Sukces 4-dniowego tygodnia pracy na Islandii. Czy polski kult zapi*rdolu to widzi?
Islandia ogłosiła, że eksperyment czterodniowego tygodnia pracy okazał się "ogromnym sukcesem". Nad przetestowaniem podobnego pomysłu zastanawia się coraz więcej krajów… ale wśród nich na pewno nie ma Polski.
Islandczycy zaprezentowali światu wyniki eksperymentu, który trwał na wyspie w latach 2015-19. W ramach badania sprawdzono, jak skrócenie standardowego tygodnia pracy do czterech dni wpływa na ludzi (z 40 do 35-36 godzin). Test objął zasięgiem ponad 2500 pracowników, co stanowi ok. 1% pracującej ludności Islandii. Wszyscy uczestnicy badania pracowali w sektorze publicznym.
Podobne
- Jak szukać pracy z pomocą AI? Popularne błędy i złote rady [WYWIAD]
- Firma IT wymaga, aby kandydatka do pracy nie miała męża i życia osobistego. WTF?
- CV osób niebinarnych są częściej pomijane podczas rekrutacji
- Chiny: Zetki nie chcą się przepracować, więc leżą. Bierzmy z nich przykład!
- Czy 18 miesięcy stażu (za 1500 zł) to nadal staż? Tiktokerka o problemach z wejściem na rynek pracy w małych miejscowościach
Eksperyment okazał się sukcesem pod każdym względem. Pracownicy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie. Podkreślili, że stan ich zdrowia oraz równowagi psychicznej się polepszył. Ponadto odnotowali poprawę balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Rezultaty badań stały się podstawą do renegocjacji wzorców pracy na wyspie i teraz 86% Islandczyków albo pracuje krócej za tę samą pensję, albo nabyło takie prawo. Jeden z naukowców skomentował wyniki eksperymentu następującymi słowami: – Sektor publiczny dojrzał do bycia pionierem krótszych tygodni pracy i można z tego wyciągnąć wnioski dla innych rządów.
Kolejne kraje zastanawiają się, jak pracuje się krócej
Świat powoli dojrzewa do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Przykładowo, Hiszpania sprawdza działanie krótszego tygodnia pracy dla firm – za 4 dniami pracy nie pójdzie obniżka pensji ani zatrudnienia. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern wyraziła poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy, a rządy Szkocji i Walii powołały komisje do zbadania tego pomysłu.
Wprowadzenie krótszego tygodnia pracy rozważa również sektor prywatny. W 2019 roku głośno było o japońskim oddziale Microsoftu, który po zaimplementowaniu czterodniowego tygodnia pracy odnotował wzrost produktywności pracowników o 40%. Na podobny krok zdecydowali się: Buffer, FMCG, Elephant Ventures, Unito. Niedawno Kickstarter oznajmił, że w 2022 roku wdroży czterodniowy tydzień pracy.
Teza: Dla Polaków czterodniowy tydzień pracy to science fiction
W kontekście idei krótszego tygodnia pracy Polska jawi się niczym jakaś druga Jaonia, w której jeśli nie zapi*rdalasz tak, że pot zalewa ci oczy, to jest z tobą coś nie w porządku. Na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć. O wolne jest wstyd poprosić. Leń to najgorszy sort człowieka. Mówiąc prościej – wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy na szeroką skalę w naszym kraju jest nierealne.
Kiedy przygotowywałem się do pisania tego artykułu i na różnych polskich portalach czytałem news informujący o eksperymencie z czterodniowym tygodniem pracy, przy okazji analizowałem komentarze internautów. Wynika z nich jasno, że kult zapi*rdolu jest wprasowany w polską tożsamość, a pomysły krótszego tygodnia pracy są zachodnimi dziwactwami prowadzącymi do moralnego zepsucia.
Na taki stan rzeczy wpływ miało pokolenie naszych rodziców, które dorabiało się w latach 90. w dobie początkującego w Polsce kapitalizmu. Wiecie, koniec "komuny", wreszcie można było mieć prywatne biznesy, więc ludzie zapi*rdalali na swoim po swoje. I dzisiaj oni – dorobkiewicze transformacji ustrojowej, polscy pracodawcy – kultywują ten chory mental, że skoro oni zapi*rdalali, to my też musimy.
Źródła: Polsat News/ Donald/ Bankier/ Business Insider/ Money.pl/ Twitter
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos