Klimatyzacja jest seksistowska? Naukowcy nie mają wątpliwości
Stosowane, a nawet zalecane ustawienia temperatury klimatyzacji są niekorzystne dla kobiet. Chodzi nie tylko o komfort, ale również o wydajność.
Czy zdarza wam się marznąć w biurze latem? Jeśli jesteście kobietami, jest duża szansa, że odpowiedź brzmi "tak". W przypadku starszych osób zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą czuć się dyskryminowani najpowszechniejszymi ustawieniami klimatyzacji. Popularne w przestrzeniach biurowych 21-22 st. Celsjusza to za mało dla większości osób, poza mężczyznami w sile wieku.
Klimatyzacja jest ustawiana "pod mężczyzn"
Gdy wpiszemy w Google pytanie o optymalne ustawienie temperatury klimatyzacji, większość wyników, które wyrzuci wyszukiwarka będzie mówić o optymalnym zakresie 18-23 st. Celsjusza. Tymczasem w popularnym wystąpieniu na konferencji Leadership Summit w 2023 r. australijska pisarka Jamila Rizivi podkreślała, że te zalecania są skalibrowane pod metabolizm 40-letniego mężczyzny.
Wolniejszy od męskiego metabolizm kobiet i osób starszych lepiej funkcjonuje w wyższych temperaturach. Nie chodzi jedynie o poczucie komfortu, ale również o wydajność umysłową. W opublikowanym w 2019 r. badaniu zatytułowanym: "Bitwa o termostat: Płeć i wpływ temperatury na wydajność poznawczą" naukowczynie i naukowcy z Maastricht University w Holandii sprawdzili eksperymentalnie funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w różnych temperaturach. Wyniki zostały opublikowane na portalu naukowym journals.plos.org.
Kobiety lepiej funkcjonują w wyższej temperaturze
Badanie polegało na wykonywaniu prostych kalkulacji matematycznych i układaniu jak największej liczby słów z dostępnego zestawu liter. Wyniki eksperymentu potwierdziły, że podczas gdy mężczyźni uzyskiwali najlepsze rezultaty w temperaturze oscylującej wokół 22 st. Celsjusza, dla kobiet optimum wynosiło 25 st. Celsjusza. Po wyłączeniu z danych wpływu temperatury, wyniki kobiet i mężczyzn w skutecznym rozwiązywaniu zadań nie różniły się.
Nie jest tajemnicą, że niższe ustawienia temperatury klimatyzacji latem są też droższe i mniej ekologiczne ze względy na ilość prądu, którą trzeba "przepalić", żeby utrzymać różnicę między wyższą temperaturą na zewnątrz a niską wewnątrz budynku. Warto więc zweryfikować ustawienia termostatu, zwłaszcza w miejscach, gdzie większość pracujących osób to kobiety.
Źródło: huffingtonpost.co.uk, journals.plos.org.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku