lifestyle
Prime MMA nie płaci zawodnikom? Sprawdź, o kogo chodzi
Ubrania nie mają płci

Szkoła poprosiła chłopców o założenie spódniczek. "Ubrania nie mają płci"

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,16.11.2021 17:07

Kto powiedział, że spódnice mogą nosić jedynie dziewczynki? Z tym stereotypowym podejściem do mody postanowiła zmierzyć się pewna szkoła podstawowa w Edynburgu, zachęcając wychowanków do przyjścia na zajęcia w sukienkach, aby "promować równość".

Kampania #LaRopaNoTieneGenero (ubrania nie mają płci) narodziła się w Hiszpanii, kiedy w październiku 2020 roku uczeń Mikel Gomez został wyrzucony ze szkoły za to, że przyszedł na lekcję w spódnicy. Chłopcu nakazano udać się do psychologa, sugerując problemy psychiczne. Tymczasem Gomez chciał swoim gestem wyrazić poparcie dla osób transpłciowych i feministek.

W ramach solidarności z chłopcem wielu nauczycieli i uczniów szkoły założyło spódnice i tak narodziła się kampania #ClothesHaveNoGender, która z czasem zyskała ogólnokrajowe poparcie, a gest Gomeza naśladowali ludzie na całym świecie. W następstwie głośnej sprawy Gomeza niektóre hiszpańskie szkoły obchodzą 4 listopada jako "Dzień Przyjdź Do Szkoły W Spódnicy" (ang. "Wear A Skirt To School Day").

Chłopcy przyszli do szkoły w spódnicach

Szkoła podstawowa Castleview ze szkockiego Edynburga postanowiła włączyć się w akcję #ClothesHaveNoGender. Placówka zaproponowała swoim wychowankom, aby w dniu 4 listopada przyszli na zajęcia w spódnicach - polecenie dotyczyło chłopców nawet w wieku 3 lat. "Chcemy, aby nasza szkoła była inkluzywna i promowała równość", wyjaśnia dyrekcja szkoły. Warto podkreślić, że udział w akcji nie był obowiązkowy.

trwa ładowanie posta...

Z inicjatywą wyszli uczniowie

Szkoła rozesłała do rodziców maile, w których wyjaśniła, że chce, aby dzieci czuły się komfortowo, dlatego pod spódnicami chłopcy mogli nosić legginsy lub spodnie. Placówka oferowała wypożyczenie spódnicy w sytuacji, gdyby dziecko nie posiadało w garderobie w domu rozmiaru dla siebie.

Szkoła poinformowała, że z inicjatywą wyszli uczniowie klasy szóstej po tym, jak zapoznali się ze sprawą Mikela Gomeza.

W akcję włączył się szkocki oddział radia BBC:

trwa ładowanie posta...

Kampania wzbudza sensację i protesty środowisk konserwatywnych, ale biorąc pod uwagę, że nikt nie zmusza uczniów do chodzenia w sukienkach (udział w akcji jest dobrowolny), no to serio jest się o co wkurzać?

Dajcie znać, co Wy o tym myślicie?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 26
Komentarze (0)
arrow
Lublin: Na studniówce tańczyła z dziewczyną. W sieci awantura