Sezon na kleszcze trwa w pełni

Straszne, ile złapał kleszczy. Wystarczył krótki spacer

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
14.05.2024 16:45

Sezon na kleszcze trwa. Zima była bardzo łagodna, dlatego na łąkach, w lasach oraz trawie czyha wiele kochających krew owadów. Lekarze oraz naukowcy apelują o ostrożność. Profesor Maciej Grzybek udostępnił w mediach społecznościowych film. Pokazał, jak wiele kleszczy na nas czeka.

Wiosna oraz lato to okres, w którym kleszcze budzą się z zimowego snu i stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W mediach tradycyjnych oraz społecznościowych regularnie pojawiają się informacje przypominające, w jaki sposób chronić się przed krwiożerczymi pajęczakami. Weterynarze apelują, aby zadbać o swoje psy oraz koty. Wystarczy co kilka tygodni dać im tabletkę, która odstrasza kleszcze.

Ci, którzy uważają, że kleszcze nie są żadnym problemem, mogą bardzo się zdziwić. W tym roku jest ich nadzwyczaj dużo. Wszystko przez to, że zima 2023/2024 była bardzo łagodna. Sprawiło to, że te malutkie, acz groźne pajęczaki nie popadły w stan hibernacji, a to oznacza, że aktualnie grasuje ich o wiele więcej niż zazwyczaj. To, jak wielka jest skala problemu, pokazał profesor Maciej Grzybek. Udostępnił film, w którym złapał kilkanaście kleszczy podczas krótkiego spaceru.

Michu M4K: Zaczynam batalie sądową. "Utopiłem miliony, grożono mi"

Wysyp kleszczy na łąkach i w lasach

Specjalista od groźnych pajęczaków, profesor Maciej Grzybek udostępnił wpis w mediach społecznościowych. Na platformie X pokazał krótki film. Wystarczyło jedynie kilkadziesiąt minut, aby udało mu się zebrać kilkanaście kleszczy. Poinformował również, jakiego dokładnie rodzaju pajęczaki czyhają na nas wśród traw. Zebrał je za pomocą kija od szczotki oraz płachty flanelowej.

"Szybki wypad na łąkę niedaleko centrum Gdyni i moje łowy (25min!) okazały się owocne! Kleszczy Dermacentor i Hyalomma nie znalazłem, ale na brak Ixodes ricinus narzekać nie możemy. Kleszcze przenoszą groźne patogeny - krętki Borrelia i wirusa kleszczowego zapalenia mózgu" - napisał Maciej grzybek na platformie X.

trwa ładowanie posta...

Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby, jednak są również potrzebne w ekosystemie. Maciej Grzybek wytłumaczył, jak ważne są. "Kleszcze są częścią ekosystemu, w którym odgrywają rolę jako pożywienie dla ptaków, gadów i płazów. Są wektorami (przenosicieli) patogenów, które regulują populacje innych zwierząt. W badaniach ekologicznych mogą wskazywać na dobrostan danego środowiska" - czytamy.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 4