Polska pod ostrzałem ONZ. Mamy dużo do zrobienia w kwestii praw człowieka
Raport ONZ dotyczący przestrzegania praw człowieka w Polsce może niepokoić. Dostaliśmy prawie 50 rekomendacji więcej niż 5 lat temu. Co jest głównym problemem naszego kraju?
Raport ONZ dotyczący przestrzegania praw człowieka jest przeglądem okresowym, któremu co jakiś czas podlega każde ze 193 państw Członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niestety tym razem nie przedstawia się on najlepiej.
Podobne
- Fundacja Godek kontra ONZ. Chodzi o "Traktat o zbrodniach przeciwko ludzkości"
- Chłop i baba. Polska w ONZ domaga się binarnego zdefiniowania płci
- Krucjata Rzecznika Praw Dziecka. Skontroluje szkoły przyjazne LGBTQ+
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
- Polska liderem w homofobii według raportu ILGA-Europe. Unia się za nas wstydzi
ONZ wystawił nam aż 233 rekomendacji dotyczących praw człowieka. Jak możecie się domyślić, spora część z nich dotyczy praw osób LGBTQ+ oraz sądownictwa. Czy polski rząd zamierza coś z tym zrobić?
Raport ONZ i 233 rekomendacje dla Polski
Jak podają "Wiadomości WP", ostatni raz Polska przeszła ocenę swoich praw przez ONZ w 2017 roku. Wcześniej odbywało się to w 2008 i 2012 roku, więc obecny raport jest już czwartym. Czy to oznacza, że coś w naszym kraju się poprawiło?
Niekoniecznie. W 2017 roku nasz kraj dostał od ONZ 185 rekomendacji. W tym roku to już 233 rekomendację, więc jest ich prawie 50 więcej. W 2017 roku jak pisze "Prawo Gazeta Prawna" po raz pierwszy wydano Polsce zalecenia dotyczące ochrony fundamentów demokratycznego państwa prawnego. Teraz raport zajmuje się również społecznością LBTQ+ i aborcją.
Raport ONZ dotyczący praw człowieka w Polce
Raport cytowany przez "Wiadomości WP" przeanalizowała "Rzeczpospolita". Znajdziemy ta rekomendacje dotyczące m.in. osób LGBTQ+. ONZ chciałoby, żeby Polska umożliwiła parom tej samej płci zawieranie związków cywilnych.
"Jedną z rekomendacji jest zrewidowanie ram prawnych, aby umożliwić parom tej samej płci zawieranie związków cywilnych i korzystanie z równego traktowania" – czytamy w raporcie cytowanym przez "WP Wiadomości".
Polska powinna również w znacznie lepszym stopniu chronić osoby LGBTQ+ przed dyskryminacją i mową nienawiści. Pozostałe rekomendacje ONZ dotyczą m.in. niezawisłości sądów oraz zapewnienia dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji, a także zdekryminalizowanie jej.
"Zgodnie z zaleceniami, mamy też «zmienić kodeks karny w celu zapewnienia pełnej ochrony osób LGBTQI przed dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową», a także «zagwarantować pełną niezawisłość i bezstronność sądownictwa» - czytamy w cytowanym prze WP Wiadomości raporcie.
Co Polska zrobi z raportem dotyczącym praw człowieka ONZ?
Raport dotyczący praw człowieka i przygotowane przez ONZ rekomendacje, nie są w żaden sposób dla naszego kraju wiążące. To od nas zależy, czy cokolwiek z nimi zrobimy. Niestety, biorąc jednak pod uwagę podejście rządzących do osób LGBTQ+ oraz aborcji, nic wielkiego pewnie się nie wydarzy.
Warto jednak przy dyskusjach dotyczących tych spraw pamiętać, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zarekomendowała naszemu państwu uznanie m.in. małżeństw jednopłciowych. Oznacza to, że potrzeby społeczności LGBTQ+ są dla tej organizacji naprawdę ważne i równie istotne powinny być one dla rządzących Polską.
Źródło: Wiadomości WP, Rzeczpospolita, Prawo Gazeta Prawna
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku