ekologia
Lisopies czy piesolis? Odkryto hybrydę lisa z psem
Rafa Koralowa ONZ UNESCO

Wielka Rafa Koralowa na liście UNESCO? Są zalecenia ONZ

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,29.11.2022 17:00

Czy Wielka Rafa Koralowa w końcu znajdzie się na liście miejsc zagrożony UNESCO. ONZ przedstawia raport i naciska, by w końcu porzucić politykę na rzecz ochrony przyrody.

ONZ ostatnio nie tylko wydało raport na temat praw człowieka w Polsce, z którego wyszło, że nasz kraj ma sporo rzeczy do naprawy - dostaliśmy aż 233 zalecenia dotyczące praw człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła również wrócić do sprawy Wielkiej Rafy Koralowej.

Naukowcy wspierani przez Organizację Narodów Zjednoczonych przedstawili raport dotyczący tego największego systemu raf koralowych w Australii. Twierdzą, że powinna się ona znaleźć na liście UNESCO.

Wielka Rafa Koralowa na liście UNESCO

Może tego nie wiecie, ale rafa koralowa nie ma się najlepiej. Zagospodarowanie przybrzeży, wysokie temperatury wody spowodowane globalnym ociepleniem oraz jej podwyższona kwasowość sprawiają, że ta niezwykła część naszej przyrody znika. Co prawda naukowcy planują wykorzystać drukarki 3D do jej odbudowy, ale na nic zdadzą się ich wysiłki, jeśli nie będzie czego odbudowywać.

W związku z tym ONZ po raz kolejny przeprowadziło inspekcję na Wielkiej Rafie Koralowej. Teraz przedstawili raport, który przygotowało dwóch naukowców wspieranych przez organizację. Według nich rafy koralowe powinny zostać umieszczone na liście światowego dziedzictwa miejsc zagrożonych.

trwa ładowanie posta...

Czy rafa koralowa trafi w końcu na listę światowego dziedzictwa miejsc zagrożonych?

W 100-stronicowym raporcie możemy przeczytać, że choć od pewnego czasu wkładamy wysiłek w poprawienie jakoś wody, to nasze działania są zbyt wolne. Naukowcy doradzają, poza wpisaniem Wielkie Rafy Koralowej na listę UNESCO, chociażby wprowadzenie bardziej zrównoważony sposobu rybołówstwa.

- Ten raport jest prawdziwym sprawdzianem. Potrzebujemy trochę czasu, aby rząd Australii przyjął wszystkie zalecenia zawarte w tym raporcie i zaczął je wdrażać - powiedział, cytowany przez "Guardian", Richard Leck, szef ds. oceanów w australijskim oddziale WWF.

trwa ładowanie posta...

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy ONZ zwraca uwagę na ten problem. W zeszłym roku przedstawiło dość podobny wniosek zalecający umieszczenie rafy koralowej na liście światowego dziedzictwa miejsc zagrożonych. Wtedy jednak rząd Australii, wpłynął na członków UNESCO, które ostatecznie zdecydowało się odrzucić ten plan.

W najbliższych miesiącach UNESCO ma przedstawić raport dotyczący ochrony rafy. Najprawdopodobniej wtedy dowiemy się, co dalej z rafą koralową. Biorąc jednak pod uwagę to, w jaki sposób kryzys klimatyczny coraz bardziej dotyka np. lodowce, można się spodziewać, że z Wielką Rafą Koralową będzie podobnie źle. Miejmy więc nadzieję, że tym razem UNESCO stanie po stronie przyrody.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Aktywista tworzy ogrody na dachach. Kwiaty zamiast dachówek