Transpłciowe kobiety wykluczone. Światowa Lekkoatletyka jest transfobiczna?
Światowa Lekkoatletyka ogłosiła nowe zasady dotyczące udziału transpłciowych kobiet w wydarzeniach i zawodach. Kontrowersyjna decyzja nie spodobała się organizacjom LGBTQ+.
World Athletics, czyli Światowa Lekkoatletyka, to międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne. Została założona w 1912 roku w Sztokholmie i należy do niej 214 federacji, a obecnie przewodniczy jej Brytyjczyk Sebastian Coe.
Podobne
- Transpłciowe zawodniczki szachowe wykluczone. Boją się ich inteligencji?
- FINA: transpłciowe pływaczki mogą brać udział w zawodach. Jest jeden haczyk
- Nike wypuszcza spodenki menstruacyjne. Kobiety rezygnują ze sportu przez okres?
- Naomi Osaka: zdrowie psychiczne sportowców jest ignorowane
- Influencerka wyprosiła mężczyznę z kadru. Myślała, że jest od niego ważniejsza?
W czwartek 23 marca Światowa Lekkoatletyka ogłosiła nowe zasady dotyczące udziału transpłciowych zawodniczek w kobiecych imprezach lekkoatletycznych. Teraz znaczna część transpłciowych lekkoatletek nie będzie mogła zaprezentować swoich umiejętności w zawodach.
Światowa Lekkoatletyka mówi "nie" transpłciowym zawodniczkom
Obecny przewodniczący Światowej Lekkoatletyki, Sebastian Coe, na konferencji prasowej w Monako podzielił się nowymi ustaleniami dotyczącymi transpłciowych lekkoatletek. Ogłosił, że zawodniczki, które przeszły korektę płci po okresie dojrzewania, nie będą mogły uczestniczyć w lekkoatletycznych wydarzeniach dla kobiet.
Nowe przepisy wejdą w życie 31 marca. Decyzja o wykluczeniu transpłciowych kobiet ze sportowych wydarzeń zapadła po konsultacjach, w których uczestniczyło 40 federacji członkowskich, sportowców i organizacji transpłciowych. Do tej pory przepisy pozwalały na uczestnictwo transpłciowych kobiet, jeśli ich poziom testosteronu był wystarczająco obniżony.
- Podejmowanie takich decyzji jest zawsze trudne, szczególnie gdy dotyczą one sprzecznych potrzeb i praw różnych grup. Jednak wciąż uważamy, że przede wszystkim powinniśmy trzymać się uczciwości wobec cispłciowych sportsmenek - powiedział w oświadczeniu prezes Sebastian Coe, cytowany przez CNN.
Co dalej z transpłciowymi zawodniczkami w sporcie?
Coe zapewnił, że Światowa Lekkoatletyka utworzy również grupę roboczą, która przez najbliższych 12 miesięcy będzie pracowała nad integracją osób transpłciowych w sporcie. Podkreśla, że nie mówi transpłciowym kobietom "nie", a decyzja może się zmienić, gdy pojawi się więcej danych na temat zdolności takich zawodniczek.
- Będziemy się kierować wiedzą naukową skupioną na kwestiach sprawności fizycznej i przewagi mężczyzn, której obszar bez wątpienia będzie rozwijać się w nadchodzących latach. Gdy pojawi się więcej dowodów, zrewidujemy nasze stanowisko, ale uważamy, że integralność kategorii kobiet w lekkiej atletyce jest teraz najważniejsza. Nie mówimy "nie" na zawsze - podkreśla w oświadczeniu Coe.
Grupy LGBTQ+ krytykują tę decyzję. Brytyjski Stonewall w oświadczeniu napisał, że jest rozczarowany wykluczeniem transpłciowych kobiet z zawodów lekkoatletycznych. Przypomnijmy, że podobne zakazy zapadły już jakiś czas temu dla transpłciowych pływaczek. Międzynarodowa Federacja Pływacka FINA ogłosiła w 2022 roku, że udział w zawodach mogą brać jedynie transpłciowe kobiety, które przed ukończeniem 12. roku życia zakończyły proces korekty płci.
Źródło: PinkNews, CNN
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos