Polacy zaprojektują statek zbierający śmieci z mórz i oceanów. Będzie zasilany energią elektryczną
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej razem z partnerami z Tajwanu zaprojektują statek, który będzie zbierał śmieci i olej z powierzchni wody. Będzie zeroemisyjny.
Politechnika Gdańska i jej tajwańscy partnerzy podpisali umowę na realizację projektu pod nazwą "Zeroemisyjny Statek do Zbierania Zanieczyszczeń w Portach i Obszarach Przybrzeżnych". Polscy naukowcy mają być odpowiedzialni za projekt statku, który będzie zbierał odpady z mórz i oceanów. Będzie on zasilany energią elektryczną.
Podobne
- Topniejący lód Grenlandii podniesie poziom mórz. Naukowcy: ograniczenie CO2 już nie pomoże
- Miasto-gąbka. Bydgoszcz będzie zatrzymywać deszczówkę
- Polacy znów dopłacą do kopalń. Mimo że węgiel jest najdroższy w historii
- Tajna broń z pożarami w Kalifornii. Meczy, daje mleko i zapobiega ogniowi
- Właściciel Patagonii przekazuje firmę planecie Ziemia. To ona będzie czerpała zyski
Samodzielna jednostka czyszcząca
Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr inż. Maciej Reichel z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, podstawową funkcją statku będzie zbieranie śmieci z wody oraz ich odbiór od innych statków. Będzie on miał też możliwość czyszczenia wody z olejów rozlewowych. "Jednostka nie będzie natomiast przeszukiwała dna morskiego w poszukiwaniu odpadów zalegających głęboko" - powiedział Reichel.
Naukowcy chcą, by statek poruszał się samodzielnie i był zdolny do pracy zarówno na wodach otwartych jak i na wodach śródlądowych czy w portach. Miałby mieć on maksymalnie 24 metry długości i być zasilany energią elektryczną, dzięki czemu zeroemisyjny.
Zeroemisyjny, cichy i ekologiczny
"Spodziewamy się, że zmniejszenie zanieczyszczenia wód przybrzeżnych pozytywnie wpłynie na faunę i florę morską. Ponadto sam statek ma być jednostką zeroemisyjną, zasilaną energią elektryczną. Będzie więc cichy (hałasy generowane przez statek mają szkodliwy wpływ na organizmy morskie) i nieemitujący szkodliwych spalin - cieszy się Reichel.
Naukowiec poinformował też, że rozpatrywane są możliwości wykorzystywania jednostki w trzech różnych portach: w Polsce, na Tajwanie i w Rotterdamie. Projekt realizowany ma być przez polsko-tajwańskie konsorcjum, w skład którego weszli Politechnika Gdańska, National Taiwan University, Seatech Engineering i Ship and Ocean Industries R&D Center. W pracach projektowych wykorzystane mają zostać najnowsze technologie i metody badawcze.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos