Politechnika Poznańska zbada metawersum. Wyjątkowa szansa
Meta zainwestuje 2,5 mln dolarów w niezależne badania akademickie w Europie. W gronie beneficjentów znalazła się Politechnika Poznańska. Naukowcy z polskiej uczelni zbadają metawersum.
W 2021 roku Facebook zmienił swoją nazwę korporacyjną na Meta. Szef koncernu Mark Zuckerberg chciał w ten sposób podkreślić wizję budowanego metawersum. Chodzi o rozszerzoną wirtualną rzeczywistość, "nową generację internetu", którego użytkownicy nie będą niczym ograniczeni. Prace nad projektem cały czas trwają. Już wkrótce w badania nad metawersum zaangażuje się Politechnika Poznańska.
- "Sukces" uczelni Ordo Iuris. Na pierwszym roku prawa tylko cztery osoby
- Uczelnie kontra sztuczna inteligencja. Powrót do odręcznego pisania
- Szerujesz artykuły, których nie czytasz? Facebook zachęca do lektury
- Metaludzie na okładce "Vogue". Sztuczna inteligencja tak widzi piękno
- Dorośli nie chcą, by dzieci wyniosły się na swojego Instagrama. "Wielkie ryzyko"
Meta zainwestuje 2,5 mln dolarów w niezależne badania akademickie w całej Europie. Celem jest analiza zagrożeń i szans związanych z metawersum. W ramach Funduszu Programów i Badań XR naukowcy z siedmiu europejskich krajów zbadają, w jaki sposób metawersum będzie wpływać na takie obszary jak prywatność, bezpieczeństwo, inkluzywność, czy rynek pracy.
Politechnika Poznańska zbada metawersum
Naukowcy z Politechniki Poznańskiej zbadają rozwój rozszerzonej rzeczywistości i innych technologii poprawiających jakość życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jak czytamy w informacji prasowej, badacze zajmą się tworzeniem platformy opartej na metawersum. Byłaby to inkluzywna przestrzeń niwelująca niedogodności społeczne marginalizowanych obywateli i poprawiającą ich jakość życia.
Metawersum będzie inkluzywne?
Projekt poprowadzi zespół doświadczonych naukowców. Na co dzień zajmują się oni robotyką, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, przetwarzaniem danych w chmurze oraz cyberbezpieczeństwem. Naukowcy mają bogate doświadczenie w pracy jako główni badacze w wielu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych.
"Wykorzystanie immersyjnych technologii jest nie tylko ciekawym wyzwaniem badawczym. Pozwoli ono na poprawę jakości tworzonych systemów, które umożliwią jeszcze skuteczniejszą pomoc potrzebującym. Chcielibyśmy zobaczyć, jak najnowsze technologie związane z koncepcją metawersum pozwalają na zmniejszenie cyfrowej i fizycznej izolacji przedstawicieli marginalizowanych grup, takich jak osoby starsze czy chore" - ocenia prof. Paweł Śniatała, prorektor Politechniki Poznańskiej ds. współpracy międzynarodowej.
W badania nad metawersum włączyli się naukowcy z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Magdeburgu-Stendal w Niemczech, Uniwersytetu Paris-Dauphine we Francji, Politechniki Mediolańskiej we Włoszech, Instytutu RISE w Szwecji, Uniwersytet w Alicante w Hiszpanii i Holenderskiej Organizacji Zastosowań Nauki.
Źródło: Biuro Prasowe Meta
- Czym jest Willow Project? Walką z czasem o ocalenie Alaski
- Nienawidzisz PiS-u? "Nie wiesz nic" – twierdzi Fogiel i czeka na odzew
- Czarnek o agresywnych nastolatkach. Padły mocne słowa
- Patodeweloperka na TikToku. Chwalą klitkę o wielkości 13 m2
- Uczniowie recenzują szkoły. Opisy patologii są przerażające
- "Seks oralny z facetem nie jest gejowski". Diplo o vibepłciowości
- Tego nikt nie przewidział. Zaskakujący efekt reportażu o JPII
- Mia Khalifa wybaczyła Żabsonowi? Raper odsłania kulisy afery
- Uniwersytet jak z "Harry'ego Pottera" w Polsce. Będzie quidditch?