Uczniowie mogą wziąć 5 DNI wolnego, aby zadbać o psychikę. Nie, nie chodzi o Polskę
Skoro uczniom z gorączką lub przeziębieniem pozwalamy zostać w domu, dlaczego nie traktujemy w ten sam sposób uczniów zmagających się z problemami ze zdrowiem psychicznym?
Amerykańska młodzież zmaga się z kryzysem zdrowia psychicznego - oczywiście nie tylko amerykańska, ale news dotyczy USA. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Narodową Federację Państwowych Szkół Średnich (NFHS) wskaźnik samobójstw u nastolatków wzrósł o 56% w latach 2007-2017, a wskaźnik depresji wśród młodych osób wzrósł o 47% u chłopców i o 65% u dziewcząt od 2013 roku.
Podobne
- Szkoła poprosiła chłopców o założenie spódniczek. "Ubrania nie mają płci"
- W Szkocji dzieci pójdą do szkoły, aby uczyć się o LGBTQ+. "Bardzo chrześcijańskie"
- Ta uczelnia zapłaci studentom prawie 300 PLN, aby nie podróżowali
- Wyznawcy teorii spiskowych są troszkę psychopatami – zauważają naukowcy
- Sąd pozwolił szkole na karanie uczniów PRĄDEM. Rodzice są zadowoleni
Eksperci nie określili jeszcze konkretnych przyczyn tego kryzysu. Uważa się, że czynnikami powodującymi opisywany stan rzeczy mogą być zwiększona presja na sukces, nierealistyczne oczekiwania spowodowane przez media społecznościowe oraz wpływ technologii na relacje międzyludzkie. W tym kontekście niebagatelne znaczenie miała również pandemia COVID-19.
Jeśli przeżywasz kryzys, zostań w domu
Aby pomóc dzieciom i nastolatkom lepiej radzić sobie z problemami natury psychicznej, amerykański stan Illinois oddał do dyspozycji uczniów dni zdrowia psychicznego (ang. mental health days). Jest to pula pięciu dni w ciągu roku, którą uczniowie mogą wykorzystać, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne - donosi "Daily Herald". Ustawa wprowadzająca to rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Uczniowie, którzy nie przyjdą do szkoły, bo potrzebują zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne, nie będą musieli przedstawiać nauczycielom usprawiedliwienia lekarskiego i będą mogli nadrobić opuszczony materiał. - Rodzice mogą po prostu zadzwonić do szkoły i zakomunikować, że ich dziecko wykorzystuje dzień zdrowia psychicznego - tłumaczą autorzy ustawy.
- W czasie pandemii jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla uczniów w całym stanie - powiedziała senatorka Barbara Hernandez, współautorka ustawy. - Uczniowie czują się zestresowani, doświadczają stanów lękowych i depresji, ponieważ nie mogą się widywać z nauczycielami i przyjaciółmi na żywo, a nauka zdalna sprawia, że mają gorsze oceny. Ustawa jest dla nich formą pomocy.
Zagraniczni eksperci radzą, aby dziecko wykorzystało dzień zdrowia psychicznego, by świętować jakieś osiągnięcie w szkole np. ukończenie dużego projektu. Jeśli jednak dziecko cierpi na stany lękowe lub depresję, rodzice i nauczyciele powinni traktować dzień zdrowia psychicznego tak, jak traktuje się chorobowe w pracy po to, by uniknąć stygmatyzowania.
Fachowa pomoc psychologiczna
Po tym, gdy uczeń poprosi o drugi dzień zdrowia psychicznego ze swojej puli pięciu dni, doradca szkolny skontaktuje się z rodziną, aby pomóc opracować wychowankowi plan profesjonalnej pomocy psychologicznej. Senatorka Hernandez tłumaczy, że uczniowie będą musieli otworzyć się przed dorosłym opiekunem, aby porozmawiać o trudnościach, przez które przechodzą.
Jak podaje "New York Times", tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ustawy zezwalające dzieciom na nieobecność w szkole z powodów związanych ze zdrowiem psychicznym lub behawioralnym uchwaliły następujące stany: Arizona, Kolorado, Connecticut, Illinois, Maine, Nevada, Oregon i Wirginia. Czy podobnego rozwiązania doczekamy się w Polsce... jeszcze w tym tysiąleciu?
W temacie zdrowie psychiczne
- OjWojtek opuścił Polskę. Stał się wyznawcą Andrew Tate'a?
- TikTok banuje beauty filtry dla nastolatków. To w trosce o ich zdrowie psychiczne
- Przemoc wśród młodych – czy technologia może być sprzymierzeńcem w walce z problemami?Mat. Sponsorowany
- "Tak wygląda szczęście". Młoda Polka wyjechała paść owce w Alpach
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Dawid Podsiadło robi karierę za granicą? "Pierwsze kroki na scenie"
- Crawly zakpił z zakazu. Nowe nagranie z popularnego miasta