Archidiecezja Wrocławska apeluje o obronę lekcji religii w szkołach

Księża bronią lekcji religii. Nakazują rodzicom działać

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
20.02.2024 11:30

Coraz więcej uczniów nie chce chodzić na lekcje religii. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar wprowadzić zasady, że oceny z katechezy nie będą wliczały się do średniej. To nie podoba się kurii wrocławskiej. Apeluje o obronę lekcji religii.

Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka wraz z pracownikami przygotowała specjalny projekt dotyczący zmian w szkołach. Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący lekcji religii. Podjęto decyzję, że katechez w tygodniu będzie mniej oraz że oceny z nich nie będą wliczały się do średniej na koniec roku.

Zapis, który znalazł się w projekcie, nie podoba się duchownym z woj. dolnośląskiego. Na terenie Archidiecezji Wrocławskiej wystosowano specjalny apel do rodziców. Proboszcze chcą, aby ci stanęli w obronie lekcji religii. Autorem prośby ma być kuria, która nakazała jej publikację.

Apel kurii o obronę lekcji religii

Coraz więcej uczniów zarówno w podstawówkach, jak i w szkołach ponadpodstawowych nie uczestniczy w lekcjach religii. Wielokrotnie przytaczaliśmy dane dotyczące tego, jak mało dzieciaków zapisuje się na katechezy w szkołach. Przypomnijmy, we Wrocławiu w 2023 r. padł rekord, którym Kościół bez wątpienia nie chce się chwalić. W stolicy woj. dolnośląskiego aż 85 proc. uczniów ze szkół ponadpodstawowych zrezygnowało z chodzenia na religię. Trend ten jest jednak widoczny w całym kraju.

Na stronach internetowych wielu parafii z Wrocławia i okolic został opublikowany specjalny apel do rodziców. Kuria prosi, aby ci stanęli w obronie lekcji religii. Doniesienia medialne dotyczące planów Barbary Nowackiej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej napawają duchownych niepokojem.

Archidiecezja Wrocławska apeluje do rodziców o obronę lekcji religii
Archidiecezja Wrocławska apeluje do rodziców o obronę lekcji religii (Canva)

Archidiecezja Wrocławska ze specjalnym apelem

"Pojawiające w ostatnim czasie doniesienia medialne dotyczące planowanych zmian w edukacji napawają niepokojem środowiska związane z edukacją religijną w Polsce. Zapowiedzi dotyczące niewliczania oceny z religii do średniej, umieszczenia lekcji religii na pierwszych lub ostatnich lekcjach oraz redukcji liczby godzin religii do jednej lekcji w tygodniu wprowadzają niepokój dotyczący przyszłości nauczania religii w Polsce. W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich o modlitwę i świadectwo ukazujące dobro, jakie dokonuje się poprzez lekcje religii" - czytamy w apelu udostępnionym na stronie parafii św. Stanisława w Krynicznie.

Apel kurii wrocławskiej do rodziców
Apel kurii wrocławskiej do rodziców (Archidiecezja Wrocławska , kosciol-kryniczno.pl)

W komunikacie możemy przeczytać również, że rodzice muszą stanąć w obronie lekcji religii i tego, aby oceny z nich wliczały się do średniej. Dlaczego? Duchowni w Archidiecezji Wrocławskiej uważają, że jest to ich konstytucyjne prawo, gdyż mogą wychowywać dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

"W związku z ogłoszonymi przez MEN konsultacjami społecznymi dotyczącymi nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, których jednym z celów jest zaprzestanie wliczania oceny z religii do średniej ocen, zwracamy się szczególnie do rodziców, aby występowali do ministerstwa w obronie lekcji religii przypominając o ich konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" - czytamy w wystosowanym apelu.

Duchowni namawiają rodziców również do tego, aby osobiście zgłaszali zażalenia do resortu edukacji w tej sprawie. Proszą, aby drogą mailową lub tradycyjną pocztą wysyłać listy do Barbary Nowackiej, w których podkreślą, że oceny z lekcji religii muszą wliczać się do średniej na koniec roku.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 40
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
piskup,zgłoś
Szacowna kuria powinna apelować a nawet walczyć o pozytywne zmiany w kościele polskim. Szczególnie o eliminowanie pedofilii, homoseksualizmu, szczucia LGBT, kultu mamony i kolaboracji z przestępczym pis-em. Nie ma co walczyć o lekcje religii w szkole bo jeśli kościół się nie zmieni to lekcje nie będą potrzebne ze względu na brak chętnych.
Odpowiedz
18Zgadzam się0Nie zgadzam się
Marcin,zgłoś
Ocena z religii na świadectwie szkolnym to jakaś kpina. Religia nie spełnia wymogów wiedzy naukowej więc w ogóle nie powinno być dla niej miejsca w państwowej szkole. Jakim prawem z podatków wszystkich Polaków utrzymywani są urzędnicy Watykanu. To nie jest służba zdrowia czy policja by finansować ją ze środków publicznych. Dosyć indoktrynacji i okradania przez związki wyznaniowe ludzi, którzy do nich nie należą. Ktoś chce kościoła niech finansuje go z własnych pieniędzy, a nie wyciąga lepkie złodziejskie paluszki po kasę np. ateistów.
Odpowiedz
25Zgadzam się1Nie zgadzam się
Kowalski,zgłoś
Księża na księżyc a biskupi do Biskupina.Pycha i buta tam was zaprowadzi
Odpowiedz
22Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 23