"Zabulgocz, skarbie". Takie książki czytają nastolatki
Wzrost popularności literackich mediów (i aktualne wystawy sklepów) pozwalają śledzić trendy w czytelnictwie. Książki wybierane przez młodzież mogą jednak budzić sporo zastrzeżeń.
Wbrew temu, co przy okazji premiery książki "Tak miało być" powiedziała Julia Żugaj, czytanie nie jest najnowszą modą. Społeczności zorientowane wokół książek były i będą - nawet w latach 20. XXI w. Akurat to hobby spokojnie można określić mianem ponadczasowego.
Podobne
- Spowiedź tylko dla pełnoletnich? Powstała petycja
- Księgarnia musi zapłacić za sprzedawanie "Heartstoppera". Czarnek świętuje
- Remigiusz Mróz fanem "Rodziny Monet"? Autor szuka podpowiedzi
- Najjjka poucza internautów? "Nastolatki mają teraz złe autorytety"
- Kolejna śmierć nastolatki przez trend na TikToku. Ojciec apeluje do rodziców
Można jednak zauważyć zmianę trendów w czytelnictwie. Aktualnie na listach bestsellerów wśród młodzieży królują takie pozycje jak "Rodzina Monet", trylogia "Hell", "Flawless" czy "Known From Snow". Spora część pozycji wydawanych dla młodych ludzi pochodzi z Wattpada - internetowego serwisu, na którym autorzy publikują opowiadania. Inni użytkownicy mogą je oceniać i komentować.
Brzmi jak szansa dla każdego młodego autora - w rzeczywistości to jednak mały koszmarek. Trzeba zaznaczyć, że na Wattpadzie nietrudno zabłądzić i znaleźć się po jego ciemnej stronie. Tam z kolei łatwo trafić na takie literackie "złoto", jak fanfiction o Konopskim i Sylwestrze Wardędze czy opowiadanie "Uprowadzona przez idoli", gdzie w roli porywaczy i sek*ualnych predatorów występuje Taconafide. "Wattpadową" jakość można utożsamić z miernym stylem, ubogim słownictwem, złą składnią czy dużą liczbą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Albo z wszystkimi tymi usterkami naraz.
Niektóre opowiadania z Wattpada zostały wydane w formie książek. Zawdzięczają to głównie popularności, która miała pociągnąć za sobą finansowy sukces. Niestety profesjonalizacja formatu nie pomogła zawartości, a książki zwyczajnie szkodliwe trafiły na sklepowe półki i listy bestsellerów. Gloryfikacja przemocy, gaslighting czy celowe kierowanie treści dla starszego odbiorcy do dzieci to kilka podstawowych grzechów najpopularniejszych tytułów literatury young adult.
"Zabulgocz, skarbie". Ta książka może przyprawić o mdłości
Z zewnątrz "My Dark Romeo" wygląda zupełnie niewinnie. Okładka inspirowana jest sztuką renesansu: są motywy biblijne, anioły i cherubiny. Nic, o co można by się zamartwiać. Środek natomiast... Pokuszę się o stwierdzenie, że możemy mieć konkurenta do walki o najgorszą książkę z "365 dni" Blanki Lipińskiej.
Zaznaczę, że ani na stronie wydawnictwa Luna ani na platformach sprzedających powieść, nie znajduje się informacja, że książka jest przeznaczona dla osób od 18. roku życia. Książka została sklasyfikowana jako dramat/romans. W środku natomiast są ostre sceny s*ksu oraz opisy, które mogą wzbudzić co najwyżej zażenowanie.
Internauci zgodnie mieli tylko jedno skojarzenie.
Popularne
- Książulo ma beef z krakowskimi kebabami? Wprowadzają rollo "śmierdzący książuulo"
- Bilety na ostatni koncert Quebonafide zupełnie za darmo. Wystarczy apka InPost
- Cameraboy oburzony niebieską platformą Natalii? "Magical jest hipokrytą"
- Klaudia Sadownik zerwała z chłopakiem? Detektywi węszą kolejne rozstanie
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- Słyszeli jej krzyki, gdy jeszcze żyła. Tragedia znanej influencerki
- Napój Wojanek będzie jak lody Ekipy? Młodzi fani oszaleli
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]