Pery klasyfikuje osoby transpłciowe jako "chore psychicznie"

Osoby transpłciowe "chore psychicznie". Fala oburzenia społeczności LGBT

Źródło zdjęć: © Carlos Garcia Granthon / Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,16.05.2024 10:30

Rząd Peru oficjalnie zmienił przepisy prawne, by zaklasyfikować osoby transpłciowe, niebinarne i interpłciowe jako osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Działanie to wywołało falę oburzenia wśród grup wspierających społeczność LGBTQ+.

Dekret podpisany przez prezydentkę Peru Dinę Boluarte definiuje "transseksualizm" i "zaburzenia tożsamości płciowej u dzieci" jako schorzenia z zakresu zdrowia psychicznego. Ujmuje również pod tą samą kategorią "transwestytyzm dwurolowy", "transwestytyzm fetyszystyczny" oraz "inne zaburzenia tożsamości płciowej".

Peruwiańskie Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zmiana ta ma na celu "gwarantować pełen zakres opieki medycznej w zakresie zdrowia psychicznego" dla osób transpłciowych. Jednocześnie podkreśla, że nie będzie ona wymuszać na osobach transpłciowych terapii konwersyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI

Społeczność LGBTQ+ sprzeciwia się decyzji Peru

Decyzja spotkała się z ostrą krytyką ze strony wielu obrońców praw osób LGBTQ+ na całym świecie. Jheinser Pacaya, dyrektor OutfestPeru, powiedział, że peruwiańska społeczność trans nie spocznie, dopóki dekret nie zostanie uchylony. Podkreślił, że rząd "nie ma nic lepszego do roboty" niż atakowanie osób trans, dodając, że dzieje się to ponad 100 lat po dekryminalizacji homoseksualizmu w Peru w 1924 r.

trwa ładowanie posta...

Grupa broniąca praw osób LGBTQ+ Red Peruana również potępiła rząd za dalsze stygmatyzowanie peruwiańskiej społeczności trans, twierdząc, że polityka ta opiera się na "przestarzałym" poglądzie na tożsamość płciową.

Badacz medyczny Percy Mayta-Tristán z Uniwersytetu Naukowego Południa w Limie wskazał na brak świadomości złożonych problemów społeczności LGBTQ+ w kontekście superkonserwatywnego społeczeństwa Peru. "Etykietowanie ich jako chorych psychicznie otwiera drzwi do terapii reparatywnych", co według naukowca jest niedopuszczalne.

Sondaż Ipsos z 2023 r. wykazał, że 81 proc. peruwiańskich obywateli uważa, że osoby transpłciowe doświadczają obecnie w społeczeństwie ogromnej dyskryminacji.

Peru klasyfikuje osoby transpłciowe jako "chore psychicznie"
Peru klasyfikuje osoby transpłciowe jako "chore psychicznie" (Carlos Garcia Granthon , Getty Images)

Niewykluczone protesty podczas Miesiąca Dumy

Nowa klasyfikacja budzi również kontrowersje ze względu na brak konsultacji z samą społecznością LGBTQ+. Transpłciowa influencerka Dylan Mulvaney w zeszłym roku udała się na urlop zdrowotny do Peru po tym, jak jej kampania z Bud Light spotkała się z falą hejtu online i doprowadziła do strat finansowych dla popularnej firmy piwowarskiej.

trwa ładowanie posta...

Mulvaney opublikowała film z tego południowoamerykańskiego kraju, w którym opowiadała o poczuciu bezpieczeństwa i życzliwości peruwiańskiego społeczeństwa. Dlatego nowa zmiana prawna jest jeszcze bardziej zaskakująca. Czerwiec to Miesiąc Dumy, a społeczność LGBTQ+ w Peru nie wyklucza protestów przeciwko dyskryminacyjnej klasyfikacji.

Źródło: thepinknews.com/tmz.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 75
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 28
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 12
Cortès,zgłoś
Rozsądni ludzie, ci Peruwiańczycy👍
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
fakty,zgłoś
To teraz proszę zgłębić temat jaki procent ze społeczności LGBT ma zdiagnozowana schizofrenie. A co ważne w tych środowiskach najczęściej sięga się po substancje psychoaktywne, które maja duży wpływ na aktywację tej choroby. W latach 90 we Francji te zaburzenia były na liście chorób!
Odpowiedz
4Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
F64.0 G,zgłoś
W klasyfikacji ICD-10 wszystkie wymienione zaburzenia są zaburzeniami psychicznymi. Zastanawia mnie jednak, jak były one klasyfikowane do tej pory i skąd to oburzenie. Z niektórymi zaburzeniami psychicznymi można sobie poradzić i prowadzić szczęśliwe życie, niektóre trzeba ciągle kontrolować. Jeśli faktycznie ta zmiana ma na celu ułatwienie dostępu do opieki medycznej to brawo Peru!
Odpowiedz
8Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 67