Szlachetna Paczka ujawnia przerażające dane. "Raport o biedzie

Bieda w Polsce i przerażające dane. "Zdarza mi się płakać w sklepie"

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
29.11.2023 12:00

Szlachetna Paczka opublikowała "Raport o biedzie. Na co nas nie stać?". Badanie ujawnia liczby oraz prawdziwe historie ludzi cierpiących z powodu ubóstwa.

Szlachetna Paczka to projekt społeczny Stowarzyszenia Wiosna, który dostarcza materialną pomoc oraz mentalne wsparcie dla najbardziej potrzebujących rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Szlachetna Paczka działa przez cały rok, ale ma swój finał tuż przed Bożym Narodzeniem podczas tzw. weekendu cudów. Wówczas przesyłki trafiają do osób wyłonionych przez wolontariuszy na podstawie wywiadu środowiskowego. Darczyńcy sami mogą wybrać rodzinę, której zdecydują się pomóc.

Szlachetna Paczka opublikowała "Raport o biedzie. Na co nas nie stać?", w którym przedstawia nie tylko twarde dane i liczby, ale również historie ludzi cierpiących z powodu ubóstwa.

Raport szlachetnej paczki. 1,8 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie

Dane, które przedstawia "Raport o biedzie. Na co nas nie stać?", są przerażające. Statystka wskazuje, że aż 1,8 mln Polaków zmaga się z ubóstwem. Z tego powodu cierpi aż 400 tys. dzieci oraz 290 tys. seniorów.

Według danych aż 78 proc. Polaków oszczędza - kupuje mniej, porównuje ceny usług itp. Niekoniecznie musi to być związane z trudną sytuacją materialną. Tylko 22 proc. Polaków nie oszczędza i na co dzień nie przejmuje się cenami w sklepach.

Prawie połowy społeczeństwa nie stać na zamówienie jedzenia w restauracji, aż 10 proc. nie może pozwolić sobie na zwykłe wyjście na lody. 3 proc. Polaków nie ma pieniędzy na podstawowe zakupy spożywcze.

Przerażające dane z "Raportu o biedzie. Na co nas nie stać?"
Przerażające dane z "Raportu o biedzie. Na co nas nie stać?" (Szlachetna Paczka)

Polaków nie stać na leki. Zakup mieszkania? Tylko dla uprzywilejowanych

Jak dbać o siebie i swoją rodzinę, gdy Polacy często nie mogą pozwolić sobie nawet na zadbanie o własne zdrowie? Kolejki na NFZ ciągną się nawet na rok w przód, a 44 proc. obywateli nie stać na prywatne leczenie. Mowa o wizytach u lekarza, opiece dentystycznej czy usługach pielęgniarskich. 17 proc. Polaków nie ma pieniędzy na okulary korekcyjne, a aż 8 proc. brakuje funduszy na zakup leków na receptę.

"Raport o biedzie. Na co nas nie stać?"
"Raport o biedzie. Na co nas nie stać?" (Szlachetna Paczka)

Dane zebrane przez Szlachetną Paczkę podają, że 6/10 Polaków nie stać na zakup domu lub mieszkania, za to aż 8 proc. zmaga się z trudnościami, by opłacić czynsz.

Zakup sprzętu AGD i RTV także jest wyzwaniem dla wielu osób. Wymiana pralki lub lodówki znajduje się poza finansowym zasięgiem odpowiednio 16 i 17 proc. Polaków.

s
s (Szlachetna Paczka)

Wakacje? Rozrywka? Szlachetna Paczka ujawnia: to luksus

Zagraniczny wyjazd dla całej rodziny to zbyt duże obciążenie finansowe dla 55 proc. Polaków. Na wakacje w Polsce nie może pozwolić sobie aż 29 proc. społeczeństwa. 18 proc. nie stać na zapewnienie wypoczynku dla dzieci w postaci kolonii - te często bywają dofinansowane, jednak warto pamiętać, że obozy to nie tylko opłacenie wyjazdu. Bardzo często konieczne jest też kieszonkowe i wyprawka - buty, strój kąpielowy itp.

Ponad 1/3 Polaków (35 proc.) nie może pozwolić sobie na opłacenie streamingu, podobnie biletu na koncert (36 proc.). 1/10 obywateli nie stać na kupno książki.

x
x (Szlachetna Paczka)

Szlachetna Paczka. "Raport o biedzie. Na co nas nie stać?": poruszające historie

"Raport o biedzie. Na co nas nie stać?" to coś więcej niż tylko statystyka i cyferki. To również wzruszające historie ludzi, dla których przeżycie każdego dnia jest wyzwaniem.

Miesięczny budżet pani Marzeny to 700 zł miesięcznie. Kobieta choruje na reumatyzm i stara się wspierać swojego wnuczka z niepełnosprawnością.

Kiedy ostatni raz się rozpłakałam? W sklepie na widok konserwy turystycznej, na którą nie mogłam sobie pozwolić, a tak bardzo ją lubię. Było mi głupio, że płaczę
z takiego powodu

- mówi pani Marzena.

Pan Mariusz ma 90 lat, od 30 lat nie kupował nowych ubrań. Na przeżycie ma 590 zł miesięcznie. Nie pamięta, jak smakuje zupa pomidorowa.

Raport Szlachetnej Paczki opisuje wiele poruszających historii. Ludzie zmagają się z kupnem podstawowych produktów żywnościowych, opału, mieszkania, leków.

Moja córka zjada kanapki dopiero po powrocie
do domu. Wstydzi się jeść w szkole, bo czasem
stać mnie tylko na paprykarz. Dzieci się z niej
śmieją, to woli 8 godzin chodzić głodna. Myślę,
że bardziej wstydzi się tylko mnie.

Chcę wyleczyć zęby, ale ze znieczuleniem,
żeby nie bolało

- mówi 11-latek.

Mąż mnie bił, zastraszał, zostawił z długami za
poród, bo nie byłam wpisana do jego ubezpieczenia
zdrowotnego. Ale odejść nie mogę, bo nie stać
mnie na rozwód. Bez pieniędzy moje prawa nic nie
znaczą. Chcę się tylko uwolnić.

x
x (Szlachetna Paczka)

Cały raport dostępny jest na stronie Szlachetnej Paczki.

Formularz wsparcia akcji dostępny jest TUTAJ.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1