Flagi osób LGBTQ+

Przewodnik po wszystkich flagach społeczności LGBTQ+

Źródło zdjęć: © Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,24.06.2021 10:55

Byliście albo będzie na Paradzie Równości i zastanawiacie się, kogo reprezentują dane flagi? Tu znajdziecie odpowiedzi!

Na ostatniej Paradzie Równości w Warszawie zorientowałam się, że nie za bardzo orientuję się w tych wszystkich flagach, kolorach i oznaczeniach. Właściwie poza tęczową flagą – jej historię możecie przeczytać tutaj – i flagą osób transpłciowych nie potrafiłam konkretnie powiedzieć, które kolory kogo reprezentują.

Sama powtarzam, że najważniejsza jest w tym wszystkim edukacja, dlatego postanowiłam wejść trochę głębiej w ten kolorowy świat i podzielić się z Wami tym, czego się dowiedziałam. Zapraszam na tęczowy przewodnik po flagach osób LGBTQ+.

Osoby Transpłciowe

Różowy, niebieski i biały – to ich kolory. Flagę w 1999 roku zaprojektowała Monica Helms. Mamy na niej pięć pasków – dwa różowe, dwa niebieskie, a oddziela je jeden biały pasek. Kolor niebieski symbolizuje męską płeć, różowy żeńską, a biel osoby niebinarne.

trwa ładowanie posta...

Flaga osób niebinarnych

Jedna z późniejszych flag, bo powstała dopiero w 2014 roku. Żółty symbolizuje identyfikację z pozabinarnym porządkiem płciowym, biały z wieloma płciami, fioletowy z mieszanką różnych płci, a czarny osoby agender.

trwa ładowanie posta...

Flaga osób aseksualnych

Czarny kolor symbolizuje aseksualność, szary osoby będące w spektrum aseksualności, biały sojuszników osób aseksualnych, a fiolet ma przypominać o solidarnej wspólnocie. Pierwszy raz pojawiła się w 2010 roku.

trwa ładowanie posta...

Flaga osób biseksualnych

Różowy oznacza pociąg do osób tej samej płci, fioletowy pociąg do różnych osób bez względu na ich płeć, a niebieski pociąg do osób o przeciwnej płci. Sama biseksualność oznacza pociąg do więcej niż jednej płci, a flagę w 1998 roku zaprojektował Michael Page.

trwa ładowanie posta...

Flaga osób panseksualnych

Róż symbolizuje kobiety, żółty osoby niebinarne, a niebieski mężczyzn. Pierwszy raz pojawiła się w 2010 roku.

trwa ładowanie posta...

Flaga lesbijek

Pomarańczowe odcienie to nonkonformizm płciowy i niezależność, biel to wyjątkowe związki z kobiecością, a róż symbolizuje m.in. miłość, spokój i kobiecość. Ta wersja powstała w 2018 roku.

trwa ładowanie posta...

Flaga osób interpłciowych

To kółeczko na środku symbolizuje dumę z poczucia pełni, a żółty z fioletowym mówią o dwupłciowości. Pojawia się po raz pierwszy w 2013 roku.

trwa ładowanie posta...

Co oznacza brązowy i czarny kolor na fladze?

Mają być uhonorowaniem dla osób ze społeczności LGBTQ+ o innym kolorze skóry niż biały.

trwa ładowanie posta...

To by było (chyba) na tyle, ale jeśli pominęłam jakąś flagę, to koniecznie dajcie znać! Mam nadzieje, że teraz na wszelkich marszach równości będzie Wam łatwiej. I przypominamy o marszowym niezbędniku!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 911
  • emoji ogień - liczba głosów: 595
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 636
  • emoji smutek - liczba głosów: 619
  • emoji złość - liczba głosów: 541
  • emoji kupka - liczba głosów: 641
Hania,zgłoś
Dzięki za objaśnienie flag LGBT
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Hugo wugi,zgłoś
Pszepraszam ale nie do koica zrozumiałam i myślę że poeiniśćie trochę nad tym popracować bo nigdzie indziej nie można znaleść prostego że jak ktoś jest stek flagi to jest taki nprawcie to proszę :(
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Animeżyciem,zgłoś
No i okej a niektórzy się prują xd
Odpowiedz
6Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4