Coraz więcej ludzi żyje w slumsach. Przerażająca wizja przyszłości
Polski Instytut Ekonomiczny udostępnił zatrważające dane dotyczące osób żyjących w skrajnej biedzie. Niestety okazuje się, że z roku na rok jest ich coraz więcej. Aktualnie ponad miliard ludzi żyje w slumsach.
Slumsy to region miasta, który zamieszkały jest przez biedną ludność. Najczęściej są to imigranci czy osoby przybyłe z rejonów wiejskich. Takie obszary są najbardziej powszechne w wielkich aglomeracjach państw globalnego południa, kiedyś nazywane Państwami Trzeciego Świata. Spotkać je można m.in. w:
- Afryce,
- Azji,
- Ameryce Południowej.
Nazwa "slums" wywodzi się z od XIX-wiecznych przemysłowych miast brytyjskich, w których ponad 60 proc. powierzchni miasta zajmowały zatłoczone dzielnice mieszkaniowe o bardzo niskich standardach życia. Aktualnie większość budynków znajdujących się we współczesnych slumsach to prowizoryczne konstrukcje zbudowane z tego, co mieszkańcom udało się znaleźć. Budynki powstają z:
- desek,
- blachy,
- skrzynek.
Niestety Organizacja Narodów Zjednoczonych, na którą powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny, nie ma dobrych informacji. Każdego roku przybywa osób, które zmuszone są do życia w przerażającej biedzie. Na ten moment jest ich ponad miliard na całym świecie.
Polski Instytut Ekonomiczny i dane o slumsach
W czwartek 14 marca na stronie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pojawiło się kolejne wydanie "Tygodnika Gospodarczego". Poruszane są w nim najważniejsze tematy zarówno z Polski, Europy, jak i całego świata. Jedną z kwestii, która odbiła się szerokim echem, jest fakt, że na Ziemi żyje coraz więcej ludzi, którzy muszą funkcjonować w slumsach.
"Ponad miliard osób na świecie żyje w slumsach. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w pierwszych dwóch dekadach XXI w. światowa populacja osób żyjących w dzielnicach nędzy zwiększyła się o 165 mln do poziomu 1,06 mld w 2020 r. Według definicji ONZ, gospodarstwo domowe mieszkające w slumsach to takie, które cierpi z powodu braku co najmniej jednego z następujących dóbr:
- łatwego dostępu do wody pitnej
- dostępu do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej
- odpowiedniej powierzchni mieszkalnej;
- trwałości budynku, w którym się mieszka/ma trwałe schronienie".
Gdzie powstają slumsy?
W "Tygodniku Gospodarczym" Polskiego Instytutu Ekonomicznego dowiadujemy się, że slumsy oraz ich całe dzielnice tworzą się głównie w regionach z dużym rozwarstwieniem społecznym oraz niewydolnymi instytucjami państwowymi. Czynnikami prowadzącymi do powstania skrajnie ubogich dzielnic są:
- szybka urbanizacja,
- nieefektywne planowanie urbanistyczne miast,
- niska dostępność mieszkań dla gospodarstw będących w biedzie,
- niska dostępność mieszkań dla gospodarstw posiadających niskie dochody.
W Afryce oraz Azji mieszka aż 85 proc. wszystkich osób żyjących w slumsach na całym świecie. Największe dzielnice, które charakteryzują się skrajną biedą, znajdują się w południowej i centralnej Azji. Jak informuje Jędrzej Lubasiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Indiach, państwie o największej liczbie slumsów na świecie, dzielnice biedy zamieszkuje 237 mln mieszkańców. Najwyższy odsetek osób mieszkających w slumsach odnotowano w afrykańskim Czadzie. Jest to aż 82 proc. ludności miejskiej.
Niestety ONZ nie ma dobrych wieści dla świata. Ze względu na to, że ludzka populacja zwiększa się z roku na rok, biednych dzielnic będzie coraz więcej. Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że w ciągu przyszłych 30 lat liczba mieszkańców slumsów może osiągnąć dwa miliardy.
Źródło: Polski Instytut Gospodarczy
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj