pary jednopłciowe Słowenia adopcja małżeństwa

Słowenia pozwala parom jednopłciowym na małżeństwa i adopcję dzieci

Źródło zdjęć: © Canva, Patryk Kwiatkowski, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,05.10.2022 19:00

Słowienia w wyraźny sposób stanęła po stronie osób LGBTQ+. Od teraz pozwoli parom jednopłciowym na adopcję dzieci i zawieranie małżeństw. To pierwszy kraj wywodzący się z byłego bloku komunistycznego z tak liberalnym prawem.

Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie równości małżeńskiej. W Polsce wciąż temat małżeństw jednopłciowych jest pomijany przez rządzących, ale na szczęście w innych miejscach Europy Środkowo - Wschodniej osoby LGBTQ+ mają więcej praw.

Izba niższa słoweńskiego parlamentu właśnie uchwaliła poprawkę do prawa rodzinnego. Dzięki niej pary jednopłciowe będą mogły nie tylko zawierać małżeństwa, ale i adoptować dzieci. Wśród 27 państw Unii Europejskiej do tej pory tylko 13 zalegalizowało małżeństwa osób tej samej płci.

Słowenia legalizuje adopcję dzieci przez pary jednopłciowe

Już w lipcu Sąd Konstytucyjny w Słowenii opowiedział się za prawami osób LGBTQ+. Orzekł, że małżeństwo to nie tylko związek mężczyzny i kobiety, a definiowanie go w taki sposób dyskryminuje pary homoseksualne.

Teraz Zgromadzeniu Narodowemu, wbrew sprzeciwom konserwatywnych ugrupowań, udało się sprawić, by orzeczenie Sądu Konstytucyjnego mogło pokryć się z rzeczywistością. 4 października wprowadzono poprawkę do prawa rodzinnego. Dzięki niej pary jednopłciowe będą mogły brać ślub i adoptować dzieci.

trwa ładowanie posta...

Słowenia pierwszym krajem wywodzącym się z bloku komunistycznego z prawem przyjaznym LGBT+

Nowelizacja została przyjęta przez 48 posłów, 29 było przeciw, jeden się wstrzymał. Jak informuje "Euronews", Słowenia jest pierwszym krajem wywodzącym się z byłego bloku komunistycznego, który poparł równość małżeńską w Europie.

Choć słoweńskie konserwatywne ugrupowanie, czyli Słoweńska Partia Demokratyczna, twierdzi, że pary jednopłciowe nigdy nie zastąpią dzieciom ojca i matki, sekretarz stanu Simon Maljevac podkreśla, że osoby LGBTQ+ powinny mieć takie prawa już od dawna.

- Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par jednopłciowych, które powinni mieć już od dłuższego czasu – powiedział posłom cytowany przez "Euronews" sekretarz stanu Simon Maljevac.

trwa ładowanie posta...

Czy kiedykolwiek osoby LGBTQ+ będą mogły poczuć w Polsce to, co teraz zapewne odczuwają członkowie tej społeczności w Słowenii? Biorąc pod uwagę, że jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej, szanse są niewielkie, ale wciąż możemy o tę równość walczyć. Na razie możemy się zadowolić tęczowymi ślubami humanistycznymi.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Euronews

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 4