Szokujące stanowisko ONZ w sprawie wojny w Ukrainie

Ludobójstwo w Ukrainie. Szokujące stanowisko ONZ

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
05.09.2023 14:00

Od lutego 2022 r. w Ukrainie trwa krwawa wojna wywołana przez Rosję Władimira Putina. Organizacja Narodów Zjednoczonych prowadzi śledztwo dotyczące ludobójstwa na okupowanych terenach.

24 lutego 2022 r. Rosja wkroczyła na Ukrainę i tym samym rozpoczęła się krwawa, trwająca już od półtora roku wojna. W sierpniu 2023 r. "The New York Times" informowało, że życie straciło ponad pół miliona ludzi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że bada kwestię ludobójstwa. Okazuje się, że pracownicy ONZ nie są przekonani, czy takowe ma miejsce.

Niespodziewane stanowisko ONZ

W poniedziałek 4 września miała miejsce konferencja prasowa przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. zbrodni w Ukrainie. Według niego komisja nie ma na razie wystarczająco dowodów, aby stwierdzić, że za naszą wschodnią granicą dochodzi do ludobójstwa. Masowe groby odnalezione w Buczy, Mariupolu, Chersoniu czy Ługańsku nie są potwierdzeniem, że rosyjscy żołnierze eksterminują Ukraińców.

- Jesteśmy świadomi obaw i oskarżeń dotyczących tej zbrodni. Dlatego badamy tę sprawę krok po kroku. W tej chwili nie mamy wystarczających dowodów spełnienia kryteriów prawnych, wynikających z Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Należy pamiętać, że jest to kwestia intencji, zamiaru sprawców. Musi istnieć "potrzeba" zniszczenia określonej grupy. A takie zniszczenie, zgodnie z Konwencją, musi być fizyczne lub biologiczne. Są to ściśle określone kryteria, potwierdzone przez orzecznictwo sądowe - powiedział Erik Mose, przewodniczący komisji.

trwa ładowanie posta...

Jak czytamy na polsatnews.pl, Mose stwierdził jednak, że kierowana przez niego komisja zwróciła uwagę, że "w rosyjskich mediach pojawiły się pewne wypowiedzi, mogące nosić charakter podżegania do ludobójstwa".

Odpowiedź Ukrainy na słowa Erika Mose

Do słów przewodniczącego komisji odniósł się na Twitterze (X) doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

"Czyli Bucza, Mariupol i inne rosyjskie zbrodnie wojenne nie wystarczą? Czy trzeba zabić wszystkich Ukraińców, aby ONZ miało wreszcie wystarczające dowody ludobójstwa? Jeszcze raz chciałbym podkreślić: nie mamy wyboru między zwycięstwem a kapitulacją. Mamy wybór pomiędzy zwycięstwem a wyginięciem. Nie złożymy broni, wygramy. To jedyna droga dla Ukrainy" - napisał Geraszczenko.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 1