Szczyt januszerstwa? Kasjerzy w Nikaragui zdalnie obsługują klientów z Kanady
Kanadyjska sieć restauracji Freshii znalazła sposób, jak zaoszczędzić na pracownikach. Firma wykonuje outsourcing kasjerów z krajów rozwijających się. Oznacza to, że kiedy klient płaci za zamówienie, ktoś z Nikaragui łączy się z nim na wideorozmowie.
Niniejsza historia brzmi jak kapitalistyczna dystopia, a najgorsze jest to, że sytuacja wydarzyła się naprawdę. Kanadyjska sieć restauracji franczyzowych Freshii testuje, czy może zastąpić kasjerów pracownikami z krajów rozwijających się. Osoby zatrudnione w Ameryce Centralnej obsługują klientów robiących zakupy w sklepach oddalonych o tysiące kilometrów na terytorium Kanady.
Podobne
- 4 zamiast 5 dni pracy w tygodniu 🤯 Japonia z nowymi zaleceniami
- Janusz biznesu: "Twój dostawca żyje z napiwków, a nie dobrego słowa" [OPINIA]
- "Indyjski Matczak": Młodzi powinni pracować po 18 godzin dziennie"
- Influencer wykorzystał dziecko do pracy. Zapłaci wysoką karę
- Noc kryształowa. KFC serem zachęca do świętowania pogromu Żydów
Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W Ontario, najludniejszej prowincji Kanady, pensja minimalna wynosi 15 dolarów na godzinę. Outsourcing pracowników z krajów rozwijających się umożliwia obejście przepisów. Według portalu "Toronto Star" kasjerzy z Nikaragui, którzy zdalnie obsługują klientów Freshii, zarabiają 3,75 dolara na godzinę.
Kasjer na Zoomie
Usługa zdalnego kasjera otrzymała nazwę "Percy". Urządzenie do zamawiania aktywuje się, gdy ktoś podchodzi do kasy. Zdalny pracownik jest gotowy, aby odpowiedzieć na pytania i pomóc klientowi sfinalizować transakcję. Kanadyjskie media donoszą, że "Percy" działa w kilku spośród 343 lokali Freshii m.in. jeden w Ontario, dwa w Toronto i jeden w Waterloo.
Czy to jest legalne?
- To kolejny przykład, kiedy prawo pracy nie nadąża za technologią - ocenił Jon Pinkus, prawnik ds. zatrudnienia. Kanadyjski Kongres Pracy (CLC) nazwał outsourcing kasjerów jako "coś obrzydliwego".
Według serwisu stlawyers.ca outsourcing pracowniczy w wykonaniu Freshii jest legalny. Kiedy firma zleca obowiązki osobom z innego kraju, pracowników obowiązuje prawo pracy na terenie państwa, w którym się znajdują. Według tego samego portalu kasjer może wnioskować o zmianę warunków zatrudnienia, jeśli uzna, że jego obowiązki są "kontynuacją" pracy wykonywanej dla firmy z Kanady.
Źródła: thestar.com/stlawyers.ca/gizmodo.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos