"Miłość zwyciężyła uprzedzenia". Małżeństwa jednopłciowe legalne w Tajlandii
Tajlandia, jako pierwszy kraj w Azji Wschodniej, zalegalizowała małżeństwa par jednopłciowych. Pierwsze śluby będą mogły się odbyć jeszcze w tym roku.
18 czerwca tajlandzki Senat przyjął ostatnie czytanie ustawy o równości małżeńskiej, torując drogę do stania się pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który uzna pary tej samej płci. Ustawa, będąca kulminacją ponad dwóch dekad wysiłków aktywistów, została poparta przez zdecydowaną większość ustawodawców w izbie wyższej. Nowe przepisy wymagają już tylko królewskiego zatwierdzenia.
Podobne
- Tajlandia zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe? Coraz bliżej ważnej decyzji
- Skomplikowane orzeczenie sądu w Japonii. W tle małżeństwa jednopłciowe
- Grecja legalizuje małżeństwa jednopłciowe. Burzliwa noc w parlamencie
- Błotne potoki w mieście. Kataklizm pogodowy w Hiszpanii
- Europol w akcji. Funkcjonariusze przechwycili osiem ton kokainy
Tajlandzki Senat poparł małżeństwa jednopłciowe zdecydowaną większością
Prawo wejdzie w życie 120 dni po opublikowaniu w królewskim dzienniku urzędowym, co oznacza, że pierwsze śluby osób tej samej płci będą mogły odbyć się jeszcze w tym roku. Premier Tajlandii Srettha Thavisin napisał na portalu X: "Dziś świętujemy kolejny znaczący kamień milowy na drodze naszej ustawy o równości małżeńskiej. Jestem dumny ze wspólnego wysiłku wszystkich interesariuszy, który potwierdza siłę 'jedności w różnorodności' tajskiego społeczeństwa. Będziemy kontynuować naszą walkę o prawa socjalne dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich statusu".
Agencja informacyjna Reuters opisała atmosferę w tajlandzkim parlamencie. Plaifah Kyoka Shodladd, członek parlamentarnej komisji ds. małżeństw osób tej samej płci, wyznał: "Jesteśmy bardzo dumni, że tworzymy historię". Dodał: "Dziś miłość zwyciężyła uprzedzenia... po ponad 20 latach walki, dziś możemy powiedzieć, że w tym kraju obowiązuje równość małżeńska". Ustawodawcy i aktywiści świętowali uśmiechając się i machając tęczowymi flagami.
Małżeństwa jednopłciowe w Azji i w Europie
Tajlandia, jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Azji, jest znana z żywej kultury osób LGBTQ+ i tolerancji. Na początku czerwca tysiące ludzi paradowały ulicami Bangkoku, aby uczcić Miesiąc Dumy. Był wśród nich premier Srettha w tęczowej koszuli. Tajlandia jest pierwszym krajem w Azji Wschodniej, który zalegalizował równość małżeńską. Tajwan, który nie jest uznawany jako państwo przez większość innych krajów, wprowadził analogiczne przepisy w 2019 r.
W Europie osoby tej samej płci mogą zawrzeć związek małżeński w: Andorze, Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, w Niemczech, Grecji, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, na Malcie, w Holandia, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii. Polska jest zobowiązana do uregulowania sytuacji prawnej par jednopłciowych wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z grudnia 2023 r. Trybunał uznał, że brak regulacji w tym zakresie jest złamaniem Europejskiej konwencji praw człowieka.
Źródło: reuters.com
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos