Polacy bardziej akceptują społeczność LGBT niż Rumuni

Akceptacja społeczności LGBT na świecie rośnie? Radykalizm jest w odwrocie

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
20.06.2024 15:00

Miesiąc Dumy skłania do rozważań na temat akceptacji społeczności LGBT w Polsce i innych krajach. Badania wskazują, że choć droga do tolerancji dalej jest długa, Polacy są bardziej otwarci niż obywatele Rumunii.

W idealnym świecie każdy człowiek mógłby żyć zgodnie z samym sobą i nie bałby się o krytyczne spojrzenia, komentarze czy akty przemocy. Niestety Ziemi daleko do świata idealnego, a część społeczeństwa nie należy do osób tolerancyjnych. Lęk związany z życiem w sposób inny niż społecznie uznawany za poprawny wywołuje niechęć, a czasem nienawiść. Choć badania wskazują na to, że podejście ludzi do społeczności LGBT stopniowo się zmienia, dalej jest wiele do zrobienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Coraz więcej Rumunów popiera związki jednopłciowe

Najnowsze badanie Cult Research wskazuje, że aż 70 proc. Rumunów uważa, że wszystkie rodziny powinny być chronione przez prawo, wliczając w to rodziny tworzone przez pary jednopłciowe. Naukowcy przeprowadzili ankietę na grupie pełnoletnich obywateli Rumunii. Naukowcy informują, że aż 56 proc. badanych zgadza się teraz na małżeństwo lub inną formę prawnego uznania rodzin LGBT. Liczba ta zwiększyła się o 13 proc. w porównaniu do 2021 r., co daje optymistyczne nadzieje na przyszłość.

69 proc. osób określiło za niesprawiedliwe fakt, że osoby LGBT nie mogą dziedziczyć po swoim partnerze. O dwa procent ankietowanych mniej widzi problem w kwestii braku dostępu do informacji medycznych w przypadku choroby partnera osoby LGBT. Badacze zapytali także rodziców o kwestię ślubu w chwili, w której ich własne dziecko byłoby częścią społeczności LGBT. 55 proc. pytanych rodziców odpowiedziało, że chciałoby, aby ich potomek miał możliwość wejścia w związek małżeński.

x
x (canva)

W Rumunii rośnie widoczność osób LGBT

W 2021 r. tylko 19 proc. ankietowanych Rumunów stwierdziło, że zna kogoś, kto jest częścią społeczności LGBT. Obecnie odsetek ten wzrósł do 29 proc. Coraz więcej obywateli Rumunii uważa także, że należy chronić prawnie rodziców, którzy są częścią LGBT - aż 57 proc. osób.

Polacy są bardziej tolerancyjni niż Rumuni

Badanie IPSOS z 2023 r. wskazuje, że na przestrzeni dekady znacznie wzrosło poparcie dla społeczności LGBT. Co trzeci Polak deklaruje poparcie małżeństw lub innego rodzaju formalnych związków jednopłciowych, z czego 32 proc. opowiada się za małżeństwami, a pozostałe 65 proc. za inną formą legalizacji związku. 64 proc. ankietowanych uważa, że osoby transpłciowe powinny być chronione przed dyskryminacją w życiu publicznym i zawodowym. 35 proc. Polaków w badaniu zadeklarowało, że w ich najbliższym otoczeniu jest ktoś, kto należy do społeczności LGBT.

Większą dyskusję wywołuje w Polsce kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. 54 proc. ankietowanych jest przeciwna temu pomysłowi, za jest natomiast 33 proc. osób.

Źródło: "IPSOS LGBT+ Pride 2023", "Stirile Pro.TV"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Steff,zgłoś
Ależ cała ideologia LGBT z dodatkami to jest radykalizm. Wiec jak radykalizm moze byc w odwrocie??
Odpowiedz
2Zgadzam się3Nie zgadzam się