4-dniowy tydzień pracy dla wszystkich? Naukowcy nie mają wątpliwości
Dłuższy weekend to tylko fanaberia leniwych pracowników? Nie do końca. Naukowcy z Australii przez 13 miesięcy sprawdzali, jak na życie ludzi wpływa 4-dniowy tydzień pracy. Ich wnioski są jednoznaczne - każdy z nas powinien pracować mniej.
4-dniowy tydzień pracy to temat, który od pewnego czasu coraz częściej pojawia się w dyskusjach i najczęściej budzi sporo kontrowersji. Opcję dłuższego weekendu z powodzeniem testują już takie kraje jak Islandia, Hiszpania czy Belgia.
Podobne
- "Znam geja, który nie popiera tych wszystkich parad!". Czy wiesz dlaczego?
- Wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży. Alarmujące dane
- NFZ walczy z lekarzami. Kary za recepty na powszechne zaburzenie
- Święto Pracy spędza w pracy. 23-letni radny z Warszawy wyśmiany przez internautów
- Nie będzie refundacji leków na ADHD dla dorosłych. "Bardzo dużo nadrozpoznań"
Badacze z Australii postanowili sprawdzić, jak taki system pracy wpływa na zdrowie ludzi. Ich wnioski nie zostawiają żadnych wątpliwości - każdy z nas powinien mieć 3-dniowy weekend. Co na to Polska?
4-dniowy tydzień pracy to wiele korzyści zdrowotnych
Badacze z University of South Australia przez 13 miesięcy sprawdzali, jak 3-dniowy weekend wpływa na zdrowie i aktywność ludzi. Swoje wnioski opublikowali na łamach magazynu "Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity". Według nich nie ma wątpliwości co do tego, że dłuższy czas wolny pozytywnie przekłada się na nasze zdrowie.
Naukowcy zauważyli, że dzięki 4-dniowemu tygodniowi pracy ludzie częściej się ruszają - aktywność fizyczna wzrosła u badanych o 13 proc. O 21 minut zwiększył się również ich czas snu. Dodatkowo o pół godziny dziennie zmniejszył się czas, który spędzali na siedzeniu.
Co w trakcie 3-dniowego weekendu robili badani? 35 proc. z nich spędzała czas na świeżym powietrzu, angażując się w różne aktywności. 31 proc. spotykało się z rodziną i znajomymi. 17 proc. po prostu się relaksowało i odpoczywało.
- Kiedy ludzie mają wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę. Nie są wtedy ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu odkryliśmy, że w czasie wolnym zmieniły się zwyczaje odnośnie ruchu. Nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu - zwraca uwagę dr Ty Ferguson, cytowany przez neurosciencenews.com.
Korzyści 4-dniowego tygodnia pracy dla pracodawców
Naukowcy podkreślają, że wszystkie te zmiany mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, a do tego przynieść korzyści pracodawcom. Chociażby dłuższy sen znacząco poprawia nie tylko nastrój, ale i produktywność.
Poza tym pracownicy dzięki 3-dniowemu weekendowi mają mniejsze szanse na zachorowanie na niektóre przypadłości. A to z kolei prostu sprawia, że pracodawca może dłużej korzystać z ich usług.
- Na przykład odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji - dodaje dr Ty Ferguson.
W badaniu wzięło udział ponad 300 osób, w wieku mniej więcej 40 lat. Przez 24 godziny na dobę ich aktywność śledziły urządzenia.
4-dniowy tydzień pracy w Polsce
Najprawdopodobniej polscy pracodawcy nie będą przekonani do wprowadzenia4-dniowego tygodnia pracy mimo zalet tego rozwiązania. Biorąc pod uwagę ilość negatywnych reakcji wielu osób na chociażby urlop menstruacyjny, żadne kwestie zdrowotne nie będą w stanie przekonać zwolenników "kultury za***rdolu".
Szkoda, bo również wyniki innych krajów, które zdążyły już przetestować 4-dniowy tydzień pracy, udowodniły, że wypoczęty pracownik to lepszy pracownik. Na Islandii badania pokazały, że ludzie nie tylko zauważyli poprawę zdrowia, ale są też mniej zestresowani.
W tekście Kuby, w którym opisuje te zmiany, z zebranych przez niego komentarzy dowiecie się, czemu w Polsce dłuższy weekend raczej się nie pojawi. 4-dniowy tydzień pracy będzie u nas możliwy tylko wtedy, gdy stanowiska zabierze nam sztuczna inteligencja.
Źródło: neurosciencenews.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku