"Cios w polskie rodziny i małżeństwa". Boją się związków partnerskich
Fundacja Centrum Życia i Rodziny zbiera podpisy pod dramatycznym w tonie apelem do Prezydenta Dudy. Jakie ma argumenty przeciwko związkom partnerskim?
Od 23 stycznia fundacja Centrum Życia i Rodziny zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Dudy. Chce, by zawetował ustawę o związkach partnerskich, gdy ta trafi na jego biurko. Uregulowanie statusu prawnego par jednopłciowych jest zapowiadane przez obecny rząd w najbliższym czasie.
Podobne
- Lider Lewicy nie rozumie związków partnerskich. To nie takie skomplikowane [OPINIA]
- Sawicki o związkach partnerskich. Nie wiem, ale się wypowiem
- Problemy studenckiej osoby niebinarnej. Wykładowczyni jest enbyfobką?
- Uznanie związków partnerskich. Jest decyzja Sądu Najwyższego
- Ustawa o związkach partnerskich. Katarzyna Kotula o planach rządu
Polska jest do tego również zobowiązana wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z grudnia 2023 r. Brak możliwości zalegalizowania związków przez osoby nieheteroseksualne jest według Trybunału łamaniem europejskiej konwencji praw człowieka, której Polska jest sygnatariuszem.
Według Centrum Życia i Rodziny: "rodzina oparta na nierozerwalnym małżeństwie między kobietą a mężczyzną, otwarta na przyjęcie i wychowanie dzieci jest podstawą prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa".
Jakie argumenty przeciw związkom partnerskim ma Centrum Życia i Rodziny
W apelu do Prezydenta czytamy m.in.: "W Polsce liczba zawieranych małżeństw spada od co najmniej 15 lat. Obawa, że legalizacja związków partnerskich gwałtownie pogłębi ten trend, jest zdecydowanie zasadna, choćby na podstawie obserwacji tendencji w państwach, w których podobne przepisy już obowiązują".
Trudno zrozumieć, na jakiej zasadzie związki partnerskie miałyby wpłynąć na liczbę zawieranych małżeństw. Jak napisali autorzy apelu, spada ona od wielu lat mimo braku możliwości zawierania związków partnerskich.
Centrum Życia i Rodziny uważa również, że: "Wraz ze spadkiem liczby zawieranych małżeństw można spodziewać się również dalszego spadku liczby urodzeń, a tym samym pogłębienia kryzysu demograficznego, który obecnie jest jednym z najistotniejszych zagrożeń dla przyszłości naszej Ojczyzny".
Ta diagnoza kryzysu demograficznego nie jest trafiona. Według danych GUS z 2021 r. ponad 25 proc. dzieci w Polsce rodzi się poza związkami małżeńskimi, więc ich zawieranie nie jest warunkiem posiadania dzieci.
Prezesem fundacji jest Paweł Ozdoba, który zdobył ogólnokrajową popularność w 2022 r. Jak napisały wirtualnemedia.pl, stwierdził wtedy, że jedną z przyczyn rosnącej liczby rozwodów w Polsce jest normalizowanie ich przez serial "Moda na sukces".
Najbardziej lajkowanym komentarzem pod postem fundacji na X jest ten autorstwa popularnego na portalu Koroluka: "Na czym ten morderczy cios w małżeństwa polega? Pobożny katolik po legalizacji związków partnerskich porzuci żonę i pójdzie w tango z sąsiadem?".
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Mini Majk podjął ważną decyzję. Influencer zmieni wygląd?
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Taśmy Buddy wstrząsną internetem? "Zmieni trochę optykę"
- Dawid Podsiadło robi karierę za granicą? "Pierwsze kroki na scenie"
- Sceny grozy na streamie. Magiczny trik wymknął się spod kontroli?