W Szkocji dzieci pójdą do szkoły, aby uczyć się o LGBTQ+. "Bardzo chrześcijańskie"
Szkocja to pierwszy kraj na świecie, w którym edukacja o społeczności LGBTQ+ została włączona w program nauczania w szkołach. Polska powinna brać przykład z progresywnych wyspiarzy?
Nowy rok szkolny w Szkocji oznacza niemałą rewolucję w programie nauczania. Nauczyciele otrzymali dostęp do strony internetowej, na której znajduje się kurs e-learningowy obejmujący tematy związane ze społecznością LGBTQ+ oraz scenariusze lekcji i materiały edukacyjne. W stworzeniu treści dostępnych na stronie uczestniczyli rodzice, nauczyciele, młodzi ludzie oraz organizacje LGBTQ+.
Podobne
- Szkoła poprosiła chłopców o założenie spódniczek. "Ubrania nie mają płci"
- 11-latek zdobył dyplom z fizyki. Jego kolejny cel to nieśmiertelność
- Kanapowi partyzanci reagują na animację nastolatki o Ukrainie: "Wstyd i hańba"
- Mama pozwoliła 9-latkowi wcielić się w drag queen. "Jestem z niego dumna"
- Bruksela zaleciła, by nie mówić "Boże Narodzenie". To obraża uczucia ateistów
Edukacja na temat osób LGBTQ+ ma być bardzo przekrojowa. Jak podaje "The Scotsman", tematyka lekcji poruszy m.in. historię społeczności LGBTQ+, zagadnienia związane z równością, tożsamością czy przeciwdziałanie nękaniu.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez organizację Stonewall prawie połowa uczniów LGBTQ+ jest prześladowana w szkole za swoją orientację.
W bezpłatnych materiałach udostępnionych na stronie można znaleźć np. biografie znanych osób utożsamiających się ze społecznością LGBTQ+ albo wskazówki, jak z szacunkiem mówić o osobach nieheteronormatywnych w codziennej komunikacji.
To jest bardzo chrześcijańskie
Szkocki program nauczania jest w dużej mierze zasługą "Time for Inclusive Education" (TIE), organizacji zwalczającej uprzedzenia wobec osób LGBTQ+. TIE od wielu lat przekonywała szkocki parlament o konieczności rozpoczęcia inkluzywnej edukacji w szkołach.
Jordan Daly, który jest współzałożycielem "Time for Inclusive Education", powiedział, że on sam doświadczał nękania w szkole za to, że był gejem. - Ta strona oraz jej zasoby są wsparciem dla nauczycieli w proaktywnej walce z uprzedzeniami wobec osób nieheteronormatywnych. Dzięki temu młodzi ludzie mogą poczuć się bardziej docenieni, pewni siebie i dumni z tego, kim są.
Inny ze współzałożycieli TIE, Liam Stevenson, w wywiadzie dla "Them" powiedział, że: - Wszystko, co robimy, jest bardzo, bardzo chrześcijańskie. Chodzi nam o to, abyśmy się wzajemnie szanowali, opiekowali, troszczyli, kochali oraz wychowywali zdrowych, młodych ludzi.
Kolejne kraje pójdą w ślady Szkocji?
W 2018 roku Walia ogłosiła, że wdroży program nauczania edukacji seksualnej uwzględniającej osoby LGBTQ+ do 2022 roku. Polska jeszcze się w tym temacie nie zadeklarowała. Co powiedziałby na taki apel minister Czarnek?
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj