dla polskich maturzystów?
Tegoroczni maturzyści stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w ich młodym życiu. Po napisaniu matury czas, aby licealiści oraz byli uczniowie techników wybrali, czy i gdzie chcą się dalej kształcić. Wybór jest ogromny: tylko w Polsce funkcjonuje ponad 400 państwowych oraz prywatnych uczelni wyższych. Każda z nich oferuje od kilku do nawet kilkudziesięciu kierunków studiów.
Podobne
- Ranking najlepszych miasta dla studentów. Polska daleko w tyle
- Wyniki rekrutacji na studia - co zrobić, jeśli nie dostaliśmy się na wymarzony kierunek?
- Strażnicy graniczni zabili setki migrantów. Raport nie pozostawia złudzeń
- Nowy ranking uczelni wyższych już dostępny. Oskar Szafarowicz jest oburzony
- Gdzie najłatwiej mieszkać młodym? Bułgaria, Rumunia i Polska konkurują
Obecnie każdy zainteresowany może znaleźć coś dla siebie - rektorzy i dziekani prześcigają się w tworzeniu oferty akademickiej skrojonej pod potrzeby XXI wieku. Co roku otwierają się i zamykają kolejne uczelnie, jednak mimo tego w corocznym rankingu światowych uczelni wyższych obecne są te same nazwy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Które uczelnie są najlepszymi na świecie?
Center for World University Rankings to organizacja zajmująca się porównywaniem uczelni wyższych. Na jej coroczne rankingi czekają nie tylko studenci, ale przede wszystkim wykładowcy, władze uczelni oraz pracodawcy. 13 maja 2024 r. organizacja opublikowała ranking na 2024 r.
Zestawienie otwiera święta amerykańska trójca: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology oraz Stanford University. W top 10 znalazły się także brytyjskie Cambridge oraz Oxford i amerykańskie Princeton, Columbia, Pennsylvania, Yale oraz California Institute of Technology. Amerykańskie uczelnie zdominowały ranking: w samym top 100 jest ich aż 49.
Polskie uczelnie również znalazły się w zestawieniu
Zestawienie 2 tys. najlepszych uczelni na całym świecie nie byłoby kompletne bez polskich akcentów. Najwyżej w rankingu, na miejscu 386. znalazł się Uniwersytet Jagielloński. 421. pozycję piastuje Uniwersytet Warszawski. Nieco niżej, na miejscu 637. znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa. 753. pozycja należy do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Tylko dwie pozycje niżej znalazła się Politechnika Warszawska. 851. miejsce zajmuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z Poznania, a 878. miejsce - Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
893. lokata powędrowała do Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, cztery pozycje niżej uplasował się Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dziewięćsetne miejsce objął Uniwersytet Wrocławski, a 999. - Łódzki Uniwersytet Medyczny. Na 1003. lokacie znalazł się Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a na 1042. - Politechnika Wrocławska.
Polskie uczelnie zajęły wiele miejsc w rakingu
1080. i 1131. miejsca należą kolejno do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Na miejscu 1203. znalazł się Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 1271. miejsce należy do Uniwersytetu Śląskiego. Pięć pozycji niżej znalazła się Politechnika Śląska. Miejsce 1301. objęła Politechnika Gdańska, a sześć pozycji niżej znalazł się Uniwersytet Łódzki.
Na miejscu 1311. znalazła się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a na miejscu 1364. - Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy im. Marii Skłodowskiej-Curie. 1397. pozycja w rankingu należy do Politechniki Łódzkiej, a 1438. - Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Na miejscu 1476. uplasował się Uniwersytet Medyczny w Lublinie. 1522. lokata to Politechnika Poznańska, a 1531. miejsce zajął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
1570. miejsce należy do poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, a 1619. - do Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. 1648. lokatę zajął Białostocki Uniwersytet Medyczny, a 1730. miejsce - Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja z Krakowa. 38 miejsc niżej uplasował się Uniwersytet Zielonogórski. Na miejscu 1840. znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, natomiast dwa miejsca niżej ulokowano Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Kilka pozycji niżej, na miejscu 1871. znalazł się Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk. Jedno miejsce poniżej należy do Politechniki Krakowskiej.
Czwarte miejsce od końca, z lokatą 1899. zajął Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Na trzecim miejscu od końca ulokowano Uniwersytet Białostocki z wynikiem 1904. Przedostatnie miejsce wśród polskich uczelni należy do Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który umieszczono na miejscu 1931., a ostatnie - do Uniwersytetu Rzeszowskiego, który znalazł się na miejscu 1958.
W temacie studia
- "Rozmawiamy z profesorami o OF". Różnice między studiami w Polsce i za granicą
- Kredyty dla studentów w Banku Pekao S.A. – wsparcie finansowe, które ułatwi Ci studiaMat. Sponsorowany
- Uczelnia nie taka straszna, jak ją malują. Oto kilka rad dla pierwszaków
- Stypendia pomostowe, czyli wsparcie dla zdolnych studentów. Kto i kiedy może z nich skorzystać?
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku