1000 dolarów miesięcznie dla osób w kryzysie. Skuteczna walka z bezdomnością?
W Denver przeprowadzono projekt testujący dochód podstawowy dla osób zagrożonych bezdomnością. Wyniki potwierdziły obserwacje z innych badań tego typu.
Przysłowie mówi, że "pieniądze szczęścia nie dają". Jest do do pewnego stopnia prawda, badania z zakresu psychologii wykazały, że na poczucie szczęścia wpływ ma przede wszystkim ilość i jakość bliskich relacji oraz subiektywne poczucie sensu życia. Jednak wiadomo również, że brak pieniędzy, a właściwie środków do godnego życia, jest źródłem ogromnego stresu.
Podobne
- Najpierw Mieszkanie. São Paulo wspiera osoby w kryzysie bezdomności
- Dochód podstawowy obwołany sukcesem. Program zostanie przedłużony
- Czystki w Paryżu. Władze pozbywają się osób bezdomnych
- Co z laptopami dla uczniów? Minister Gawkowski ma złe wieści
- Złożyli pozew przeciwko synowi za to, że nie dał im wnucząt. Chcą 650 tysięcy dolarów
Badania dochodu podstawowego w Denver
W Kolorado w Stanach Zjednoczonych od 2021 r. działa program Denver Basic Income Project (Program Dochodu Podstawowego w Denver). Inicjatywa powstała dzięki Markowi Donovanowi, przedsiębiorcy, który dorobił się w branży odzieżowej. Program wspiera osoby w kryzysie bezdomności, za pomocą comiesięcznego przekazywania im określonych sum pieniędzy.
Denver Basic Income Project inwestuje w ludzi i ich zdolność do odniesienia sukcesu, gdy otrzymają zaufanie, nadzieję i podstawy finansowe.
Wyniki programu monitoruje na bieżąco Centrum Badań nad Mieszkalnictwem i Bezdomnością Uniwersytetu w Denver. 800 beneficjentów podzielono na trzy grupy: jedna dostawała przez rok 1 tys. dol. co miesiąc, druga dostała jednorazową wypłatę 6,5 tys. dol. i 500 dolarów co miesiąc, trzecia grupa otrzymywała tylko 50 dol. co miesiąc.
W momencie rozpoczęcia projektu mniej niż 10 proc. uczestników mieszkało we własnym domu lub mieszkaniu. Po sześciu miesiącach ponad jedna trzecia znalazła własne lokum. Liczba śpiących w schroniskach zmniejszyła się o ponad połowę. Wszyscy zgłaszali zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Ogólny stan zdrowia psychicznego również uległ poprawie. Jedynie grupa, która otrzymywała 50 dol., zgłosiła więcej stresu, niepokoju niż wcześniej, a także nieco mniej nadziei.
Mark Donovan podsumował dla portalu businessinsider.com: "Wielu uczestników zgłosiło, że wykorzystali pieniądze na spłatę zadłużenia, naprawę samochodu, zabezpieczenie miejsca do mieszkania czy zapisanie się na kurs edukacyjny. To ścieżki, które mogą ostatecznie wyprowadzić uczestników z ubóstwa i pozwolić im być mniej zależnymi od programów społecznych".
Wyniki z Denver potwierdzają obserwacje z innych podobnych badań. W San Francisco z 14 osób otrzymujących 500 dol. miesięcznie, dwie trzecie tych, które były w kryzysie bezdomności, znalazło stałe miejsce do mieszkania w ciągu sześciu miesięcy. Filadelfia rozszerzyła nawet tę koncepcję na inne grupy w trudnej sytuacji, w tym kobiety w ciąży.
Okazuje się, że programy gotówkowe mają wysoką skuteczność w pomocy osobom zagrożonym bezdomnością. Są też w ogólnym rozrachunku tańsze niż próby rozwiązywania tego problemu schroniskami i innymi pośrednimi formami pomocy.
Źródło: businessinsider.com
Popularne
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Uczestnik "Twoje 5 minut 3" wydał oświadczenie. "Nie jestem psycholem"
- Kolekcja Magdy Butrym x H&M hitem Vinted. Kosmiczne ceny
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Julia Łach odpowiada Ostremu. "To będzie koniec tej historii"
- Francuz pokłócił się z Polakami o "Asteriksa i Obeliksa". "Największy szok popkulturowy"
- Wiedźmin z Temu? Wyciekły zdjęcia z planu 5. sezonu serialu