Youtuberka z Holandii poddała się eutanazji

Youtuberka poddała się eutanazji. Ostatnim co zrobiła, było wrzucenie mema

Źródło zdjęć: © X
Maja Kozłowska,
08.02.2024 14:30

Youtuberka Lauren Hoeve z Holandii zmarła w styczniu 2024 r. Influencerka poddała się eutanazji, a wcześniej w nietypowy sposób pożegnała się ze swoimi widzami.

Lauren Hoeve, w internecie posługująca się nickiem Lauren Hannah lub Lauren Dutch, była youtuberką oraz blogerką zajmującą się książkami (tzw. książkarą). W mediach społecznościowych nazywała się również "samotnym kocim rodzicem". Lauren odeszła 27 stycznia br. w wieku 28 lat po tym, jak poddała się zabiegowi eutanazji.

Dziewczyna cierpiała na zespół chronicznego zmęczenia (ME/CFS), ponadto została zdiagnozowana jako osoba w spektrum autyzmu oraz wykryto u niej ADHD. ME/CFS skutecznie utrudniało życie Lauren, praktycznie uniemożliwiając jej "normalne" funkcjonowanie. Badania dowodzą, że choroba może doprowadzić nawet do głębokiej niepełnosprawności oraz że jest równie niebezpieczna, jak depresja czy schizofrenia. Przyczyny jej wystąpienia wciąż budzą kontrowersje, a lekarze spierają się co do ich zasadności. Wśród nich wymienia się m.in. czynniki infekcyjne, przebycie COVIDA-19, zaburzenia układu odpornościowego, a także predyspozycje genetyczne.

Czy eutanazja jest legalna w Polsce?

Eutanazja jest w Polsce nielegalna i stanowi jeden z najważniejszych medycznych dylematów moralnych. To zabieg, który polega na przyśpieszeniu lub niezapobiegnięciu śmierci i z wielu przyczyn budzi kontrowersje. Zwolennicy eutanazji podkreślają, że może skrócić cierpienie ludziom nieuleczalnie chorym i pozwolić im umrzeć z godnością na własnych warunkach.

W Polsce przeciwnicy eutanazji związani są z chrześcijańskimi wartościami i uważają ją za "propagowanie s*amobójstwa". Jedną z organizacji, która najaktywniej walczy z aktywizmem na rzecz dostępu do zabiegu, jest radykalnie katolickie stowarzyszenie Ordo Iuris. Za próbę poddania się zabiegowi w naszym kraju grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. "W wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia" - mówią przepisy.

W innych krajach Europy prawo względem eutanazji jest jednak znacząco bardziej liberalne. Zabiegi są legalne w:

  • Holandii,
  • Belgii,
  • Luksemburgu,
  • Szwajcarii,
  • Albanii.

Ponadto eutanazję można przeprowadzić także w Japonii a także w kilku stanach w USA m.in. w TeksasieOregonie.

Youtuberka zdecydowała się na eutanazję. Pożegnała się z fanami

Lauren Hoeve przez kilka lat walczyła z chorobą i swoje zmagania przedstawiała w social mediach. Pokazywała, jak wygląda jej dzień i opowiadała o trudnościach, z jakimi się boryka, także w starciu z najprostszymi (na pierwszy rzut oka) obowiązkami. Dzieliła się ze swoją społecznością bólem, strachem i niepewnością. Ostatecznie lekarze zdecydowali, że Lauren może zdecydować o poddaniu się eutanazji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

1 Second Everyday: 2023 'til the End

27 stycznia zabieg został wykonany, a dziewczyna zmarła w wieku 28 lat. Tuż przed śmiercią opublikowała mema w mediach społecznościowych.

To będzie mój ostatni tweet. Dziękuję za miłość, dziękuję wszystkim. Zamierzam odpocząć trochę dłużej i być z osobami, które kocham. Cieszcie się z ostatniego chorobowego mema ode mnie

- napisała Lauren.
trwa ładowanie posta...

Źródło: donald.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 114
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 24
  • emoji smutek - liczba głosów: 114
  • emoji złość - liczba głosów: 31
  • emoji kupka - liczba głosów: 88
Jjjj,zgłoś
To juz lepiej brac Amfetamine czy Kokaine. Badali. Cieakwe jaki efekt.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Lepsza śmierć niż przedłużanie życia mimo złych rokowań
Odpowiedz
7Zgadzam się5Nie zgadzam się
Radek,zgłoś
Przeczytałem wiele Waszych komentarzy. W części jestem zgodny tak samo jak z innymi nie identyfikuję się, ale próbuję je zrozumieć. Eutanazja, samobójstwo to jest finał, koniec, a nie początek. Jest to dyskusja tylko o końcu który wydaje jednym bardziej lub mniej moralnym, a zapomina się o przyczynie jak i sposobach pomocy takim osobom. Czasami wystarczy zauważyć innego człowieka, być dla niego życzliwym, powiedzieć miłe słowo bez oczekiwania czegokolwiek w zamian, uśmiechnąć się, okazać "ciepło", ale NIE BYĆ NACHALNYM, bo to może zadziałać odwrotnie. Doradzanie typu "Weź się w garść" nie jest zalecanie, bo to ciągnie tylko w dół i dół, mimo szczerych intencji takie słowa niestety nie pomagają takim osobom.
Odpowiedz
11Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 74