Coraz więcej młodych ludzi nie chodzi na religię

85 proc. rezygnacji z lekcji religii. To rekord w Polsce

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
11.10.2023 14:45

We Wrocławiu tylko 15 proc. uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych chodzi na religię. Trend rezygnacji z katechezy jest widoczny w całym kraju.

Sekularyzacja Polski nabiera rozpędu. Od czasu spisu powszechnego w 2011 r. do zebrania analogicznych danych przez GUS w 2021 r. Kościołowi katolickiemu ubyło ponad 6,5 mln wyznawców. Ten proces widoczny jest również w malejącym odsetku uczniów i uczennic uczęszczających na lekcje religii.

Wrocław z rekordem najniższego uczestnictwa w lekcjach religii

Według dostępnych danych rekordzistami w wypisywaniu się z uczestnictwa w lekcjach religii są uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska tylko 15 proc. z nich chodzi na religię. Wielu rodzicom i uczniom zależy na uczestnictwie w Pierwszej Komunii, dlatego w szkołach podstawowych na religii pojawia się 62,5 proc. najmłodszych.

W Łodzi z ponad 64 tys. uczniów i uczennic na religię chodzi mniej niż połowa. Większość z nich, ponad 25 tys. osób, w szkołach podstawowych. Podobnie w Bydgoszczy, zapisanych na religię jest już tylko 37,4 proc. wszystkich uczniów i uczennic.

Nie są znane dane ogólnopolskie w tym zakresie. Ministerstwo Edukacji i Nauki deklaruje, że nie są zbierane. Zliczanie młodych ludzi uczęszczających na religię w roku szkolnym 2023/24 w Warszawie i Poznaniu jeszcze trwa.

Źródło: edukacja.rp.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 116
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 321
  • emoji smutek - liczba głosów: 13
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
Pis nawet rozwalił kosciol,za komuny kościoły pelne,
Odpowiedz
7Zgadzam się2Nie zgadzam się
porażka KK,zgłoś
Religia katolicka pokazała prawdziwą twarz za sprawą kapłanów. Utrzymanie władzy i przywilejów a wierni mają być bezwzględnie posłuszni.
Odpowiedz
13Zgadzam się3Nie zgadzam się
Emeryt,zgłoś
Tak jest zawsze jak się coś narzuca na siłę. Podstawa nauczania w szkołach jest przeładowana, godzin zbyt dużo, pełno przedmiotów, których nie było kiedyś. Powinni wycofać religię, przecież może być tak jak było kiedyś w salkach katechetycznych przy kościołach i kiedyś chodzili prawie wszyscy. Wycofać też HIT, przecież jest historia i wystarczy trochę zmienić program. Dochodzi także powszechne mieszanie się kościoła w życie, wychowywanie dzieci, politykę oraz ciągłe nierozliczone afery. Kościół powinien zacząć robić porządek w swoich szeregach. Rozliczanie za pedofilię, zaprzestać robić biznesy, przestać tuszować i zamiatać pod dywan swoje brudy. Dochodzą wypowiedzi biskupów , które wręcz odpychają ludzi zamiast przyciągać. Straż pokolenia wymrą , młodzi odchodzą od kościoła, a ich dzieci będą traktować kościół jako ciekawostkę historyczną.
Odpowiedz
10Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 176
Komentarze (176)
Powrót