Yuval Noah Harari pierwszy raz w Polsce. Byliśmy na ekskluzywnym spotkaniu - co powiedział o Putinie?
Yuval Noah Harari po raz pierwszy w Polsce! Ten popularny pisarz spotkał się w Warszawie z młodymi ludźmi, by porozmawiać o polityce, nieśmiertelności, Putinie i kwestii posiadania dzieci. Czy Harariemu przeszkadzają homofobiczne żarty?
Nie można chociaż nie kojarzyć tego pisarza. Yuval Noah Harari to jeden z najpopularniejszych autorów ostatnich lat i na pewno gdzieś, przechodząc obok jakiejś księgarni, widzieliście jego "Sapiens. Od zwierząt do bogów" czy "21 lekcji na XXI wiek".
Podobne
- Co czytać, żeby zrozumieć sytuację na Ukrainie? 6 książek, po które warto teraz sięgnąć
- Co czytają młodzi? Raport o stanie czytelnictwa w Polsce
- Wisława Szymborska z klocków LEGO. Gdzie można ją kupić?
- "Trans i pół, bejbi" to niezwykła redefinicja pojęcia rodziny. Recenzja książki Torrey Peters
- Co czytać w majówkę? Oto najprzyjemniejsze i najbardziej wciągające książki na majówkę
Profesor Harari jest jednak nie tylko historykiem, autorem bestselerów i wizjonerem. Przede wszystkim jest bardzo inspirującym człowiekiem. Skąd to wiem? W czwartkowe popołudnie miałam przyjemność uczestniczyć w bardzo wyjątkowym spotkaniu z autorem.
Harari po raz pierwszy w Polsce
Czemu to spotkanie było takie wyjątkowe? Chociażby dlatego, że Harari odwiedził Polskę po raz pierwszy. Podczas wydarzenia Sapienship Youth, w którym udział wzięli głównie młodzi ludzie (aplikować na wydarzenie mogły tylko osoby poniżej 26. roku życia), o wojnie jednak nie mówiło się zbyt dużo. Wydaje mi się, że jednak głównym tematem rozmów była nasza szeroko pojęta ludzka egzystencja.
Tak, wiem, brzmi to odrobinę przerażająco, ale jeśli przeczytaliście choć jedną książkę Harariego, to wiecie, że o sprawach najbardziej skomplikowanych, potrafi on opowiadać w naprawdę fascynujący sposób.
Harari kontra Putin, Trump oraz homofobiczne żarty
Podczas panelu mogliśmy się np. dowiedzieć, co profesor sądzi o cancel culture i czy ma jakieś opinie, którymi się z nami nie dzieli, bo uważa je za kontrowersyjne. Okazuje się, że tak, są takie rzeczy i co więcej, ten temat łączy się według niego z… Putinem.
Harari w swojej wypowiedzi zwracał uwagę na to, że osoby publiczne muszą uważać na to, co mówią, ale powinny mieć też czas prywatny, podczas którego czują się po prostu swobodnie. Każdy z nas potrzebuje takiej przestrzeni, a jeśli jej nie mamy, jeśli całe nasze życie i wszystkie nasze opinie są publiczne, to zamieniamy się w takiego Putina czy Trumpa:
Why humans run the world | Yuval Noah Harari
Harari i rodzenie dzieci - czy potrzebujemy na świecie więcej ludzi?
Równie ważnym i interesującym zagadnieniem, do którego odwoływał się profesor, jest problem potomstwa. Czy Harari uważa, że ludzie powinni mieć dzieci, jeśli weźmie się pod uwagę kryzys klimatyczny i przeludnienie?
Odpowiedź według profesora nie jest jednoznaczna. To my sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na to pytanie. Harari proponuje, byśmy po prostu zapytali samych siebie, czemu chcemy mieć to dziecko. Nie powinniśmy się na nie decydować, by spełniać jakieś swoje ambicje. Nie powinniśmy tego robić, by zaspokajać państwo czy spełniać religijne zobowiązania. Na dziecko powinniśmy się decydować tylko wtedy, gdy robimy to wyłącznie dla samych siebie.
W ogóle posiadanie dzieci dla profesora jest dość abstrakcyjnym zagadnieniem. Podczas spotkania zapytał np. czemu ludzie zamiast słoni nie mają dzieci i to pytanie było dla niego w zasadzie równoważne z tym dotyczącym ludzkiego potomstwa.
Co Harari myśli o nieśmiertelności i Elonie Musku?
Harari wypowiadał się też na temat Bezosa czy Elona Muska, podkreślając, że bardziej powinniśmy ufać autorytetom wybranym w wyborach, nich milionerom. Mówił też o nieśmiertelności - profesor uważa, że jest to dość niebezpieczna wizja, szczególnie gdyby dostęp do niej miały tylko najbogatsze osoby.
W końcu śmierć do tej pory była czymś, co stawiało nas wszystkich na równi. Harari obawia się więc, że opcja przedłużania życia, będzie dostępna tylko dla małej liczbie uprzywilejowanych ludzi, co dla ludzkości ogółem nie byłoby dobrym rozwiązaniem.
Harari i recepta dla zachodu
Co jeszcze udało mi się wyciągnąć ze spotkania z Hararim? Nadzieję. Profesor wielokrotnie podczas swojego wystąpienia powtarzał, że żyjemy w najlepszym z możliwych okresów. Tak, wojny wciąż istnieją, ale nie ma tego samego poziomu agresji na świecie, co kiedyś.
Harari uważa też, że największym remedium na nasze bolączki byłoby zakończenie wewnętrznych wojen. Według niego jednym z największych problemów krajów zachodnich jest to, że wewnętrznie same siebie zjadają. Wojna na Ukrainie pokazała nam jednak, że w gruncie rzeczy przyświecają nam te same ideały i wartości.
Czemu warto iść na spotkanie z Hararim i czytać jego książki?
Mogłabym tak naprawdę długo. Profesor mówił i o pracy, i o eugenice. Odnosił się do filmu "Nie patrz w górę" i covidu. Zdradzał, że stan: "Netflix i chill" nie jest mu obcy. Przyznawał, że dobra instytucja to taka, która przyznaje się do błędu i zaznaczał, że jest to coś, czego kościół nie potrafi zrobić.
Było to naprawdę fascynujące i poruszające spotkanie. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu profesorem Hararim, to musicie to zrobić. Ja wyniosłam z niego mnóstwo notatek i pewność, że z przyjemnością wrócę do jego twórczości.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Sara James doświadczyła rasizmu? Jej wyznanie szokuje