85 proc. rezygnacji z lekcji religii. To rekord w Polsce
We Wrocławiu tylko 15 proc. uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych chodzi na religię. Trend rezygnacji z katechezy jest widoczny w całym kraju.
Sekularyzacja Polski nabiera rozpędu. Od czasu spisu powszechnego w 2011 r. do zebrania analogicznych danych przez GUS w 2021 r. Kościołowi katolickiemu ubyło ponad 6,5 mln wyznawców. Ten proces widoczny jest również w malejącym odsetku uczniów i uczennic uczęszczających na lekcje religii.
Podobne
Wrocław z rekordem najniższego uczestnictwa w lekcjach religii
Według dostępnych danych rekordzistami w wypisywaniu się z uczestnictwa w lekcjach religii są uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska tylko 15 proc. z nich chodzi na religię. Wielu rodzicom i uczniom zależy na uczestnictwie w Pierwszej Komunii, dlatego w szkołach podstawowych na religii pojawia się 62,5 proc. najmłodszych.
W Łodzi z ponad 64 tys. uczniów i uczennic na religię chodzi mniej niż połowa. Większość z nich, ponad 25 tys. osób, w szkołach podstawowych. Podobnie w Bydgoszczy, zapisanych na religię jest już tylko 37,4 proc. wszystkich uczniów i uczennic.
Nie są znane dane ogólnopolskie w tym zakresie. Ministerstwo Edukacji i Nauki deklaruje, że nie są zbierane. Zliczanie młodych ludzi uczęszczających na religię w roku szkolnym 2023/24 w Warszawie i Poznaniu jeszcze trwa.
Źródło: edukacja.rp.pl
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- "Diabeł morski" straszył u wybrzeży Teneryfy. Ryba skończyła marnie
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek