Czy związki partnerskie zagrażają małżeństwom?

"Cios w polskie rodziny i małżeństwa". Boją się związków partnerskich

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
25.01.2024 15:45

Fundacja Centrum Życia i Rodziny zbiera podpisy pod dramatycznym w tonie apelem do Prezydenta Dudy. Jakie ma argumenty przeciwko związkom partnerskim?

Od 23 stycznia fundacja Centrum Życia i Rodziny zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Dudy. Chce, by zawetował ustawę o związkach partnerskich, gdy ta trafi na jego biurko. Uregulowanie statusu prawnego par jednopłciowych jest zapowiadane przez obecny rząd w najbliższym czasie.

Polska jest do tego również zobowiązana wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z grudnia 2023 r. Brak możliwości zalegalizowania związków przez osoby nieheteroseksualne jest według Trybunału łamaniem europejskiej konwencji praw człowieka, której Polska jest sygnatariuszem.

Według Centrum Życia i Rodziny: "rodzina oparta na nierozerwalnym małżeństwie między kobietą a mężczyzną, otwarta na przyjęcie i wychowanie dzieci jest podstawą prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa".

Jakie argumenty przeciw związkom partnerskim ma Centrum Życia i Rodziny

trwa ładowanie posta...

W apelu do Prezydenta czytamy m.in.: "W Polsce liczba zawieranych małżeństw spada od co najmniej 15 lat. Obawa, że legalizacja związków partnerskich gwałtownie pogłębi ten trend, jest zdecydowanie zasadna, choćby na podstawie obserwacji tendencji w państwach, w których podobne przepisy już obowiązują".

Trudno zrozumieć, na jakiej zasadzie związki partnerskie miałyby wpłynąć na liczbę zawieranych małżeństw. Jak napisali autorzy apelu, spada ona od wielu lat mimo braku możliwości zawierania związków partnerskich.

Centrum Życia i Rodziny boi się, że małżeństwa trafią do kosza
Centrum Życia i Rodziny boi się, że małżeństwa trafią do kosza (@stopzwiazkompartnerskim.pl)

Centrum Życia i Rodziny uważa również, że: "Wraz ze spadkiem liczby zawieranych małżeństw można spodziewać się również dalszego spadku liczby urodzeń, a tym samym pogłębienia kryzysu demograficznego, który obecnie jest jednym z najistotniejszych zagrożeń dla przyszłości naszej Ojczyzny".

Ta diagnoza kryzysu demograficznego nie jest trafiona. Według danych GUS z 2021 r. ponad 25 proc. dzieci w Polsce rodzi się poza związkami małżeńskimi, więc ich zawieranie nie jest warunkiem posiadania dzieci.

Prezesem fundacji jest Paweł Ozdoba, który zdobył ogólnokrajową popularność w 2022 r. Jak napisały wirtualnemedia.pl, stwierdził wtedy, że jedną z przyczyn rosnącej liczby rozwodów w Polsce jest normalizowanie ich przez serial "Moda na sukces".

Najbardziej lajkowanym komentarzem pod postem fundacji na X jest ten autorstwa popularnego na portalu Koroluka: "Na czym ten morderczy cios w małżeństwa polega? Pobożny katolik po legalizacji związków partnerskich porzuci żonę i pójdzie w tango z sąsiadem?".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3