Tom Daley

Tom Daley, dziergający pływak, chce zbanować kraje, które grożą śmierciom osobom LGBTQ+

Źródło zdjęć: © Tom Deley, Instagram.com
Anna RusakAnna Rusak,12.10.2021 09:15

Tom Daley, którego możecie kojarzyć z tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, wpadł na pomysł nowej kampanii. Kraje antyLGBTQ+ mogą zacząć się niepokoić

Pamiętacie może jeszcze Toma Daley’a, czyli złotego medalistę z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, który skradł nasze serca? Przypominam, że pływak robi na drutach, jest genialnym vlogerem i dumnym członkiem społeczności LGBTQ+. Jeśli pytacie, czy można go nie kochać, stanowczo dopowiadamy - nie.

Daley niedawno, podczas Attitude Awards, odebrał nagrodę w kategorii sportowej (czego oczywiście mu gratulujemy!). Znany ze swojego aktywizmu i otwartego wspierania osób LGBTQ+ sportowiec, oczywiście wykorzystał tę okazję w bardzo słusznym celu.

trwa ładowanie posta...

Igrzyska bez krajów antyLGBTQ+

Tom zadeklarował, że będzie prowadził kampanię, która miałaby zakazywać udziału w dużych wydarzeniach sportowych osobom pochodzącym z krajów nieprzyjaznym osobom nieheteronormatywnym. Konkretniej - krajom, w których grozi im kara śmieci.


"Wciąż jest 10 krajów, w których homoseksualizm karze się śmiercią, a które nadal mogą uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich. Myślę, że dla wielu ludzi to dość szokujące. Dobre i potrzebne jest mówienie o tych sprawach, ale myślę, że najważniejsza jest próba wprowadzenia zmian".

- YouTube

Tom Daley calls for Olympic ban for countries with gay death penalty

Daley zwrócił też uwagę na to, że w tegorocznych igrzyskach reprezentacja osób LGBTQ+ była naprawdę spora, co jest oczywistym krokiem w dobrą stronę. Tylko, jak podkreśla, niestety wciąż są kraje w których za homoseksualizm można przypłacić życiem i fakt, że mogą one brać udział w igrzyskach, średnio się Tomowi podoba.

Katar to skandal

Wypowiedział się też przeciw Mistrzostwom Świata w Katarze, bo jak mówi - w tym kraju przepisy przeciwko osobom LGBT i kobietom są naprawdę ostre. Organizowanie takiego wydarzenia, w takim miejscu, nie powinno w ogóle mieć miejsca. Tak, w tym kraju osoby homoseksualne mogą za swoją orientację trafić do więzienia, doświadczyć chłosty czy nawet zostać skazane na śmierć.

Jeśli weźmiemy to pod uwagę, sprawa, o której mówi pływak, nabiera większego znaczenia. Wyobraźmy sobie, że na takie mistrzostwa jadą właśnie osoby LGBTQ+. Czy wtedy będą ponad obowiązującym w tym kraju prawem? Jak mają się tam w ogóle czuć?

Może postulat Daley’a jest dość drastyczny - w końcu to nie do końca wina sportowców, że żyją w krajach, w których obowiązuje tak restrykcyjne prawo. Z drugiej strony może jednak takie ograniczenie zmotywowałoby te kraje do zmiany przepisów?

trwa ładowanie posta...

Źródło: Standard.co.uk

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0