Szczyt januszerstwa? Kasjerzy w Nikaragui zdalnie obsługują klientów z Kanady
Kanadyjska sieć restauracji Freshii znalazła sposób, jak zaoszczędzić na pracownikach. Firma wykonuje outsourcing kasjerów z krajów rozwijających się. Oznacza to, że kiedy klient płaci za zamówienie, ktoś z Nikaragui łączy się z nim na wideorozmowie.
Niniejsza historia brzmi jak kapitalistyczna dystopia, a najgorsze jest to, że sytuacja wydarzyła się naprawdę. Kanadyjska sieć restauracji franczyzowych Freshii testuje, czy może zastąpić kasjerów pracownikami z krajów rozwijających się. Osoby zatrudnione w Ameryce Centralnej obsługują klientów robiących zakupy w sklepach oddalonych o tysiące kilometrów na terytorium Kanady.
Podobne
- 4 zamiast 5 dni pracy w tygodniu 🤯 Japonia z nowymi zaleceniami
- Janusz biznesu: "Twój dostawca żyje z napiwków, a nie dobrego słowa" [OPINIA]
- "Indyjski Matczak": Młodzi powinni pracować po 18 godzin dziennie"
- Influencer wykorzystał dziecko do pracy. Zapłaci wysoką karę
- Noc kryształowa. KFC serem zachęca do świętowania pogromu Żydów
Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W Ontario, najludniejszej prowincji Kanady, pensja minimalna wynosi 15 dolarów na godzinę. Outsourcing pracowników z krajów rozwijających się umożliwia obejście przepisów. Według portalu "Toronto Star" kasjerzy z Nikaragui, którzy zdalnie obsługują klientów Freshii, zarabiają 3,75 dolara na godzinę.
Kasjer na Zoomie
Usługa zdalnego kasjera otrzymała nazwę "Percy". Urządzenie do zamawiania aktywuje się, gdy ktoś podchodzi do kasy. Zdalny pracownik jest gotowy, aby odpowiedzieć na pytania i pomóc klientowi sfinalizować transakcję. Kanadyjskie media donoszą, że "Percy" działa w kilku spośród 343 lokali Freshii m.in. jeden w Ontario, dwa w Toronto i jeden w Waterloo.
Czy to jest legalne?
- To kolejny przykład, kiedy prawo pracy nie nadąża za technologią - ocenił Jon Pinkus, prawnik ds. zatrudnienia. Kanadyjski Kongres Pracy (CLC) nazwał outsourcing kasjerów jako "coś obrzydliwego".
Według serwisu stlawyers.ca outsourcing pracowniczy w wykonaniu Freshii jest legalny. Kiedy firma zleca obowiązki osobom z innego kraju, pracowników obowiązuje prawo pracy na terenie państwa, w którym się znajdują. Według tego samego portalu kasjer może wnioskować o zmianę warunków zatrudnienia, jeśli uzna, że jego obowiązki są "kontynuacją" pracy wykonywanej dla firmy z Kanady.
Źródła: thestar.com/stlawyers.ca/gizmodo.com
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos