Jak 4-dniowy tydzień pracy wpływa na zdrowie?

4-dniowy tydzień pracy dla wszystkich? Naukowcy nie mają wątpliwości

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,15.04.2023 12:30

Dłuższy weekend to tylko fanaberia leniwych pracowników? Nie do końca. Naukowcy z Australii przez 13 miesięcy sprawdzali, jak na życie ludzi wpływa 4-dniowy tydzień pracy. Ich wnioski są jednoznaczne - każdy z nas powinien pracować mniej.

4-dniowy tydzień pracy to temat, który od pewnego czasu coraz częściej pojawia się w dyskusjach i najczęściej budzi sporo kontrowersji. Opcję dłuższego weekendu z powodzeniem testują już takie kraje jak Islandia, Hiszpania czy Belgia.

Badacze z Australii postanowili sprawdzić, jak taki system pracy wpływa na zdrowie ludzi. Ich wnioski nie zostawiają żadnych wątpliwości - każdy z nas powinien mieć 3-dniowy weekend. Co na to Polska?

4-dniowy tydzień pracy to wiele korzyści zdrowotnych

Badacze z University of South Australia przez 13 miesięcy sprawdzali, jak 3-dniowy weekend wpływa na zdrowie i aktywność ludzi. Swoje wnioski opublikowali na łamach magazynu "Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity". Według nich nie ma wątpliwości co do tego, że dłuższy czas wolny pozytywnie przekłada się na nasze zdrowie.

Naukowcy zauważyli, że dzięki 4-dniowemu tygodniowi pracy ludzie częściej się ruszają - aktywność fizyczna wzrosła u badanych o 13 proc. O 21 minut zwiększył się również ich czas snu. Dodatkowo o pół godziny dziennie zmniejszył się czas, który spędzali na siedzeniu.

Co w trakcie 3-dniowego weekendu robili badani? 35 proc. z nich spędzała czas na świeżym powietrzu, angażując się w różne aktywności. 31 proc. spotykało się z rodziną i znajomymi. 17 proc. po prostu się relaksowało i odpoczywało.

- Kiedy ludzie mają wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę. Nie są wtedy ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu odkryliśmy, że w czasie wolnym zmieniły się zwyczaje odnośnie ruchu. Nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu - zwraca uwagę dr Ty Ferguson, cytowany przez neurosciencenews.com.

trwa ładowanie posta...

Korzyści 4-dniowego tygodnia pracy dla pracodawców

Naukowcy podkreślają, że wszystkie te zmiany mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, a do tego przynieść korzyści pracodawcom. Chociażby dłuższy sen znacząco poprawia nie tylko nastrój, ale i produktywność.

Poza tym pracownicy dzięki 3-dniowemu weekendowi mają mniejsze szanse na zachorowanie na niektóre przypadłości. A to z kolei prostu sprawia, że pracodawca może dłużej korzystać z ich usług.

- Na przykład odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji - dodaje dr Ty Ferguson.

trwa ładowanie posta...

W badaniu wzięło udział ponad 300 osób, w wieku mniej więcej 40 lat. Przez 24 godziny na dobę ich aktywność śledziły urządzenia.

4-dniowy tydzień pracy w Polsce

Najprawdopodobniej polscy pracodawcy nie będą przekonani do wprowadzenia4-dniowego tygodnia pracy mimo zalet tego rozwiązania. Biorąc pod uwagę ilość negatywnych reakcji wielu osób na chociażby urlop menstruacyjny, żadne kwestie zdrowotne nie będą w stanie przekonać zwolenników "kultury za***rdolu".

Szkoda, bo również wyniki innych krajów, które zdążyły już przetestować 4-dniowy tydzień pracy, udowodniły, że wypoczęty pracownik to lepszy pracownik. Na Islandii badania pokazały, że ludzie nie tylko zauważyli poprawę zdrowia, ale są też mniej zestresowani.

W tekście Kuby, w którym opisuje te zmiany, z zebranych przez niego komentarzy dowiecie się, czemu w Polsce dłuższy weekend raczej się nie pojawi. 4-dniowy tydzień pracy będzie u nas możliwy tylko wtedy, gdy stanowiska zabierze nam sztuczna inteligencja.

trwa ładowanie posta...

Źródło: neurosciencenews.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Hahaha 4 dni po 10h żeby można było wyrobić normę i na 5 dzień wychodzi wolne i tak czy siak. U nas to nie przejdzie bo jesteśmy eurokolhozem ;) u nas najtańsza siła robocza
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się