Co czytać, żeby zrozumieć sytuację na Ukrainie? 6 książek, po które warto teraz sięgnąć
Książki pomagające zrozumieć sytuację na Ukrainie i które przybliżają jej historie. To zbiór dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć więcej. Spokojnie, będzie też jednak kilka lżejszych i mniej oczywistych propozycji
Od czwartku na Ukrainie trwa wojna. Wszelkie informacje dotyczące pomocy uchodźcom znajdziecie w naszych tekstach. Jeśli chcecie, możecie dowiedzieć się też, jak pomóc zwierzętom. Gdybyście jednak chcieli zrozumieć, co w ogóle doprowadziło do konfliktu lub/i sięgnąć po ukraińską literaturę, to przygotowaliśmy dla was kilka ciekawych książkowych propozycji.
Podobne
- 6 książek na święta, które można przeczytać w jeden wieczór
- Yuval Noah Harari pierwszy raz w Polsce. Byliśmy na ekskluzywnym spotkaniu - co powiedział o Putinie?
- Co czytać w majówkę? Oto najprzyjemniejsze i najbardziej wciągające książki na majówkę
- Wisława Szymborska z klocków LEGO. Gdzie można ją kupić?
- "Trans i pół, bejbi" to niezwykła redefinicja pojęcia rodziny. Recenzja książki Torrey Peters
Znajdziecie tu pozycje lżejsze i cięższe, ale absolutnie każda z nich jest warta uwagi. Może lektury nie tylko pomogą wam zrozumieć historię, ale i przy okazji trochę odciążą wasze głowy od natłoku informacji.
Tomáš Forró, "Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu", przeł. Andrzej S. Jagodziński
Zacznę może od książki, po którą sama sięgnęłam w ostatnich dniach. Forró pomaga nam zrozumieć nie tylko, co wydarzyło się w Donbasie, ale i nakreśla schematy wojny hybrydowej. Przy tym pozwala nam też wejrzeć w miejscową ludność Doniecka i Ługańska.
Reporter bardzo uważnie przygląda się temu, co działo się na wschodzie Ukrainy w 2019 roku i relacjonuje wydarzenia ostatnich lat, które doprowadziły do wybuchu obecnej wojny. Książkę czyta się naprawdę błyskawicznie, jest prześwietnie napisana. Na koniec może dodam, że autor zadedykował ją "Matkom, które wychowały morderców i ich ofiary - po obu stronach frontu".
"Antena" Serhija Żadana
To będzie chyba najmniej oczywista propozycja ze wszystkich, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mogą być aktualnie w stanie czytać o wojnie. Poezja Żadana może nie do końca was od tego uchroni, ale na pewno nie przytłoczy tak, jak reportaże.
"Antena" Serhija Żadana to poetycki reportaż z ostatnich lat pisarza na Ukrainie. Osobiście uważam, że poezja może być najlepszym "schronem" w takich czasach, więc zachęcam chociaż do sięgnięcia po kilka wierszy tego ukraińskiego poety. To nie szkoła, nikt nie będzie pytał o interpretacje, a może, kto wie, któryś z wierszy gdzieś głębiej was poruszy.
Na koniec dodam, że Wydawnictwo Warstwy, z którego pochodzi tomik, przekazuje cały dochód ze sprzedaży książek napisanych przez osoby z Ukrainy na pomoc temu państwu, więc tym bardziej warto! A tu wiersz na zachętę:
"Planeta Piołun" Oksana Zabużko
"Planeta Piołun" Oksany Zabużko pojawiła się chwilę przed wybuchem wojny na Ukrainie, dlatego można napisać, że to jedna z najbardziej "świeżych" pozycji (choć wszystkie są jak najbardziej aktualne).
Książka Zabużko jest zbiorem esejów, które z jednej strony przyglądają się Ukrainie, a z drugiej zahaczają o wiele kulturowych kontekstów. Pisarka porusza w swoich tekstach tematy związane z Czarnobylem, wspomina Andrieja Tarkowskiego i zwraca się nawet do polskiego czytelnika. To na pewno książka pod wieloma względami odrobinę lżejsza od pozostałych, reportażowych pozycji.
"Tatuaż z Tryzubem" Ziemowit Szczerek
To pozycja dla tych, którzy szukają czegoś z bardziej "autorskim" spojrzeniem. "Tatuaż z Tryzbutem" opowiada o współczesnej Ukrainie. Pisarz koncentruje się na problemach wewnętrznych kraju, ale równie ważna jest dla niego codzienność obywateli.
Szczerek ma przy tym genialny dar opowiadana, plastyczny język, nie boi się przekleństw, więc całość czyta się naprawdę bardzo dobrze. To taki tekst, przez który po prostu się płynie i ogromnie wam go polecam (sama jestem gdzieś w połowie, tak że wiem, co mówię!).
"Zabić smoka" Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
To jedna z najbardziej "aktualnych" pozycji. W książce Kwiatkowskiej-Moskalewicz znajdziecie i historię z Majdanu, i wojen na wschodzie kraju. Pisarka skupia się w swoich opowieściach nie tylko na tle historycznym, ale może przede wszystkim na historiach swoich bohaterek i bohaterów.
To przez nich opowiada nam to, co dzieje się na Ukrainie. Dlatego też ta pozycja jest tak poruszająca i tak trudna. Pozwoli wam jednak chyba w najpełniejszym stopniu zrozumieć historię tego kraju.
"Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" Krystyna Kurczab-Redlich
Dobra, to może nie jest najbardziej oczywista propozycja, bo o Putinie pewnie chce teraz czytać niewiele osób. Gdybyście jednak chcieli się dowiedzieć czegoś więcej o człowieku, który wywołał wojnę na Ukrainie, to lepszej książki nie znajdziecie. Historię napisaną przez Krystynę Kurczab-Redlich podobno czyta się jak kryminał!
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj